PŘEHLEDNĚ: Jak aktivovat Apple Pay a jak jsou platby zabezpečené

  10:26aktualizováno  10:26
Aktivace Apple Pay je v podstatě jednoduchá. Potřebujete platební kartu vydanou bankou, která Apple Pay podporuje, potřebujete iPhone, Apple Watch nebo počítač iMac a pak je aktivace otázkou pár minut. Podívejte se na videonávody.

V současné chvíli Apple Pay podporuje v Česku jen několik bankovních institucí. Další budou přibývat, ale konkrétní termíny zatím známé nejsou. Ke dni spuštění služby, tedy k 19. únoru, lze Apple Pay použít s kartami České spořitelny, Moneta Money Bank, Air Bank, J&T Banky, Komerční banky a mBank. Službu podporuje i platební služba Twisto a stravenkové karty Ticket Restaurant a Edenred Benefits .

Službu je možné používat na iPhonech 6 a novějších, které mají NFC, a tudíž umožňují bezkontaktní přenos dat. Službu podporují všechny Apple Watch, pokud je máte, můžete mít i starší pětkový iPhone, který sám o sobě NFC nemá. Telefon nemusí mít mobilní data, služba funguje i offline. 

Aktivace karty probíhá dvojím způsobem. Buď ji lze provést pomocí mobilní aplikace konkrétní banky, nebo výše uvedených společností. Anebo je zde univerzální možnost, kterou je nativní aplikace Wallet. 

V jejím případě stačí kartu do aplikace naskenovat, tedy vyfotit. Aplikace si z obrázku stáhne všechny potřebné údaje a automaticky zjistí, jestli je kartu s Apple Pay možné používat.

Do peněženky (aplikace Wallet) lze přidat víc karet stejným způsobem, před platbou si pak můžete vybrat tu, se kterou chcete platit. Podobně lze přidat víc karet i do aplikací jednotlivých bank a dalších Apple Pay podporujících společností. 

Kvůli bezpečnosti je nutné tento proces opakovat u každého Apple zařízení znovu, pokud tedy kartu zanesete do chytrých hodinek Watch, musíte stejný proces opakovat pro iPhone a další zařízení. Automaticky se data záměrně nesynchronizují. Informace o vaší kartě zůstávají jen v daném přístroji, nevidí je ani Apple a ani obchodník.

Aby bylo možné s Apple Pay platit, musí službu podporovat platební systém obchodníka, s čímž by neměl být v Česku problém, ale ne všude v zahraničí to bude stejné. A především musí mít obchodník terminál umožňující bezkontaktní platby, což je však logické.

Je to prakticky stejné jako s platební kartou použitou bezkontaktně. Ale dál se to liší. U karty je nutné, při platbě od určité částky (v Česku 500 korun) zadat PIN karty. U Apple Pay zadání PINu odpadá (i když teoreticky to terminál může vyžadovat), bezpečnostní potvrzení jakékoliv platby provedete přes Face ID nebo Touch ID. To znamená, že buď zadáte na iPhonu otisk prstu nebo kouknete do kamery pro zabezpečení obličejem. Je to stejný princip jako u odemknutí samotného iPhonu. 

A pozor, pokud nemáte jednou z těchto technologií telefon zabezpečený, tedy ho nemáte zamknutý, nemůžete Apple Pay používat. U hodinek, které tyto funkce nemají, stačí jedna autorizace při spárování s telefonem a nasazení na ruku. Pak již stačí platit přiložením hodinek k terminálu. 

Autor:
 

Nejčtenější

Vodafone rozpoutal kvůli fotbalu cenovou válku. Tarify výrazně zlevnily

Ilustrační snímek

Česká vláda v čele s premiérem Babišem má pocit, že palčivé téma drahých mobilních tarifů může vyřešit snazší možnost...

Displej skládacího samsungu hyzdí nevzhledná rýha, ukazuje uniklé video

Video zachycuje skládací Samsung Galaxy Fold

Od představení modelu Galaxy Fold uplynul již měsíc. Dosud ovšem nebyla možnost si skládací samsung vyzkoušet....

Až potkáte toto auto, tak v něm nejede zaměstnanec O2 na dovolenou

Auto O2

Na první pohled je to nenápadná Škoda Octavia kombi s logem operátora O2 a "rakví“ na střeše. Jenže to není auto...

Xiaomi bleskově po představení nasadilo na trh další levný smartphone

Xiaomi Redmi 7

Ten samý den, kdy v Číně představilo Xiaomi model Redmi 7, se tento telefon objevil i na pultech českých obchodů. Jde o...

Superrychlá a supervelká paměť Samsungu udělá ze smartphonů monstra

Samsung ukázal první samostatný 12GB paměťový modul standardu LPDDR4X

Samsung patří mezi nejméně závislé výrobce smartphonů, jelikož si spoustu součástek vyrábí vlastními silami. Kromě...

Další z rubriky

Vymysleli výřez displeje, který není v displeji

Koncepty smartphonů značky ZTE

Kam s předním fotoaparátem? Někdo volí klasický výřez displeje, modernější řešení je už „průstřel“ v rohu displeje,...

Došla jim trpělivost se smombies. Vyvinuli proto speciální varovný systém

Ilustrační snímek

Svůj zrak často fixují na displeje smartphonů, kvůli čemuž zcela ignorují okolní dění. Bezhlavě pak třeba vstupují do...

Samsung možná zkusí to, co konkurence zatím nedotáhla do zdárného konce

Designový koncept ohebného samsungu, který lze obtočit okolo zápěstí

Flexibilní displeje dávají mobilním výrobcům poměrně volné ruce při navrhování nových modelů. Skládací smartphony jsou...

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na iDNES.cz