Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Mobily opravdu způsobují rakovinu, varoval nejrozsáhlejší výzkum

Dosud největší studie věnovaná škodlivosti mobilů prokázala, že jejich dlouhodobé používání skutečně způsobuje rakovinu. Odborníci očekávají, že během následujících desetiletí se bude zvyšovat výskyt zhoubných mozkových nádorů u lidí, kteří mobilní telefon používají více než deset let.

Výsledek nejnovější studie o škodlivosti mobilů je alarmující - způsobují rakovinu | foto: Vodafone

O nežádoucích vlivech mobilních telefonů na lidské zdraví se hovoří už od uvedení prvních modelů na světový trh. Spolu s rozmachem mobilní komunikace v polovině devadesátých let se o tomto nebezpečí začalo polemizovat nejen mezi technickými fajnšmekry, ale i mezi běžnými uživateli.

Jste spokojeni se zpravodajstvím iDNES.cz? Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa
Na veřejnost postupně pronikaly nejrůznější odborné výzkumy o dosud nedokázaném riziku vzniku zhoubných nádorů, které způsobuje vyzařování z antén mobilů – některé z nich škodlivost vyvracely, jiné potvrzovaly.

V aktuálním vydání časopisu Occupational Environmental Medicine byly nyní publikovány výsledky podrobného a dosud největšího odborného výzkumu na toto téma. Závěry jsou alarmující – dlouhodobé používání mobilních telefonů opravdu zvyšuje pravděpodobnost onemocnění rakovinou.

Riziko zhoubného nádoru vzrůstá po 10 letech

Tým expertů, který vedou švédští profesoři Lennart Hardell a Kjell Hansson Mild, shromáždil výsledky osmnácti světových studií o výskytu zhoubných mozkových nádorů u lidí, kteří mobil používají déle než deset let. Do unikátního projektu se zapojilo Švédsko, Finsko, Dánsko, Německo, Velká Británie, USA a Japonsko. Po důkladné analýze severští vědci zjistili, že téměř u všech zkoumaných uživatelů bylo skutečně prokázáno zvýšené riziko vzniku zhoubného nádoru (konkrétně rakoviny gliových buněk, které chrání a vyživují nervové buňky) na té straně hlavy, kam při telefonování přikládají svůj mobilní telefon.

Podle dostupných informací prý ke vzniku nádoru stačí, aby člověk volal z mobilu u svého ucha pouhou hodinu denně. Celkově ze statistik vyplývá, že riziko onemocnění sluchovým neuromem je u lidí používajících mobil přes deset let vyšší o dvacet procent, vznik maligního gliomu je pravděpodobnější dokonce o třicet procent.

Prezentované závěry nejnovější studie jsou v rozporu s nejnovějším a zhruba měsíc starým oficiálním stanoviskem, které tvrdí, že mobilní telefony s největší pravděpodobností nezpůsobují žádné „nežádoucí biologické nebo zdravotní změny“.

I sám předseda týmu vědců, Lawrie Challis, který měl oficiální analýzu na starosti, však přiznává, že jeho průzkumu se účastnil minimální počet lidí, kteří ze svého mobilu pravidelně telefonují více jak deset let.

Osobně obavy z rizika škodlivosti vyzařování mobilů potvrdil a nevyloučil, že se nádor u zkoumaných lidí může teprve objevit. Vznik rakoviny totiž trvá nejméně zmíněných deset let. To je doba, po kterou mobilní telefony používá zatím jen malé procento uživatelů.

Na základě tohoto faktu profesor Challis následovně požádal o další posudek. Toho se ujali právě zmínění švédští experti.

Čeští vědci pochybují
Luděk Pekárek z Národní referenční laboratoře pro neionizující záření výzkumu nevěří.
"Pomalu každý měsíc vyběhne nějaký podobný výzkum, ale zatím se všechny jejich závěry ukázaly jako mylné. Jsem fyzik a něco o tom vím, takže jsem si jistý, že záření z mobilních telefonů není takového druhu, aby způsobilo rakovinu. Tyto vlny naprosto nemají schopnost něco s buňkou udělat. Jediné, co dokáží je, že tím, jak kvanta energií naráží do molekul, je roztočí a tím, jak naráží vzájemně do sebe, se ohřejí. Zvýšení teploty je však nepatrné," říká Pekárek. Podle něj v okamžiku, kdy se objeví taková studie, Světová zdravotnická organizace obvykle zajistí, aby se zopakovala na podobně velkém vzorku lidí. To proto, aby se vyloučila možnost, že údaje jsou chybné.

Také předseda onkologické společnosti Jiří Vorlíček míní, že výzkum je ještě třeba zopakovat. "Rozhodně není důvod k panice, protože i pokud jsou závěry studie správné, tento druh nádoru, jehož pravděpodobnost by měly mobilní telefony zvyšovat, je tak vzácný, že i dvacetiprocentní navýšení možnosti, že se nádor u člověka rozvine, je velmi malé," říká Vorlíček.

lep, MF DNES


Jak se bránit?

Nejintenzivnější signály vysílají severští vědci především k rodičům – důrazně doporučují nedávat mobilní telefon do ruky dětem. Jejich lebka je totiž tenčí a díky teprve se vyvíjejícímu nervovému systému jsou vůči nebezpečným vlivům mobilů mnohem více náchylnější.

Všem potencionálním zájemcům o koupi telefonu se také doporučuje nevybírat konkrétní model pouze podle funkčních vlastností nebo vzhledu, ale také podle intenzity vyzařování – to je určeno takzvanou specifickou absorpční hodnotou (známou také pod zkratkou SAR – Specific Absorption Rate – maximální hodnota energie absorbovaná látkou vztaženo na jednotku hmotnosti).

V Evropě je v současnosti limit SAR nastaven na hodnotu 2 W/kg v deseti gramech tkáně. Konkrétní hodnoty SAR ke každému mobilnímu telefonu by měly být přiloženy v základním balení spolu s telefonem; naleznete je ale také samozřejmě na internetu nebo se o nich můžete informovat v prodejnách s mobily.

Hodnoty SAR
Víte, jak moc vám mobil září do hlavy?

Kompletní přehled mobilů na našem trhu


K nejnovějšímu průzkumu se již vyjádřil britský vládní úřad. Jeho zástupci sice přiznávají možné riziko, ale nesouhlasí s tím, že by švédská analýza měla být konečná. Zapotřebí prý budou ještě další výzkumy. „Handrkování“ o tom, zda mobil škodí lidskému organismu, tak pravděpodobně bude pokračovat i nadále. Vy se zatím můžete bránit svépomocí – například pořízením lehké handsfree sady, se kterou není třeba držet mobil při volání přímo u ucha.

  • Nejčtenější

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

4. května 2024  7:02

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové...

Tento levný tarif T-Mobilu nemá díky ceně na českém trhu konkurenci

8. května 2024

U T-Mobilu jde již o jakousi tradici, že s příchodem nového měsíce obmění svou akviziční nabídku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Továrny na iPhony zejí prázdnotou, Apple z nich utekl

7. května 2024

Čínské továrny Foxconnu, kde se ještě donedávna vyráběly iPhony, nyní připomínají „města duchů“....

Nový vědecký objev zdvojnásobí životnost baterií. Klíč je v nabíjení

4. května 2024

Premium Nový způsob nabíjení lithium-iontových baterií může podle studie německých vědců zdvojnásobit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kulturní ikona. Slavná nokia se po 25 letech vrací v novém provedení

10. května 2024  7:02

Zanedlouho se do prodeje dostane reinkarnace legendární nokie, která měla velký podíl na rozvoji...

Vypadá jako ohebný iPhone, ale stojí pět stovek. Tušíte, v čem je háček?

11. května 2024

Během našeho dlouhodobého průzkumu zajímavostí z čínských obchodů jsme narazili na další mobilovou...

Zákazníkům Vodafonu dřív propadne kredit, konkurence zvyky měnit nechce

11. května 2024

Premium Zákazníci Vodafonu využívající jeho předplacené služby se musí připravit na plánovanou změnu, o níž...

Kulturní ikona. Slavná nokia se po 25 letech vrací v novém provedení

10. května 2024  7:02

Zanedlouho se do prodeje dostane reinkarnace legendární nokie, která měla velký podíl na rozvoji...

Měl by to být hit českého trhu. Nadchne foťákem a funkcemi

10. května 2024

Google začíná v Česku prodávat smartphony Pixel. Firma k tomu v Praze uspořádala vlastní akci, na...

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...