Yopy - PDA s Linuxem

Což takhle počítač do dlaně s Linuxem a schopností přehrávat video a MP3? Ano, takový je výrobek Samsungu. Yopy.
Na letošním CeBITu, když už se na něm nemluvilo o Logo YopyWAPu, tak se na něm mluvilo o Linuxu. Linux a jeho tučňák byl téměř všude. A aby byl úplně všude, o to se tentokráte postaral Samsung společně s designérskou a mobilní firmou Qmate, když spolu představili Yopy - počítač do dlaně vybavený Linuxem.

Jak vypadá, vidíte na fotografii. Na CeBITu se chlubil především perfektním displejem zářícím do šera stánku. Displej se asi také nejvíce podepsal na tom, jak se Yopy zahříval.

Samsung Yopy - Linux PDA

Yopy je vybaven Linuxem, ale to neznamená, že běží v příkazové řádce. Má vlastní grafické rozhraní, které se podobá WinCE - jeho grafické reciznosti ale nedosahuje a je vidět, že Linuxáci mají s grafickým cítěním docela potíže; což takhle jasně zelené písmeno jako ozdobný prvek? TFT displej je podsvícen a zvládá 240 x 320 bodů o 65 536 barvách truecolor.

Zapojení konektorů po straně Yopy Samsung PDA Linux běží na procesoru ARM, což je RISC procesor plně 32 bitový na frekvenci 206 MHz, což je solidní výkon a na Yopy je to vidět. Podpořený výkoným operačním systémem umožňuje nejenom přehrávat MP3, ale i MPEG video. Také po zvukové stránce je Yopy dobře vybaven a výrobce se chlubí 3D Sound Stereo Audio Codexem - přibalená jsou i sluchátka s dálkovým ovládáním. Yopy má 32 MB RAM a 32 MB Flash paměti. Váha celého zařízení je cca. 225 gramů.

Na Yopy se píše tužkou, Yopy rozpoznává rukou psané písmo, pokud chcete, můžete si dělat i hlasové poznámky.

Co se vstupu a výstupu týká, jistě potěší slot CompactFlash. Se světem je Yopy propojen přes RS232 či USB synchronizační krabičku, případně přes 4Mbps IrDA port. Yopy také může být rozšířen o videokamerku, v takovém případě si můžete i udělat videosnímek. Samozřejmostí je hudební vstup a výstup.

Trochu zlé je to s výdrží Yopyho - sice má nabíjecí LiIont baterie 1400 mAh, ale výrobce se přiznal, že redukce spotřeby je jedním z posledních úkolů před tím, než Yopy půjde na trhu. Nějaké smysluplné číslo se nám nepodařilo získat.

Co se software týká, je Yopy vybaven plnohodnotným Linux Netscape prohlížečem, MP3 přehrávačem, personálním informačním systémem, počíta se s podporou mobilních telefonů především amerických standardů, po GSM můžete komunikovat přes IrDa rozhraní. Další software si budete moci stáhnout ze stránek výrobce nebo doinstalovat z CD, případně, pokud tomu hovíte, zkompilovat si zdrojáky.

Jaká je moje zkušenost? Sice jsem neopomněl pokritizovat vývojáře Linuxu za grafické prostředí, ale tak zlé to zase není - až na to, že WinCE jsou ozdobnější a animovanější, není na zvoleném grafickém prostředí nic moc nepříjemného. S Yopy se pracuje velmi hezky a hlavně svižně. Příjemné také je, že prohlížeč i poštovní klient jsou klasické Netscape linuxové aplikace, takže s nimi nemáte problém se dostat i na stránky Expandia Banky a pár podobných prubířských sajtů.

Linux má ale i svoje nevýhody - rozpoznávání písma není česky a oproti WinCE nebo PalmOS se asi ani jen tak česky nenaučí, pokud se zase nenajde pár nadšenců. Také bude zajímavé sledovat, jak se daří Samsunguj s Yopy plout proti proudu - Linuxové PDA byly až doposud spíše provokativními demokousky, než seriosním podnikatelským záměrem a je otázkou, zda akce Samsungu to změní.

Cena zatím není známa - na americký trh se má Yopy dostat v březnu a cena má být údajně o cca. 10% nižší, než u podobných výrobků konkurence. To by mohlo znamenat rozpětí 20 - 25 000 Kč? Opravdu? Uvidíme.