Nejčastějším cílem malwaru je platforma Android

Nejčastějším cílem malwaru je platforma Android | foto: http://securityledger.com, Mobil.iDNES.cz

Škodlivé aplikace v drtivé většině útočí na operační systém Android

  • 8
Společnost NQ Mobile, která se zabývá mobilní bezpečností, zveřejnila zprávu ohledně stavu škodlivého softwaru na mobilních platformách. Na první pohled jsou to alarmující čísla, ale na druhé straně vypovídají o rostoucí oblibě chytrých telefonů, a tím pádem i snaze tato zařízení napadat.

Podle zprávy vzrostl počet škodlivých aplikací na mobilních platformách na celkem 65 tisíc, což je oproti předchozímu roku nárůst o 163 procent. V roce 2011 to bylo přes 25 tisíc a necelé dva tisíce v roce 2010.

Cílem se stává především platforma Android, na kterou útočí až 95 procent těchto aplikací. Na rozdíl od App Storu u konkurenčního Applu neprocházejí aplikace nahrané do Play Storu společnosti Google žádnou "ruční" kontrolou. Od počátku loňského roku však funguje služba Bouncer, která aplikace skenuje a ty škodlivé do Play Storu vůbec nepřipustí.

Otázkou je kolik závadných aplikací lze v rámci Play Storu najít. NQ Mobile nejčastěji zmiňuje známé aplikace, k nimž byl "přibalen" škodlivý kus kódu. Mezi škodlivé jsou rovněž řazeny ty aplikace, které směřují na závadné stránky, nebo se snaží bez vědomí uživatele získat jeho osobní informace. Tradiční jsou například i aplikace, které bez vědomí uživatele rozesílají drahé SMS.

Zajímavou novinkou je typ viru, který je nahrán v zařízení a po připojení přes USB se šíří na hostitelský počítač. Ale vzhledem ke složitosti spojení a různým úpravám od výrobců není tento typ útoku zatím příliš sofistikovaný.

Nejvíce se škodlivé programy šíří ve formě pirátských placených aplikací, které jsou ke stažení na různých fórech, a byl k nim přidán kus škodlivého kódu. Vysvětlovalo by to částečně i fakt, že nejvíce napadených telefonů najdeme v Číně (25 procent infikovaných zařízení) a následují Indie (19,4 %) s Ruskem (17,9%). Naopak v Americe, kde je jeden z největších podílů chytrých telefonů, dosahuje infikovanost pouze 9,8 procenta.

Viry a škodlivé aplikace obecně budou na mobilních platformách ještě nabývat na síle, protože uživatelé nejsou při používání chytrých zařízení natolik obezřetní a zkušení. Proto doporučujeme přečíst si náš dřívější článek, kde rozebíráme ty největší mýty ohledně bezpečnosti na platformě Android. Při dodržení několika málo pravidel se nemáte čeho bát.