iPhone 15 Pro a Pro Max

iPhone 15 Pro a Pro Max | foto: Apple

Na iPhone 15 si dělají zálusk také lupiči. Odrazují je operátor i Apple

  • 7
Se zahájením prodeje nových iPhonů vzrostlo i riziko organizovaných loupeží zaměřených právě na novinky Applu. Prodejci tak přijímají opatření, která mají nenechavce od jejich počínání odradit. Jedním z nich je i britský operátor Three, jehož krok minimálně usnadní policii sledování odcizených telefonů. Vlastní opatření má i Apple.

Podle britské skupiny Crime Communications Strategy Group (CCSG) se polovina z více než 300 loňských krádeží v obchodech s telekomunikačními zařízeními odehrála v posledních třech měsících. Tedy bezprostředně po zahájení prodeje tehdejších novinek Applu, iPhonů 14. Organizovaných nájezdů lupičů na maloobchodní prodejny s mobily přitom rok od roku přibývá.

Britští prodejci se tak na uvedení iPhonů 15 na prodejní pulty náležitě připravili, nejdražší model, tedy 15 Pro Max s 1TB pamětí vyjde totiž na 1 599 liber (více než 45 tisíc korun). Proaktivní je v této souvislosti i operátor Three UK.

Ve spolupráci se společností Selecta DNA a Národním centrem obchodní kriminality totiž zavedl technologii vodoznaků. Opatření spočívá v umístění unikátních kódů na produkty s vysokou hodnotou. Operátor doufá, že tento krok potenciální lupiče odradí. Kódy mají totiž případně policii usnadnit nalezení odcizeného zařízení. Operátor, který má z minulosti s organizovanými krádežemi produktů Applu zkušenosti, umístil na svých prodejných i upozornění na přijatá opatření. Nakolik budou účinná, ukáže ovšem až čas.

Nepleťte se do toho, poručili lupiči

O jeden z nepříjemných zážitků se na školení v souvislosti s přijímaným opatřením podělil vedoucí londýnské prodejny operátora Three nacházející se nedaleko stanice metra Oxford Circus.

„Nejhorší zážitek jsem měl, když do obchodu přišli asi čtyři lidé a bylo vidět, jak opravdu agresivně berou telefony,“ uvedl podle portálu Sky News Joel Thompson s tím, že lupiči zaměstnancům operátora poručili, aby ustoupili a nepletli se do toho. K incidentu navíc došlo před zraky zákazníků.

Za osm let, co pro Three UK pracuje, jsou podle Thompsona zloději v současnosti mnohem agresivnější. Podle policejního inspektora Paula Fagga do prodejen s mobilními telefony často naběhne skupina dospělých, která ostatní lidi vyhrožuje a zastrašuje je.

„Víme z první ruky, co to zanechá na oběti a personálu obchodu,“ dodal s tím, že z toho důvodu se CCSG snaží změnit vnímání takových loupeží, které jsou doposud vnímány jako zločin bez obětí.

Značný dopad mají tyto loupežné nájezdy na provozovatele menších nezávislých obchodů s mobilními telefony. Obrovské ztráty, k nimž během v důsledku takových loupeží dojde, pro ně mohou být likvidační.

„Jen jsem do něj strčil, pak si vzal do ruky kladivo nebo tak něco. Pak mi bušil do ruky, takže jsem si řekl, ‚nech je být‘,“ popsal svou zkušenost Muhammad Fahad, když se snažil zahnat jednoho z lupičů, kteří vyzbrojeni kladivy vtrhli začátkem letošního roku do jeho obchodu v Saint Albans.

S loupeží se stále vyrovnává, a to zejména s jejím finančním dopadem „V podstatě vzali všechno,“ dodal s tím, že si lupiči odnesli mobily za více než 10 tisíc liber (téměř 285 tisíc korun). Po této zkušenosti volá po zvýšení podpory na ochranu malých podniků, jako je ten jeho.

Vodoznaky používá i Apple. Ověřují pravost

Zvláštní opatření u nové generace iPhonů přijal nově i přímo Apple. Novinka má zaměstnancům maloobchodů i kupujícím umožnit ověřit, že zařízení je pravé a nejde o nějakou čínskou kopii. Na první pohled není však na krabičkách nic vidět, je totiž nutné použít ultrafialové světlo.

Ve snaze eliminovat tuto praxi začal Apple používat neviditelné vodoznaky umístěné přímo na balení iPhonů. A jelikož nelze vyloučit, že i toto opatření se podvodníkům podaří časem okopírovat, tak Apple k ověření pravosti používá navrch rovněž na první pohled skrytý QR kód. Ten podle portálu AppleInsider pravděpodobně obsahuje systémově ověřitelný kód, který podvodníci již tak snadno neokopírují.

U velkých prodejců se zákazníci o pravost zařízení nemusí prakticky strachovat, jenže novinky lze koupit i u podstatně menších prodejců či od třetích osob. Zde již existuje vyšší riziko podvodného jednání. Nové opatření Applu by jej mělo minimálně výrazně snížit.

iPhone ukradený z Apple Storu je k ničemu

Proti nájezdům zlodějů bojuje i sám Apple. Všechny iPhony vystavené v jeho kamenných obchodech vybavuje speciálním softwarem, díky kterému se dané zařízení, opustí-li prostor Apple Storu, zcela uzamkne. Na displeji se následně zobrazí upozornění o deaktivaci a sledování telefonu s tím, že budou i upozorněny místní úřady. Apple tak bojuje proti mnohdy organizovaným nájezdům zlodějů.

O tom, že takové opatření v praxi funguje, se přesvědčily třeba desítky mladých lidí, kteří v úterý 26. září během protestů v pensylvánské Filadelfii vyvolaných rozhodnutím soudu, který zamítl všechna obvinění vznesená proti policistovi Marku Dialovi kvůli zastřelení sedmadvacetiletého Eddieho Irizarryho při dopravní kontrole, vyrabovali mimo jiné i místní Apple Store. Poté, co se jim podařilo proniknout do obchodu, brali doslova vše, co se jim dostalo pod ruce. Chaos ve městě včetně rabování Apple Storu živě na svém instagramovém účtu přenášela třeba Dayjia Blackwellová.

Trending video of masked teenagers robbing Apple store in Philadelphia, US

They reportedly stole the new iPhone 15s, iPads, and other products.

27. září 2023 v 9:42, příspěvek archivován: 27. září 2023 v 18:08

Další záběry pak ukazují, jak se někteří z rabujících vzápětí nekale získaných novinek Applu urychleně zbavují. S předváděcími iPhony házejí o zem, polévají je limonádou či je skopávají do kanálu. A to právě z obavy, že jsou kvůli softwaru Applu v hledáčku policie.

Nelze však vyloučit, že některé z ukradených telefonů se budou zloději snažit zpeněžit. Lidé by tak měli být obezřetní, jeden ze způsobů, jak lze takové zařízení zpeněžit, je jeho prodej na dálku, tedy třeba zasláním poštou. I z tohoto důvodu by zájemci o iPhone z druhé ruky měli dávat přednost osobnímu jednání s možností si nabízené zařízení řádně vyzkoušet a ujistit se tak, že je plně funkční a nejde o nekale nabytý kus.