Kudy letí domů váš hlas z dovolené? Pohled pod pokličku

Prázdniny jsou v plném proudu a o cenách roamingu se toho nikdy nenamluvilo tolik jako letos. Pojďme se podívat, jak vlastně volání ze zahraniční funguje a kudy váš hlas letí do Česka.

Seychely. Teplota vzduchu dávno vysoko přeskočila třicítku na teploměru, ale vánek od moře dělá výstup z klimatizovaného letadla o něco snesitelnější. V kapse nahmátnete mobilní telefon, abyste hned napsali smolařům, co zůstali v Čechách, že let byl hladký, ale občerstvení nestálo za nic. Alespoň nebudou tolik závidět...

Po zapnutí začne váš telefon prohledávat podporované GSM frekvence a snaží se najít základnovou stanici (BTS) s nejkvalitnějším signálem. Jakmile ji najde, přečte si systémové informace o síti, ke které daná BTS patří.

Váš mobil pak porovná kód sítě (například v ČR: 230-01 T-Mobile, 230-02 Eurotel, 230-03 Vodafone) se seznamem zakázaných sítí uložených na SIM kartě. Tento seznam vám předvyplnil již operátor, když vám SIM kartu prodával. Mohou ho k tomu vést lukrativnější smlouvy nebo kvalitnější technické propojení sítí.

Pokud je nejsilnější síť ze seznamu zakázaných, přechází se na druhou nejsilnější. V případě, že mobil nenajde žádnou nezakázanou síť, povolí vám pouze nouzové volání. V opačné situaci, když najde povolenou síť, probíhá procedura přihlašování identicky jako v síti domácí.

Rozdíl je pouze v tom, že mobilní ústředna (MSC - Mobile Switching Center) navštívené sítě pozná, že přihlašovaný účastník nepatří do jeho sítě a přesměruje veškerou komunikaci do sítě vašeho operátora. Autentizaci a přihlášení tedy obstarává váš domácí operátor.

Jak se sestavuje příchozí hovor

Pokud vám někdo z domova volá, začíná hovor v síti vašeho operátora:

  1. Operátor se podívá do domovského registru účastníků (HLR  - Home Location Register), aby zjistil, u které MSC (Mobile Switching Center) vás má hledat.
  2. V domovském registru zjistí, že jste přihlášeni u zahraničního operátora, takže hovor přesměruje na ústřednu sloužící k propojování hovorů do ostatních sítí (GMSC - Gateway Mobile Switching Center).
  3. Z GMSC vašeho operátora přijde hovor na GMSC operátora v zahraničí
  4. GMSC zahraničního operátora přepošle hovor na příslušnou mobilní ústřednu, kde se účastník nachází.
  5. MSC zahraničního operátora vyšle zprávu, že máte příchozí hovor na všechny BSC (Base Station Controller), což je jednotka, která se stará o přidělování frekvencí a handover mezi několika tucty základnových stanic.
  6. Všechna oslovená BSC předají tuto zprávu připojeným základnovým stanicím.
  7. BTS vyšlou tuto zprávu na servisním kanálu, který "poslouchají" všechny mobilní telefony.
  8. Pokud mobilní telefon zachytí tuto zprávu, přihlásí se síti, že je schopen hovor přijmout.

 

Jak se sestavuje odchozí hovor

Také odchozí hovor je velmi podobný tomu, jak probíhá v síti domovského operátora.

  1. Telefon požádá základnovou stanici o přidělení hovorového kanálu.
  2. BTS předá žádost kontroleru BSC (Base Station Controller) a ta ji deleguje ústředně MSC (Mobile Switching Center).
  3. Proběhne autentizace uživatele za účasti sítě domovského operátora.
  4. Pokud je účastník oprávněn telefonovat, MSC přikáže BSC, aby přidělil telefonu volný hovorový kanál. BSC jej přidělí na příslušnou základnovou stanici, na které si o něj mobil zažádal.
  5. Hovor je postupně sestavován a jde v síti zahraničního operátora přes jeho BTS, BSC, MSC a GMSC a v ČR pak přes GMSC, a pak buď zpět přes GMSC do jiné sítě a nebo dále přes MSC, BSC a BTS do sítě vlastní.

Jak funguje zpětné volání

U předplacených karet již odpradávna existoval jeden velký problém – je nepřípustné účtovat roamingové poplatky zákazníkovi až po měsíci, kdy zašle zahraniční operátor domácímu operátorovi vyúčtování.

Tou dobou už totiž může zákazník předplacenou kartu hodit do kanálu a veškeré náklady by tak musel hradit operátor. Tento problém bylo tedy nutné kvůli roamingu pro předplacené karty vyřešit.

Novějším a pro zákazníky příjemnějším řešením je systém CAMEL (Customized Application of Mobile network Exchange Logic), který umožňuje předplaceným zákazníkům účtovat poplatky za roaming ihned. Ten u nás provozuje zatím jen T-Mobile.

Tento způsob ale ve světě není ani po několika letech příliš rozšířený. Druhý systém, pro zákazníka značně méně komfortní, je tzv. callback. Ten využívá tzv. USSD (Unstructured Supplementary Services Data) kódů, což jsou kódy posílané v rámci signalizačních zpráv. Za jejich odeslání si nikdo z operátorů nic neúčtuje.

Pomocí USSD kódu si například zjišťujete zbylý kredit na předplacené kartě. Mají tvar *xxx# a dokonce se pomocí nich nastavují i některé služby jako přesměrování či blokování hovorů. A jak to celé funguje?

  1. Mobil odešle USSD kód na BTS
  2. V síti zahraničního operátora BTS jej předá na BSC, to pak na MSC a odtud kód putuje na GMSC.
  3. V síti domácího operátora přijde kód na GMSC, které jej předá příslušnému serveru. Ten kód vyhodnotí jako žádost o odchozí hovor a zkontroluje v HLR zda účastník smí používat odchozí hovory v roamingu.
  4. Síť operátora provede klasickou proceduru příchozího hovoru – tj. zavolá na mobilní stanici, která odeslala kód s žádostí o odchozí hovor.
  5. Mobil hovor přijme.
  6. Síť domácího operátora začne navazovat spojení s volaným číslem.
  7. Majitel mobilu slyší vyzvánění
  8. Hovor se spojí.

Proč je volání v rámci zahraničí tak drahé

Pokud se nacházíte v zahraničí a voláte s předplacenou kartou do navštívené země, platíte velmi vysoké částky. Je to proto, že nejprve dojde k vystavení jednoho hovorového kanálu pomocí zpětného volání po celé trase ČR – navštívená země a následně je vystavěn další kanál na zpětné trase.

To vyplývá z výše popsaného technického řešení callbacku. Při využití callbacku tedy i při volání z jednoho hotelového pokoje do vedlejšího jde fyzicky váš hovor až do ČR a zpět.

V případě tarifních zákazníků a předplacených zákazníků se systémem CAMEL je to již trochu jiné, protože ti mohou realizovat odchozí volání přímo. Nicméně, i zde ve většině případů jde hovor přes ČR, přesněji přes GMSC domácího operátora, který musí vyhradit opět dva hovorové kanály.

V druhém z případů jde přitom hovor přes ČR poměrně zbytečně, protože mobilní sítě využívají signalizaci typu CCS (Common Channel Signalling), kdy jdou signalizační zprávy jinou cestou než hovorový kanál.

Problém je v tom, že v době implementace SS7 (Signalling System Number 7) do mobilních sítí GSM se "pozapomnělo" na možnost, že by hovorový kanál mohl vytvořit v rámci navštívené země pouze zahraniční operátor. Při volání v rámci navštívené země by šla do domovské sítě pouze signalizace, aby mohl domovský operátor potvrdit, že účastník je oprávněn telefonovat a aby měl kontrolu nad jeho voláním.

To se podařilo vyřešit doplněním tzv. dropback, což je ovšem funkcionalita, která v GSM sítích není standardně implementována.

Dropback jde navíc dále a umožňuje zlevnit také příchozí hovory – pokud vám volá někdo z navštívené země na mobil a nachází se ve stejné síti jako vy, pak zahraniční operátor nepošle tento hovor do ČR, ale propojí ho přímo ve své síti. Vy pak teoreticky nemusíte za příchozí hovor platit nic a volaný platí pouze za volání v rámci sítě.


Schéma využívání funkce dropback.

Bohužel, k tomu, aby bylo možné docílit této funkcionality, je ale nutný citelný zásah do těch nejchoulostivějších míst v síti (do MSC a GMSC), což každý operátor velice nerad riskuje. Navíc by vznikl sekundární problém s úpravami účtovacích systémů  (BGW - Billing Gateway).

Kdo všechno obsluhuje váš hovor v roamingu

Hovor v roamingu neobsluhuje pouze zahraniční operátor, který se spojí s vašim domácím operátorem. Přenos hovoru a signalizace mezi těmito dvěma sítěmi zajišťují další telekomunikační operátoři či specializovaní velkoobchodní operátoři (operátoři poskytující služby pouze telekomunikačním operátorům). V závislosti na vzdálenosti mezi ČR a navštívenou zemí pak může být těchto operátorů i více.

Do sousedních zemí a do Chorvatska toto spojení zajišťuje velice často Český Telecom, který je na mezinárodní půdě mezi evropskými velkoobchodními operátory poměrně vysoce hodnocen a patří k nadprůměru.

Největšími evropskými hráči jsou pak Deutsche Telekom, ICSS (dříve T-Systems), BT (dříve British Telecom) či France Telecom. Většina evropských operátorů přitom není úplně přizpůsobená pro potřeby přenosu signalizace mobilních sítí, a tak se vám může často stát, že například nevidíte číslo volajícího. Čeští operátoři však většinou volí takové velkoobchodní operátory, kteří přenos čísla umožňují. Dříve jste se s tím nicméně mohli setkávat poměrně běžně.

To, kterého operátora používá váš operátor pro spojení s danou zemí, se přitom poměrně často mění. Dokonce není ani nic neobvyklého, pokud je tento operátor vyměněn po měsíci či týdnu.

Mobilní operátoři však již obvykle nepřenášejí změnu ceny za transfer hovoru do ceny roamingu. Dříve se tato cena přenášela ihned i do koncových cen, což byl důvod, proč se tyto ceny měnily pro jednotlivé destinace třeba několikrát do roka.

Nejčtenější

Nejlepší místo pro život v Česku. Podívejte se na něj z ptačí perspektivy

Putování po základnových stanicích mobilních operátorů nás zavedlo do města, které je téměř na dosah Prahy. Není tak divu, že jsme z navštívené lokality dohlédli třeba na městskou část Háje či jednu...

Nic lepšího smartphony zřejmě nenabídnou. Přichází nový král fotografování

Loňský předchůdce je stále s převahou nejlepším fotomobilem na světě. Lze předpokládat, že novinka ho na této pozici překoná a vlastně se jen čeká, o kolik lepší bude. Možná se jí dočkáme i v Česku,...

Má iPhone 16e vůbec šanci proti nadupaným prémiovkám střední třídy?

Vyšší střední třída smartphonů je aktuálně hodně „našlapaná“. Apple sem zamířil se svým novým iPhonem 16e, své stálice tu mají Google i Samsung a na paty jim šlapou atraktivní vyzyvatelé od značek...

Nejočekávanější iPhone 17 může mnohé nemile překvapit. Bude plný kompromisů

Apple v září představí čtyři nové iPhony. Očekávané jsou všechny, ale jeden bude zbrusu nový. Měl by se jmenovat Air a bude to asi nejtenčí smartphone na trhu. Postupně unikají jeho parametry a jedna...

Pět let pokroku v podání Samsungu. Našli jsme překvapivé rozdíly

U špičkových modelů smartphonů dochází mezigeneračně k pozvolnému vylepšování. Teprve delší časový úsek ukáže opravdový pokrok. Porovnali jsme tedy aktuální Samsung Galaxy S25 Ultra s jeho pět let...

Nic lepšího smartphony zřejmě nenabídnou. Přichází nový král fotografování

Loňský předchůdce je stále s převahou nejlepším fotomobilem na světě. Lze předpokládat, že novinka ho na této pozici překoná a vlastně se jen čeká, o kolik lepší bude. Možná se jí dočkáme i v Česku,...

23. června 2025

Super výkon a obří baterie za hezkou cenu. Test Realme GT 7

Zatímco spousta konkurentů dělá jen malé krůčky ve vylepšování výbavy, Realme se do toho s modelem GT 7 vrhlo po hlavě. Mezi současnou nabídkou modelů do dvaceti tisíc korun má bezkonkurenční...

22. června 2025

Je to průšvih? Nový supertenký samsung seženete už teď s velkou slevou

Samsung představil supertenký model S25 Edge v polovině května. Prodává ho všude možně, ale v Česku nebo na Slovensku ne. Což však neznamená, že ho sehnat nelze. Naopak, nabídek je dost a ceny jsou...

21. června 2025  7:02

Žádný jiný android to neumí. Tato chystaná skládačka chce splnit nemožné

Společnost Vivo brzy plánuje vydat nejnovější ohebný telefon Vivo X Fold 5. Vedle pokroků ve výbavě však Vivo našlo způsob, jako uživatelům androidu zpřístupnit něco, co se zatím jiným výrobcům...

21. června 2025

Nejlepší místo pro život v Česku. Podívejte se na něj z ptačí perspektivy

Putování po základnových stanicích mobilních operátorů nás zavedlo do města, které je téměř na dosah Prahy. Není tak divu, že jsme z navštívené lokality dohlédli třeba na městskou část Háje či jednu...

20. června 2025

Operátoři musejí postavit stovky vysílačů. Pomůže jim i sdílení infrastruktury

V Česku je více než 1 600 lokalit, kde není dostupný kvalitní mobilní signál. Na takzvaná bílá místa se z rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu musejí zaměřit všichni tři mobilní operátoři. Do...

19. června 2025  7:02

Nový levný, nebo špičkový z výprodeje? Stojí podobně, ale dost se liší

Aktuální Pixel 9a vyjde oficiálně na 13 990 korun. Starší, ale výbavou nadupanější Pixel 8 Pro přitom stojí 14 990 korun. Cenově dostupný pixel tak má překvapivého stájového soupeře. Přesto bude...

19. června 2025

T-Mobile rozdává na léto data zdarma. Zákazníky láká i na zmrzlinu

T-Mobile představil nabídku pro letošní léto. Pro zákazníky si připravil především porci bezplatných letních dat. Má však pro ně i další stylové dárky. A to až do konce srpna.

18. června 2025  7:02

Má iPhone 16e vůbec šanci proti nadupaným prémiovkám střední třídy?

Vyšší střední třída smartphonů je aktuálně hodně „našlapaná“. Apple sem zamířil se svým novým iPhonem 16e, své stálice tu mají Google i Samsung a na paty jim šlapou atraktivní vyzyvatelé od značek...

18. června 2025

Je to blamáž. Trumpův mobil nemůže být odjinud než z Číny

Podle firmy amerického prezidenta měl vznikat ve Spojených státech. Nicméně podle expertů oslovených serverem CNBC není reálné, aby avizovaný Trump Mobile T1 vznikl na domácí americké půdě. Tvrdí, že...

17. června 2025  16:20

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejočekávanější iPhone 17 může mnohé nemile překvapit. Bude plný kompromisů

Apple v září představí čtyři nové iPhony. Očekávané jsou všechny, ale jeden bude zbrusu nový. Měl by se jmenovat Air a bude to asi nejtenčí smartphone na trhu. Postupně unikají jeho parametry a jedna...

17. června 2025  7:02

Prezident Trump zakládá mobilního operátora. Bude i zlatý mobil

Americký prezident oznámil vstup na telekomunikační trh. Chce mít nejenom vlastního mobilního operátora, ale i značku telefonů. První „Trump Phone“ bude zlatý smartphone.

16. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.