Matsushita: Je libo mikrocelu do kapsy?

Množství antén na střechách se již zvyšovat nebude. Každá nová celulární síť až dosud zamořila krajinu i střechy budov nevzhlednými stožáry a anténami. Společnost matsushita však vyvinula anténu velkou jen několik centimetrů, která umožní snadné pokrytí měst a každému zaručí dostatečnou rychlost přenosu dat.
Japonské společnosti Matsushita, která vyrábí mobilní telfony Panasonic, se podařilo vyvinout nejmenší anténu pro zakladnové stanice sítí třetí generace UMTS. Tato anténa je oproti dnešním standardům téměř desetkrát menší. Pokryje plochu v okruhu 250 metrů a je schopna vysílat signál do dvou směrů. Stane se tak zřejmě ideální součástkou pro nejmenší základnové stanice v sítích třetí generace, v takzvaných pico a mikrocelách.

Tato anténa je primárně určena pro použití v centru měst, v místech s velkou hustotou kancelářských budov. Právě v nich a v jejich okolí by se mělo pohybovat nejvíce uživatelů sítí UMTS, kteří potřebují rychlý přenos dat. Proto bude více než vhodné pokrýt toto exponované prostředí co největším počtem základnových stanic, které zajistí dostatek přenosových kanálů pro každého zákazníka. Díky rozměrům nové antény od Matsushity bude instalace v budovách, v metru, v obchodech a podobných místech velmi snadná.

Anténa se skládá ze dvou oddělených částí, z nichž první slouží pro příjem a druhá pro odesílání signálu. Kdyby se celá BTS skládala jen z antény, mohli byste tuto dvaceticentimetrovou hračku nosit s sebou v kufříku. Bohužel, další součásti základnové stanice přece jen zaberou víc místa a kromě toho, stále je třeba být připojen ke zbytku sítě. Nicméně i tak se díky této novince značně usnadní stavba sítě ve městech. Možná, že jednu takovou anténu budete mít u sebe v práci na chodbě, a ani si jí nevšimnete.