Slovníky pro kapesní zařízení (2.) - SlovoEd

Slovníky potřebuje ke své práci skoro každý, od studentů po technické pracovníky. Proto postupně vznikla celá řada aplikací a slovníkových databází a tak je poměrně těžké si vybrat. Nejznámější česko-cokoliv slovníky si proto postupně představíme.

Postupně si představujeme několik slovníkových programů pro kapesní zařízení a k nim náležících slovníkových databází, ale nebudeme se soustředit pouze na slovníky překladové, ale i na slovníky výkladové a to nejen jazykové, ale i odborné.
Minule jsme se podívali na zoubek programu PocketLingo, dnes to bude SlovoEd.

SlovoEd
Slovníkový program SlovoEd existuje ve verzích pro PalmOS, Pocket PC a Windows Smartphones, tedy stejně jako PocketLingo. Okno programu je horizontálně rozděleno na dvě části - v horní je definice hesla, tedy překlady, spodní polovina je věnována seznamu hesel. Zcela nahoře je pole pro vyhledávání. Samotný výsledek překladu je vlastně výčet možných překladů bez dalších detailů o možném použití. Výhodou je, že mezi hesly jsou i slovní spojení nebo celé věty, takže i ty v některých případech při komplikovaném překladu pomohou.

SlovoEdSlovoEd

Velkou devízou tohoto programu je možnost práce v multitaskingovému režimu, čili je možné jej vyvolat z téměř jakékoliv běžící aplikace, tedy přesně v okamžik, kdy potřebujeme najít vhodný překlad. Pro tento režim je nejprve nutné program nastavit v menu Options - Resident. V nastavení je možné určit, zda má být převzat text ze schránky, či jestli má být překlad zobrazen v celoobrazovkovém módu. Ve spodní části dialogu je možné zvolit způsoby startu aplikace, tedy tlačítko v místní nabídce, dlouhý stisk tlačítka hledat a tah stylusem z tlačítka Hledat. Přestože jde o velmi užitečný režim, je jeho použití omezeno tím, že nelze vybrat jiný slovník, než který byl zvolen v plnohodnotné aplikaci a pro jeho změnu je tedy nutné aplikaci samostatně spustit. Naštěstí ale i v tomto módu funguje překlad pomocí dvojkliku na nějaké slovo ve zobrazených možnostech překladu a tak můžeme slovník "otočit".

SlovoEdSlovoEd

Další možnosti nastavení vezmeme pouze krátce: v Common začínají první dvě volby Paste... První zajistí převzetí textu ze schránky při startu aplikace, druhá při změně slovníku. Ve View nastaveních můžeme změnit velikost písma (Large font), zakázat editaci slovníku (Disable...) a poslední volba (Use Bold font...) určí použití tučného písma v seznamu hesel.
Poslední funkcí, o které je třeba se zmínit, je režim zkoušení slovíček. Libovolné slovo je možné přidat do seznamu zkoušených slovíček příkazem Add Flash Card v menu Dictionary. Příkaz Flash Card Quiz spustí režim zkoušení, kdy nám program postupně zobrazuje hesla, po kliknutí kdekoliv na obrazovce zobrazí odpovědi a máme možnost určit, zda byla naše odpověď správná nebo ne.

SlovoEdSlovoEd

Slovníkové databáze
Pro program SlovoEd existuje velmi mnoho slovníkových databází. až na jednu výjimku (anglický výkladový slovník) jde o slovníky překladové. Ty existují pro 27 jazyků, pro každý minimálně v jednom, v mnoha případech ve více kombinacích. Pro češtinu, která nás zajímá asi nejvíce, je k dispozici celkem pět dvojic (anglicko, německo, francouzsko, italsko a švédsko-český slovník), které se liší počtem záznamů (65 tis. pro angličtinu, 77 tis. pro němčinu, ale pouze 5 tis. pro švédštinu). Ceny se pohybují v rozmezí 15 - 30 dolarů za slovníkovou dvojici.

SlovoEdSlovoEd

Závěrečné hodnocení
Program SlovoEd patří mezi špičku slovníků pro PalmOS. Dosahuje toho nejen funkčností, ale též velkým množstvím překladových slovníků.


Témata: Německo, Slovník