Národní operátoři mizí z mapy Evropy

  • 2
V květnu 2002 si německý T-Mobile podmanil název české sítě Paegas, letos v březnu britský kolos Vodafone koupil mobilního operátora Oskar, v rámci privatizace Českého Telecomu se pak k nejstaršímu operátorovi na domácím trhu Eurotelu dostane španělská Telefónica.

Česká republika se tak podobně jako Slovensko stala zemí, kde si trh mobilní telekomunikace úplně rozdělili velcí hráči. Střední Evropa je poslední dobou oblíbeným regionem, ve kterém rozšiřují svá impéria kolosy jako Vodafone či T-Mobile.

Slovensko čeká na třetího hráče
Dva operátory našeho východního souseda si rozdělili Němci a Francouzi. Větší Orange, jehož síť používá více než 2,3 milionu zákazníků, je odnoží stejnojmenné francouzské skupiny, která se mohla stát i majitelem českého Eurotelu. V tendru o státní podíl v Českém Telecomu však se svou nabídkou neuspěli.

Menší EuroTel, který zprostředkovává hovory zhruba dvěma milionům Slováků, je v úplném vlastnictví Slovak Telecomu, jehož majoritním vlastníkem je Deutsche Telekom. Součástí skupiny DT je mobilní sekce T-Mobile. Slováci si budou muset od května zvyknout na to, že EuroTel přestane být EuroTelem, a oficiálně se zařadí do skupiny T-Mobile.

V Maďarsku už řádí Vodafone
Norský Telenor a jeho síť Pannon GSM se snaží konkurovat dvěma dalším gigantům na maďarském trhu. Síť, která v minulosti nesla jméno Westel, už funguje pod značkou svého německého majitele T-Mobile. Třetího operátora na maďarském trhu zase vlastní z 93 procent Vodafone. 

V Maďarsku udělili v loňském prosinci dvě patnáctileté licence společnostem Pannon GSM a T-Mobile. Zájem o získání licence vyjádřily původně také dánská TDC a švédská Tele2, obě firmy však podaly neplatnou nabídku. Neposkytly totiž nutné bankovní záruky, a automaticky tak ze soutěže vypadly. Ztroskotala tak snaha vlády přilákat na trh dalšího operátora. S novým nabídkovým řízením zatím vláda nepočítá. 

Dva operátoři na celé Polsko?
Oproti sousedním trhům z hlediska mobilní komunikace málo nasycený polský trh mají rozděleny společnosti PTC Polkomtel a Centertel. Majoritu v PTC drží konsorcium Vivendi a Elektrimu, nedávno jim odkup jejich podílu nabídl vlastník zbývajících 49 procent Deutsche Telekom.

Nejmenšího polského operátora Polkomtel kontroluje domácí konsorcium zahrnující mimo jiné rafinerii PKN. V poslední době se ale spekuluje, že by se majoritním vlastníkem mohl stát jeden z dua Vodafone a TDC, které drží ve firmě zhruba dvacetiprocentní podíly. Jako poslední na trh vstoupil Centertel, dceřiná společnost národního operátora TPSA, který patří do skupiny France Télécom.

V Polsku už jede UMTS, a také proto jsme pro vás otestovali její možnosti na vlastní kůži.

Rakušané mohou vybírat ze čtyř nabídek
Dominantní pozici na rakouském trhu drží firma Mobilkom, mobilní divize Telekom Austria. Zhruba dva miliony zákazníků podle posledních čísel vykazoval T-Mobile. Akcie třetího v pořadí, operátora One, jsou rozděleny mezi energetický
kolos E.ON (50,1 procenta), Telenor (17,45), Orange (17,45) a TDC (15 procent).

Čtvrtou síť tele.ring drží jediný vlastník - americká Western Wireless International Corporation. Firmu Hutchison 3G Austria, která získala licenci na provozování mobilní sítě třetí generace UMTS a činnost naplno rozběhla až v roce 2003, vlastní společnost miliardáře Li Ka-Shinga Hutchinson Whampoa.

V Německu se odehrává souboj titánů
Největším hráčem je domácí T-Mobile, jemuž konkuruje především Vodafone, který se do Německa dostal prostřednictvím akvizice z roku 2000, kdy spolkl síť Mannesmann. Dva menší konkurenty, O2 a E-Plus, kontrolují britský operátor mmO2, respektive holandské KPN. Osmdesátimiliónový trh si tak operátoři musí předbíhat službami třetí generace a levnými telefony.
 

,