Vodafone si v Česku vybral své laboratorní město. Testuje tam 5G

  18:18aktualizováno  18:18
Podobně jako si v O2 zvolili za „živou testovací laboratoř“ středočeský Kolín, i operátor Vodafone si vybral své město, ve kterém chce v reálném provozu zkoušet moderní technická řešení. Tímto místem budou Karlovy Vary, kde ve středu zástupci města a operátora podepsali memorandum o spolupráci.

Vodafone v Karlových Varech experimentuje s 5G sítí. | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Výběr Karlových Varů coby „živého“ experimentálního prostředí pro moderní technologie není u Vodafonu velkým překvapením. Operátor je dlouhodobým partnerem místního filmového festivalu a tradičně se tu chlubí zajímavými technickými novinkami. 

Loni jsme se v Karlových Varech dočkali první ochutnávky 5G a reálné ukázky toho, k čemu může být taková síť dobrá, letos už tu operátor nasadil 5G na jednom z vysílačů a zkouší technologii v reálném provozu.

Fotogalerie

Technických vymožeností by po podepsání memoranda o spolupráci mělo v Karlových Varech přibývat. Vodafone oficiálně hovoří o tom, že se firma stala „gigabitovým partnerem města“, čímž naznačuje, že nepůjde pouze o 5G sítě, ale i další moderní techniku. Memorandum společně podepsali Pavel Dvořák, generální ředitel Vodafonu a Andrea Pfeffer Ferklová, primátorka města.

Ta během tiskové konference prohlásila: „Vítáme záměr společnosti Vodafone a to, že zvolila právě Karlovy Vary. Je to místo, kde může kvalitu svých služeb předvést nejen místním, ale i statisícům návštěvníků z celého světa.“ Podle primátorky je záměr Vodafonu atraktivní hned z několika důvodů. 

Vzhledem ke společné kandidatuře lázeňských měst na seznam Světového dědictví UNESCO město předpokládá zvýšený zájem turistů a těm se může moderní a kvalitní konektivita hodit. Na druhou stranu město očekává, že by zároveň mohla spolupráce s operátorem přilákat i mladé a začínající společnosti, které by na nových technologiích chtěly rozvíjet své projekty.

„Věříme, že memorandum a projekty s ním spojené přivedou do města nové firmy, vytvoří pracovní místa a zlepší život obyvatelům v regionu,“ prohlásil ředitel Vodafonu Dvořák.

5G zatím pro vyvolené

Od počátku festivalu operátor v Karlových Varech testuje 5G síť v reálném provozu. Tato testovací technologie ve městě zůstane i po skončení festivalu, zatím ji však nebudou moci využívat zákazníci. K dispozici bude jen vybraným subjektům, které se na spolupráci domluví s operátorem. Důvodem je to, že spektrum, které tu operátor využívá, má od ČTÚ pouze propůjčeno právě k testovacím účelům.

Definitivně se tedy 5G zákazníci dočkají až po chystané aukci kmitočtů, Karlovy Vary by podle Dvořáka měly být prvním místem v Česku, kde Vodafone komerční 5G síť po přidělení frekvencí z aukce spustí. Předpoklad je, že by se tak mělo stát do roka.

Na 5G technologii operátor už o víkendu předvedl zajímavou technickou ukázku holografického videohovoru, další ukázky by měly přibývat v blízké budoucnosti, a to ve spolupráci s různými inovativními firmami.

Prozatím se operátor chlubí především přenosovou rychlostí experimentální sítě. Během ospalého festivalového rána tu zástupci operátora naměřili rychlost 900 Mbit/s, my jsme už během rušnějšího brzkého odpoledne naměřili hodnotu necelých 700 Mbit/s, což je stále výtečná hodnota. A také důkaz, že 5G běží v reálné síti, ve které se pohybují i další uživatelé. Na stejném telefonu (Huawei Mate 20X 5G) jen s LTE Advanced konektivitou jsme ve stejnou dobu naměřili zhruba polovinu.

Více dodavatelů

Rychlosti sítě ukazuje Vodafone na zmíněném Hauwei Mate 20X 5G, operátor má k dispozici i Xiaomi Mi Mix 3 5G a Samsung Galaxy S10 5G. Na Xiaomi však zatím fungování není příliš vyladěné a Samsung by potřeboval upravený firmware, který není k dispozici. Na Huawei ovšem vše funguje bez větších potíží.

Co se dodavatelů technologie týče, i tady operátor vsadil na více karet. O rádiovou část se tentokrát stará Huawei, jádro sítě pochází od Ericssonu, který byl exkluzivním partnerem testu 5G u O2 v Kolíně.

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří.

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Apple uvede čtyři iPhony, bude i levný model. Ale počkáme si

iPhone XS Max

Každý rok tři nové iPhony. Tuto taktiku Apple letošním uvedením zopakuje již potřetí za sebou. Příští rok však podle...

Další z rubriky

Vodafone si v Česku vybral své laboratorní město. Testuje tam 5G

Vodafone v Karlových Varech experimentuje s 5G sítí.

Podobně jako si v O2 zvolili za „živou testovací laboratoř“ středočeský Kolín, i operátor Vodafone si vybral své město,...

V regulovaném roamingu to nepřehánějte, varuje úřad

Ilustrační snímek

Od poloviny června 2017 voláme, esemeskujeme a datujeme v EU za stejných podmínek jako doma. Takzvaný princip RLAH...

Aukce kmitočtů pro 5G vynese minimálně 6,3 miliardy korun

Český telekomunikační úřad

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) zveřejnil navrhované podmínky aukce frekvencí v pásmech 700 MHz a 3,5 GHz pro sítě...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz