ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Parašutistovi vypadl z kapsy iPhone. Padal ze čtyřkilometrové výšky

  • 21
Sociální sítě jsou plné všemožných nevšedních zážitků jejich uživatelů. O jeden takový se koncem února prostřednictvím TikToku podělil Američan Hatton Smith. Při jednom z volných seskoků padákem loni na podzim mu totiž z kapsy vypadl jeho iPhone. V tu chvíli se však nacházel ve více než čtyřkilometrové výšce.

iPhone neplatí za kdovíjak odolný telefon, osudné mu jsou mnohdy pády z výšky několika metrů. To však platí i pro jiné konkurenční modely, přeci jen smartphony s obřím displejem, který před poškozením chrání odolné sklo, jsou k jeho prasknutí výrazně náchylnější než obyčejné tlačítkové mobily. Jaké však bylo překvapení Hatton Smithe z alabamského Birminghamu, když našel v zemi zabořený svůj iPhone.

Vyklouzl mu totiž ze zadní kapsy kalhot při jeho životním koníčku, skydivingu (seskok padákem s důrazem na volný pád). K jeho smůle ovšem ve chvíli, kdy se nacházel ve výšce 14 tisíc stop, tedy zhruba čtyři a čtvrt kilometru nad zemí. V mysli se po zjištění ztráty se svým telefonem jistě rozloučil. Nicméně i tak se jej, jak prozrazuje video, které zveřejnil na TikToku, vydal s přáteli najít. A byli překvapeni.

When your phone falls out of your pocket at 14,000 feet #fail #screammovie

16. května 2023 v 14:35, příspěvek archivován: 16. května 2023 v 14:35

Pád, během něhož iPhone podle portálu 9to5mac dosáhl rychlosti zhruba 160 kilometrů, mu totiž nebyl osudným. Zásadní roli hrály dva faktory. Tím prvním bylo pouzdro, které má telefon chránit právě před náhodnými pády. Jenže ne z více než čtyřkilometrové výšky. Neméně zásadním tak byl i fakt, že telefon volným pádem nedopadl na tvrdý povrch, ale do bažinaté oblasti. Po dopadu se tak vyloženě zařízl do měkkého terénu. Jeden ze Smithových přátel jej tak přirovnal k legendárnímu magickému meči britského krále Artuš, Excaliburu.

Náhoda, nebo záměr?

Jakkoli bylo nalezení prakticky nepoškozeného iPhonu dojemné, tak zveřejněné video vyvolává i řadu otázek. Zprvu by se dalo namítat, jak zkušený parašutista a vyznavač volného pádu, jak se Smith na svých profilech na sociálních sítích prezentuje, vyrazí do vzduchu s telefonem v zadní kapse kalhot. Nu což, zapomíná každý. Jenže v komentářích pod videem velmi ochotně odpovídá na všechny dotazy, v nichž se uživatelé této sociální sítě pídí po výrobci onoho zázračného ochranného pouzdra.

Smith však jakékoli placené partnerství se značkou Catalyst, od níž pouzdro je, odmítá. V komentáři pod videem podotkl, že se prý firmu po zveřejnění videa snažil kontaktovat, aby ji o tomto „testu odolnosti“ informoval, ale nepodařilo se mu to.

Není to nicméně první takový případ nechtěného testu odolnosti nějakého smartphonu. V roce 2017 vypadl Samsung Galaxy S5 jeho majiteli z letadla, když si ve zhruba 300 metrech nad zemí chtěl z otevřeného okénka natočit souběžně letící stroj. Po pár sekundách mu však telefon vyklouzl z ruky. Celý pád přitom natočil. O rok dříve se za podobné situace proletěl vzduchem iPhone 5S, volným pádem tehdy padal více než 750 metrů.

Předloni pak pilotovi malého letadla vypadl iPhone ze vzlétajícího letadla. V tomto případě sice telefon nepadal z extrémně vysoké výšky, nicméně z kokpitu letadla vypadl při rychlosti okolo 100 kilometrů v hodině přímo na ranvej. I tak se mu nic nestalo.