Když turečtí experti podrobně prozkoumali povrch klávesnic náhodně vybraných mobilních telefonů, byli šokovaní. Pod mikroskopem objevili streptokoky, stafylokoky, či dokonce bakterie způsobující salmonelu.
Stejné nálezy potvrdil i pokus amerických novinářů z televizní stanice KOB-TV. Náhodně vybrali deset mobilních telefonů a podrobili je analýze v laboratořích. Na každém se našly škodlivé látky.
Není se čemu divit. Mobilní telefon nosí každý z nás takřka dennodenně při sobě. Dotýkáme se ho u jídla, v koupelně, při venčení psa nebo například na toaletě. Zatímco na toaletě nebo před jídlem si ruce umyjeme, na telefon už nepomýšlíme. Přes devadesát procent uživatelů svůj telefon dokonce nikdy v životě neotřelo ani obyčejným hadříkem.
Je to vcelku paradoxní jev. Právě mobilní telefon je totiž zařízení, které si jako jedno z mála několikrát denně přiložíme k ústům. Může se tak stát významným přenašečem závažných onemocnění.
Nejspolehlivější ochranou je UV lampa
Pokud byste chtěli mít absolutní jistotu, že klávesnice ani jiná část vašeho mobilního telefonu na sobě neukrývá nebezpečné bakterie, viry a jiné mikroorganismy, je výhodné zakoupit si UV lampu. Zatímco v tuzemsku ji pořídíte v řádech několika tisíc korun, v zahraničních internetových obchodech můžete značně ušetřit.
Britská společnost Purelight například nedávno představila speciální ultrafialovou lampu přímo pro mobilní telefony. Její cena se pohybuje okolo třiceti liber. To je v přepočtu zhruba devět set korun.
Nejenže s ní během deseti sekund zničíte všechny mikroorganismy na povrchu mobilního telefonu, ale lze s ní dezinfikovat prakticky jakoukoliv věc. Například dětské hračky. Díky kompaktním rozměrům ji s sebou navíc můžete brát i na cesty.
Výrobce lampy myslel i na bezpečnost. Jakmile se lampa odkloní o více jak pětačtyřicet stupňů od cíle (například mobilního telefonu), automaticky zhasne. Zabrání se tak nechtěnému ozáření vašeho těla.
Existují i jiné metody očištění mobilu
Pokud si nechcete pořídit ultrafialovou lampu, ale přesto byste nějakým způsobem rádi odstranili nebezpečné bakterie ze svého mobilu, existují i alternativní způsoby ochrany.
Nejjednodušší je použít klasickou francovku. Stačí jen navlhčit malý útržek hadříku, očistit klávesnici mobilního telefonu a většinu bakterií tím zlikvidujete. I když je tento způsob dezinfekce méně účinný, je určitě lepší než žádná dezinfekce.
Samozřejmě existují i méně spolehlivé způsoby, jak předejít onemocnění v důsledku "špinavého" mobilu. Jestliže budete používat Bluetooth handsfree sadu a mobil si nebudete pokaždé přikládat přímo k ústům, do jisté míry tím také snižujete riziko nákazy.
Nepředpokládáme, že byste si po přečtení tohoto článku ihned běželi koupit ultrafialovou lampu. Je ovšem dobré mít na paměti, že dotýkání se mobilu není rozhodně hygienická činnost.