Pondělí 21. června 2021, svátek má Alois
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. června 2021 Alois

Klonování simkaret může být riskantní

Čtenáře zaskočil masivní spam, který nabízí klonování simkaret. Nabídku ovšem šíří nekorektní podnikatel nekorektním způsobem. Zajímá vás, jak se spam v České republice šíří? Proč se operátoři brání klonování karet?Je možné simkarty klonovat?

Intenet u nás stejně jako ve světě trpí zahlcováním e-mailových schránek nevyžádanou reklamou neboli spamem. Vint Cerf, starší viceprezident společnosti MCI, který je považovaný za jednoho z otců internetu, definuje spamming takto: "Spamming je zneužitím elektronické pošty a síťových news na internetu. Může vážným způsobem narušit provoz veřejných služeb, nemluvě již o efektu, jaký může spamming mít na systém elektronické pošty kteréhokoli jednotlivce.... Provozovatelé spammingu ve skutečnosti odnímají významné zdroje uživatelům a provozovatelům služeb, aniž by k tomu měli jejich souhlas, a bez jakékoli kompenzace."

Donedávna převládal v českých e-mailových schránkách spam ze světa, převážně v angličtině. Nyní se již poměrně často setkáváme se spamem v korejštině, čínštině, němčině, ruštině a hlavu zdvihají spammeři i u nás. Rozruch vyvolala aféra serveru Tvujdum.cz, ještě větší pohromou se však ukázal být mladík jménm Aleš Slabý. Jeho řáděni nezačalo spamováním, 12. června 2001 nahlásil Miloš Kotek ze společnosti MK-WEB design, že Aleš Slabý svým podvodným jednáním znehodnotil její aukci internetové domény.

Dne 27. října 2001 pak v Blesku vyšel článek, ve kterém Aleš Slabý nabádal k daňovým únikům: „Neplatí se údajně žádné daně a poplatky, protože zboží je označeno jako dárek.“ Později začal Aleš Slabý zběsile spamovat e-mailem i v diskusních fórech. Pokoušel se tak prodávat svůj program Trotlík (jeho použití nedoporučujeme, recenzi najdete zde, důvěryhodnější programy zdarma naleznete mimo jiné zde). Později své aktivity rozšířil o klonování simkaret a jako reklamní médium zvolil opět spam. Mezitím stačil spáchat plagiát webové stránky Františka Fuky. Navzdory podivným praktikám zůstává ovšem pan Slabý členem Asociace po elektronickou komerci.

Je klonován karet v pořádku?

Klonování SIM karet můžeme posuzovat v různých souvislostech. Pokud někdo vlastní historickou Oskartu se speciálním tarifem, jistě si ji rád uzamkne v trezoru a po světě bude běhat s klonem. Někteří operátoři nejsou ochotni vystavovat více simkaret k jednomu číslu. Pak může nastat problém s autotelefonem. Je možné umístit více klonů simkaret na jedinou čipovou kartu a přepínat mezi nimi v menu mobilního telefonu, což je pohodlnější a flexibilnější než adaptér. Adaptér navíc pro některé typy mobilů neexistuje vůbec.

Operátor teoreticky může očekávat vyšší obrat za hovory uskutečnitelné prostřednictvím klonu. Na druhou stranu nelze naklonovat SIM toolkit a tak na některé pokročilé funkce nebo GSM banking můžeme zapomenout. Pokud podnikatel nechá naklonovat svoji firemní kartu pro svoji manželku či milenku, dochází zřejmě k daňovým únikům. Více identických karet v síti operátora může dělat neplechu a proto se mobilní operátoři klonům brání explicitním zákazem ve smluvních podmínkách i sledováním výskytu identických karet v síti.

Jak se karty klonují?

Každá simkarta v sobě obsahuje dvě čísla, IMSI (International Mobile Subsciber Identification, Mezinárodní identifikace mobilního předplatitele) a Ki (identifikační klíč). Číslo IMSI karta na požádání sdělí telefonu, Ki zůstává tajné a nedá se ze simkarty přímo přečíst. Při přihlašování telefonu do sítě GSM síť pošle telefonu náhodné číslo. Karta je spolu s Ki zpracuje autentizačním algoritmem a vypočítaný výsledek nazvaný SRES (Signed Response, Podepsaná odpověď) mobilní telefon pošle zpět síti. Ta pak porovná, zda je shodný s výsledkem, který si pro kontrolu spočítala sama. Na základě porovnání těchto dvou výsledků je pak karta přijata nebo odmítnuta.

Pokud tedy budeme simulovat dostatečně velký pokus o přihlášení s různými čísly, která by síť odeslala kartě pro zpracování autentizačním algoritmem, můžeme Ki vypočítat. Některé simkarty ovšem omezují počet operací, které je s nimi možno provést a simkarta se tak může při pokusu o naklonování zničit. Problémem vždy zůstává důvěra mezi klonovačem a zákazníkem. Kdo zákazníkovi zaručí, že byl vytvořen pouze jediný klon?

Kontaktovali jsme Aleše Slabého. Tvrdil nám, že nyní již vlastně klonování simkaret nenabízí a snaží se prodávat spíše sady, které umožňují klonování svépomocí. Není však jisté, jakou úroveň má uživatelská podpora.

Braňte se spamu

Na serveru Pooh.cz se objevila vzorová stížnost pro porušení zákona o regulaci reklamy živnostníkem Alešem Slabým pro příslušné úřady. Server Pooh.cz nabádá i k přímému telefonickému kontaktu se spammerem. Číslo v článku však neplatí, správná jsou čísla 604 604 339 (mobil) a 566 543 818 (pevná linka). Ke kontaktu je tedy možno využít i SMS zvláště poté, co brána SMSoperator.cz umí odesílat i delší zprávy.

  • Nejčtenější

Žáci nesmí použít mobil coby kalkulačku. Ostudné, stojí v dopisu ministrovi

Zatímco čeští rodiče by uvítali plošný zákaz mobilů ve školách, tak vedení škol jsou v tomto ohledu benevolentnější....

Podvodná SMS působí, že ji zaslala banka. Útočníci jdou po údajích k účtu

Českem se šíří podvodná SMS, která příjemce informuje o zablokování identifikačního čísla. Tváří se, jako by ji...

Dva roky bez využití. Skončila poslední telefonní budka v Česku

Poslední telefonní budka stála v obci Hlubyně na Příbramsku. Při její slavnostní demontáži se uzavřela éra veřejných...

Očekávaný iPhone 13 Pro si už lze předobjednat. Není pro všechny

Přestože na premiéru iPhonu 13 si počkáme ještě minimálně tři měsíce, tak již nyní si lze předobjednat jeho dvě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slušné chytré hodinky nemusejí stát ani dva tisíce. Nebo dokonce i méně

Je to jako v teleshoppingu. Slušné chytré hodinky nemusejí stát ani tři tisíce, ani dva tisíce, dokonce se vejdeme i...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Žáci nesmí použít mobil coby kalkulačku. Ostudné, stojí v dopisu ministrovi

Zatímco čeští rodiče by uvítali plošný zákaz mobilů ve školách, tak vedení škol jsou v tomto ohledu benevolentnější....

Očekávaný iPhone 13 Pro si už lze předobjednat. Není pro všechny

Přestože na premiéru iPhonu 13 si počkáme ještě minimálně tři měsíce, tak již nyní si lze předobjednat jeho dvě...

Pozor na nenechavce i roztěkanost. Jak se v létě nepřipravit o mobil

Premium Čas strávený u vody, sportem či třeba večerním posezením u táboráku. Bez ohledu na to, zda letní dovolenou trávíte...

Apple drtí konkurenci, v tabletech je světovou jedničkou

Podle výzkumné agentury Counterpoint je jasnou světovou jedničkou na trhu tabletů Apple. Meziročně si výrazně polepšil....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...