Prodáváte mobil? Přinášíme tipy, jak správně vymazat choulostivé fotky

  • 8
Když se rozhodnete pořídit si nový mobil, ještě to nutně neznamená, že starý patří do šrotu. Na jeho druhý život je ovšem třeba jej připravit řádným vymazáním dat, aby nový majitel nenarazil na vaše osobní či choulostivá data.
Ilustrační snímek

Zatímco někteří lidé používají mobil dokud nepřestane fungovat, jiní jej mění klidně každý rok. Častější výměna mobilů nemusí být přitom finančně nevýhodná, pokud dosavadní model pošlete dál přes bazar či výkupní služby různých společností. V takovém případě však je vhodné znát pár pouček, abyste se nevystavili riziku úniku vašich dat.

To platí především v případě, že telefon prodáváte či darujete někomu dalšímu, ať už formou inzerátu nebo jej třeba posíláte dál v rámci rodiny. Pokud mobil nesete na výkup k nějakému prodejci, zpravidla by zaměstnanec dané firmy měl provést při přebírání telefonu nezbytné kroky, aby se ujistil, že je telefon čistý. V ostatních případech je to však všechno jen na vás.

V mobilu toho může bez řádného vymazání a zabezpečení dat zůstat opravdu hodně. A věřte nám, že vyjma třeba vašich nahatých fotek může nový uživatel zároveň v mobilu najít i uloženou platební kartu, aktivní účty na sociálních sítích, citlivá firemní data a podobně.

Na úvod se však sluší zmínit, že vaše data už nejsou zdaleka pod takovým rizikem zneužití, jako tomu bylo ještě před několika lety. Google i Apple u nových telefonů už několik let automaticky zapínají šifrování obsahu, takže jsou vaše data chráněna, i když o tom vlastně ani nemáte tušení. Pokud tedy máte navíc telefon chráněn kódem, heslem či biometricky, pak jsou vaše data v podstatě plně zabezpečena.

Pokud se chcete přesvědčit o aktivním šifrování dat, v Androidu najdete toto hlášení v menu nastavení v kartách zabezpečení či soukromí. Zde najdete status šifrování, který ovšem u moderních zařízení bude automaticky aktivní a ani jej nebudete mít možnost vypnout. U starších zařízení (od Androidu 6.0) pak můžete manuálně šifrování dat aktivovat.

Zálohujte

Nový macOS je mnohem více provázán s cloudem iCloud, kde umožní jednoduše...

Ještě než se vůbec pustíte do čištění telefonu před prodejem či odevzdáním jinému členovi rodiny, pořádně si projděte jeho obsah. Ujistěte se, že v něm nezbylo nic, čeho byste po smazání mohli litovat. Základem je si probrat fotografie, hudbu či video a vše pak přenést do počítače či jiného zařízení s úložištěm dat. Zálohování se mimochodem vyplatí dělat pravidelně, ne jen v případě, že mobil chcete prodat.

Zálohování se týká také kontaktů, SMS či událostí v kalendáři. Google i Apple mají poměrně jednoduché způsoby, jak si vše provázat s vaším hlavním účtem, nebo to dělají rovnou automaticky. Vždy je vhodné se o tom ujistit v nastavení telefonu. Apple k tomu využívá službu iCloud, Google váš e-mailový účet.

Data můžete mít v telefonu i celkem poschovávaná. Něco důležitého se třeba může schovávat ve složkách, které obsahují stažené soubory, případně takových, které se vážou k nějaké konkrétní aplikaci. Jinak řečeno, připojte kabelem telefon k počítači a pořádně prošťourejte celý obsah jeho disku (platí samozřejmě jen pro androidy).

Tovární reset

Velkou chybou by před prodáním telefonu bylo pouhé manuální vymazání aplikací a souborů a odstranění zámku zařízení. Telefon sice na oko může vypadat čistě, nicméně se vystavujete riziku, že něco přehlédnete (zapomenuté přihlášení, či data) nebo že se někdo pokusí pomocí specializovaného softwaru obnovit smazaná data.

Dnes už naštěstí vůbec není nutné instalovat nějaké speciální aplikace, každý android a iPhone má v sobě více než dostatečnou funkci pro resetování zařízení do jeho továrního stavu, a to včetně vymazání všech osobních dat. Tento proces telefon nejlépe připraví na to, aby jej mohl používat někdo další a nabídne mu v podstatě stav nového zařízení (po softwarové stránce).

iPhony mají tuto funkci v nastavení telefonu, pod kartou „Obecné“ a pak úplně dole najdete možnost „Přenést nebo resetovat iPhone“. Zde už jen stačí zvolit „Resetovat“ a řídit se dalšími pokyny.

U androidů se tato funkce může v závislosti na výrobci jmenovat trochu jinak či se nacházet na odlišném místě, takže raději do pole vyhledávání zadejte klíčová slova jako „reset“ nebo „tovární nastavení“. Telefon by vám měl vždy ukázat, co všechno se touto volbou smaže a tlačítko pro potvrzení.

Hotovo?

512GB paměťová karta Samsung microSDXC UHS-I Evo Plus s SD adaptérem

Telefon je tedy zálohovaný a resetovaný, takže už je čas jej odnést zájemci? Ne tak docela, zbývá ještě pár věcí, které si musíte ověřit.

Z telefonu musíte také vyjmout SIM a paměťovou kartu (pokud ji váš telefon podporuje). Obsah paměťových karet se totiž při resetování telefonu nemusí vymazat. Telefon by vás sám měl upozornit na to, zda je paměťová karta předmětem formátování, nebo ne. Jinak riskujete nejenom fakt, že přijdete o věc navíc v hodnotě minimálně pár set korun, ale také o všechna data, která pak někdo cizí může jednoduše zneužít.

Pokud byste v telefonu zapomněli SIM, tak zase přijdete o váš telefonní kontakt a samozřejmě budete mít problém u všech služeb, které třeba při přihlášení do účtu vyžadují autorizaci přes SMS. Stejně tak se na SIM mohou nacházet i vaše telefonní kontakty, což je opět možné riziko zneužití někým cizím.

A nakonec také pozor na to, pokud telefon prodáváte i s krytem. Pod ním třeba můžete mít nějakou dobu schovaný lísteček papíru s různými informacemi, od trivialit až třeba po hesla k účtům. Stačí jen zapomenout, že tam je vložený, a opět se může rýsovat problém.