EU chce dál bojovat za jednotnou nabíječku. Snaží se o to téměř deset let

  0:09aktualizováno  0:09
Dobrovolnou dohodu o sjednocení nabíječek podepsali hlavní mobilní výrobci už v roce 2009. A to včetně Applu, který stále používá vlastní konektor. V roce 2015 se na trhu objevily první přístroje s USB-C. EU chce proto zkoumat, zda by v tomto ohledu neměla podniknout nové kroky.

Nabíječky mobilních telefonů | foto: Mobil.iDNES.cz

Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová to odůvodnila tím, že i přes původní snahu mobilní výrobci stále nedosáhli jimi zamýšleného cíle, tedy sjednocení nabíječek. 

Dřív bylo hledání nabíječky peklo. Chystá se druhá konektorová revoluce

Nokia vystřídala u svých telefonů celou řadu řešení pro nabíjení i přenos dat

Nátlak na mobilní výrobce přitom Evropská komise nevyvíjela jen kvůli stížnostem uživatelů, kterým vadila značná rozmanitost nabíječek. Nebylo totiž nikterak výjimečné, že jeden výrobce používal hned několik různých typů konektorů vyžadujících různé nabíječky.

Oním hlavním důvodem, proč EU začala v tomto ohledu na mobilní výrobce vyvíjet nátlak, je především množství produkovaného elektroodpadu. Už v roce 2010 se v souvislosti se starými nabíječkami nacházejícími se v evropských domácnostech hovořilo o několika tisících tun ročně. V současnosti již eurokomisaři mluví o 51 tisících tun ročně.

Jenže Evropská unie nemá v současnosti na mobilní výrobce žádnou páku. Memorandum o porozumění, které čtrnáct předních společností včetně Nokie, Samsungu, LG či Applu podepsalo už v roce 2009, bylo dobrovolné (více viz Jednotné nabíječky nabídneme již příští rok, přislíbili výrobci mobilů). EU sice v prosinci 2010 schválila požadavky na univerzální nabíječku pro mobilní telefon (více viz Od příštího roku budou mít všechny mobily stejnou nabíječku), ale bylo tedy jen na výrobcích, zda svůj závazek splní.

Například Apple tak u iPhonu 4s, představeného v říjnu 2011, používal stále 30-pinovou nabíječku. O rok později uvedl iPhone 5 se zcela novým konektorem a tomu odpovídající nabíječku. Platnost memoranda vypršela už v roce 2012, někteří výrobci nicméně v následujících dvou letech podepsali dopisy o záměru.

V březnu 2014 Evropský parlament schválil směrnici, podle níž měly mít všechny mobily prodávané v Evropě do tří let stejnou nabíječku. Europoslanci si od ní slibovali jak značnou úlevu pro životní prostředí, tak zpříjemnění života spotřebitelů (více viz EU opět nařizuje jednotnou nabíječku. Je to kvůli iPhonům?). Jenže hned o rok později přišly na trh první smartphony se zcela novým konektorem: oboustranným USB-C vyžadujícím další typ nabíječky.

Revoluce u Applu? iPhony přijdou o své konektory a přejdou na USB-C

Vernee Mars a iPhone 7 Plus

Eurokomisaři řeší po celou dobu spíše důsledek, nikoliv příčinu problému. Rozmanité nabíječky jsou totiž důsledkem různých typů dobíjecích konektorů, které podléhají technologickému vývoji. Možná by tedy stačilo, aby výrobci k telefonům dodávali standardně příslušné redukce. Tím by se situace vyřešila ovšem jen na oko. Logičtějším se zdá být postup, k němuž se už v roce 2009 rozhodla Nokia. Tehdy ve Velké Británii prodávala speciální edici modelu N79. Nesla označení Eco a od běžného provedení se lišila jen menším balením, ve kterém chyběla nabíječka. Nokia tak uživatele donutila používat nabíječku od dříve zakoupeného telefonu.

V současnosti je to ovšem patrně nepoužitelné řešení. Výrobci totiž kvůli energetickým nárokům smartphonů experimentují s rychlonabíjením, a tak na první pohled stejné nabíječky respektive s nimi standardně dodávané kabely nemusí být vhodné pro jiný typ telefonu. Například v souvislosti se zmíněným USB-C konektorem v minulosti hrozilo, že kabel může jiné zařízení, než pro které je určen, poškodit (více viz Nekupujte HTC 10 nebo LG G5, říká zaměstnanec Googlu. Mají špatné USB).

„Vzhledem k neuspokojivému pokroku s dobrovolným přístupem Komise brzy zahájí studii posouzení dopadů s cílem zhodnotit náklady a přínosy dalších možností,“ uvedla podle agentury Reuters Margrethe Vestagerová. Případná opatření se tak budou odvíjet od výsledků studie. Jednou z možností, jak výrobce donutit k používání jednotných nabíječek, je například i zavedení vysokých pokut či jiných opatření.

Autor:
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

První oběť obchodní války. Google poslal ke dnu nový Honor 20 Pro

Honor 20 a 20 Pro

Rozpačité představení novinek od Honoru následuje další překvapivá informace. Model 20 Pro nedostal Android certifikaci...

Čistka telefonů od Huaweie pokračuje. Google je smazal ze svého webu

Huawei P30 Pro

Špičkové modely P30 Pro a dosud nevydaný skládací Mate X byly odstraněny z oficiálních stránek operačního systému...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

Vodafone naštval zákazníky. Kvůli změně účtování hovorů zaplatí více

Ilustrační snímek

Vodafone od července razantně mění způsob účtování hovorů u předplacených karet. Namísto současné tarifikace 60+1, kdy...

Další z rubriky

Válečná premiéra top modelů Honoru. Horší termín si firma nemohla vybrat

Premiéra smartphonů Honor 20 a Honor 20 Pro v Londýně

Nejistota a nervozita. To, co zprvu vypadalo jako běžná tisková konference značky Honor s představením nových...

Huawei pod tlakem. Skončí nadobro s mobily? Otázky a odpovědi

Sídlo Huawei (18.12.2018).

Google oznámil, že přestane poskytovat čínskému výrobci Huawei služby spojené s operačním systémem Android. Následně...

Další facka pro čínský Huawei. Britské firmy od něj dávají ruce pryč

Ilustrační snímek

Největší britský mobilní operátor EE oznámil, že nebude jako součást svých 5G služeb nabízet telefony Huawei. A to až...

Najdete na iDNES.cz