Světová populace je čím dál více závislá na mobilních telefonech.

Světová populace je čím dál více závislá na mobilních telefonech. | foto: Profimedia.cz

Mobily jsou cigaretami 21. století. Mladí jsou na nich závislí

  • 15
Stamiliony lidí si v současnosti bez mobilního telefonu jen stěží dokážou představit svůj život. Pro Japonce se stal podle nejnovějších studií opravdovou závislostí.

96 procent všech studentů, kteří se v Japonsku hlásí na střední školu, vlastní mobilní telefon. Vedle běžných funkcí, jako jsou telefonování nebo psaní textových zpráv, ho využívají především k poslechu hudby, čtení knih či chatování se svými přáteli.

Hideki Nakagawa, profesor sociologie z Tokia, říká, že pro mladé Japonce jsou mobilní telefony opravdovou závislostí. "Bez mobilu se cítí velmi nejistě - je to taková jejich osobní vizitka," doplňuje Nakagawa.

Průzkum provedený japonskou vládou před časem ukázal, že tamní dívky ve středoškolském věku stráví denně s telefonem v ruce v průměru 124 minut. Chlapci pak o trochu méně - stále však úctyhodných 92 minut denně.

Postdigitální generace i jinde na světě

Sociologové hovoří o stále větší popularitě mobilních telefonů u náctiletých v souvislosti s takzvanou postdigitální generací. Jedná se o lidi, kteří se narodili v osmdesátých letech a vyrůstali během největšího rozmachu digitálních technologií.

Na rozdíl od starší generace, která výdobytky moderní doby používá především k sebeprosazení na pracovním trhu, mladí považují mobily a jim podobná zařízení za běžnou součást svého života. Využívají je pak především ke komunikaci se svými vrstevníky či výše zmíněným činnostem - například poslechu hudby nebo čtení elektronických knih.

Vzdát se mobilu není vůbec jednoduché

Jakmile se mobilní telefon stane součástí vašeho života, už se ho vzdáte jen stěží. Americká bavička Amy Borkowsky se například rozhodla, že ho přestane používat počínaje Novým rokem po dobu celých šedesáti dnů. Jestli to vydrží, si musíme počkat až na konec února. V několika rozhovorech ale uvedla, že to pro ni bude těžší než se vzdát sexu.

I ti nejotrlejší lidé však po čase neodolají a "cigarety 21. století", jak v několika průzkumech byly mobily nazvány, si nakonec pořídí. Jestliže zabrousíme do veřejných kruhů, narazíme v poslední době například na bývalého britského premiéra Tonyho Blaira, který si svůj první mobil pořídil teprve před půl rokem. V rozhovoru pro agenturu Reuters řekl: "Když jsem byl premiérem, mobilní telefon jsem vůbec neměl. Nepotřeboval jsem ho. Svůj první jsem si pořídil až den po mém odchodu."