Řekla to dnes na pařížském aerosalonu Laurette Koellnerová, prezidenta firmy Connexion, divize Boeingu, která nabízí internetové spojení z letadel.
"Očekáváme, že ihned po vyřešení zákonných a společenských otázek budeme moci zavádět tuto službu. Plánujeme to někdy v příštím roce," řekla Koellnerová.
"Technologie je již do jisté míry vyřešena," dodala. Americký úřad pro letectví nyní přehodnocuje zákaz používání mobilních telefonů a jiného bezdrátového zařízení v letadlech. Podle dubnového průzkumu Národní ligy spotřebitelů a odborů leteckého personálu jsou však američtí cestující převážně proti zrušení zákazu.
Koellnerová ale očekává, že bude dosaženo kompromisního řešení. Buď může být stanoveno určité tiché období letu, nebo mohou být určeny tiché zóny. První řešení je podle ní pravděpodobnější. Connexion je zatím dominantním poskytovatelem širokopásmového spojení při letu. V oblasti mobilních služeb bude mít větší konkurenci.
Mobilní sítě pro použití v letadlech vyvíjí jak soukromá firma AirCell z Colorada, tak ženevská společnost OnAir, mezi jejíž investory patří velký konkurent Boeingu, společnost Airbus.