Středa 23. září 2020, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. září 2020 Berta

ContactViewer - pohodlný adresář

aktualizováno 
O jednom vynikajícím programu pro WinCE/PocketPC platformu a o jeho nové verzi je dnešní recenze. Připojujeme i malý rozhovor s tvůrcem aplikace - přečtěte si třeba, jaký PDA používá ;-)

Zabudovaný správce kontaktů v PocketPC počítačích je docela obstojný, má mnoho polí pro uchování adresářových i jiných dat. V jejich zobrazení ale již tak komfortní není - a to je příležitost i pro ostatní výrobce softwaru. Jedním z nich je i firma O.K.Soft, která produkuje výborný ContactViewer! Contact Viewer není programem, který vám plně nahradí program Contact. Neumí totiž přidat nový kontakt a editovat stávající kontakty. Je zaměřen na komfortní práci s vloženými daty (která umí rychle načíst z Contact databáze).

Zobrazení kontaktů na tématických listech


Mezi nevýhody programu Contact patří i poněkud nepřehledné zobrazení v detailu, kdy v záhlaví je tučným písmem jméno, příjmení a titul, a vše ostatní je již jedním typem písma, stylem položka - typ položky apod. Dost obtížně se v tom orientuje, a to zvlášť tehdy, máte-li u příslušné osoby vloženo víc údajů - pak vás čeká nepřehledné listování bez ladu a skladu zobrazených dat bez možnosti nějaké lepší konfigurace.

Myšlenka ContactVieweru je jednoduchá, ale velmi účelná - každý kontakt má tři základní části - údaje o firemních/pracovních telefonech, faxech, e-mailech a podobně, soukromé údaje a ostatní.

Do těchto oblastí rozdělili tvůrci programu váš kontakt na jednotlivé listy s oušky, mezi kterými můžete jednoduše přepínat klikáním na patřičné ouško.

Výsledkem je velmi přehledné zobrazení kontaktu, kde máte velmi kompaktně umístěny všechny požadované informace o příslušné osobě a přechod na další se děje prostřednictvím kliku.

Jednotlivé části listů jsou velmi účelně rozvrstveny a po chvíli používání programu si na ně zvyknete a budete rychle vědět, kde naleznete požadovanou e-mailovou adresu či faxové spojení.

Vyhledání kontaktu je možné v rozbalovacím menu či přes písmennou lištu.


Písmenná lišta
Originální Contact má trojpísmennou lištu, což vyhovuje při menším množství kontaktů. Kdo počítáte svoje adresy na sta (ne na desítky), uvítáte i písmennou lištu ContactVieweru, kde se můžete kliknutím přenést přímo na požadovanou adresu. Její nevýhodou je poněkud titěrný rozměr, myslím, že by bylo účelnější udělat dvouřadou lištu s většími písmeny (místa je na to na obrazovce dost).

Aktivní odkazy
Kliknutím na www adresu spustíte Internet Explorer a klik na e-mailovou adresu vás přenese do Inboxu. Velmi šikovná schopnost.

Volba skinů
Program umožňuje zvolit klasický styl (s plnobarevnými listy dle barvy oušek) a obchodní styl, který vypadá poněkud decentněji. Uvítal bych ale možnost změnit si barvu listu/ouška.

Třídění a ostatní finesy
Můžete si zvolit třídění podle jména či podle firmy. Taky lze nastavit formátování adresy na evropský či americký styl. Lze zvolit různý styl práce s databází kontaktů - rychlý a pro vícenásobné kontakty (víc lidí v jedné firmě).

 

Závěr

Opravdu výborný program. Uživatelům, pro které je adresář/správce kontaktů důležitou pracovní i osobní součástí jejich PDA, bude ContactViewer velmi užitečný.

Program lze do sytosti prozkoušet, neboť je shareware a v trial verzi má všechny schopnosti, pouze načte jen prvních deset kontaktů z vaší databáze.

 

Hodnocení
+
+ vynikající a přehledné zobrazení adresářových dat
+ písmenná lišta
+ solidní cena
+ program se dále vyvíjí
-
- nic podstatného - asi jen zvětšit písmena v liště a volba barvy
 
Inovace, nápad, užitné vlastnosti
zpracování - grafika, zvuky, GUI
rychlost a stabilita
dokumentace, nápověda, podpora
poměr Cena/Výkon
 
CELKOVÉ HODNOCENÍ
   
   

Program můžete zakoupit za 504,- Kč zde. Děkujeme firmě O.K.soft za zapůjčení programu k testování.

 

Tvůrci programu Viktoru Dostálovi jsme u příležitosti naší recenze položili několik otázek :


Můžete krátce představit sebe a vaši firmu ?

Jmenuji se Viktor Dostál, programování se věnuji profesionálně přes patnáct let, svoje programy pod značkou O.K. SOFT produkuji od začátku 90.let, z toho posledních pět let jsem na volné noze a živím se vývojem zakázkových, převážně řídídích a vizualizačních programů pro platformu PC, tvorbou WWW stránek a programováním komerčních aplikací pro platformy HandheldPC/PalmSizePC/PocketPC. "Počítače do dlaně" mne zaujaly velmi brzy po jejich nástupu na náš trh a já si chtěl vyzkoušet, co programování pod operačním systémem Windows CE obnáší. Vzhledem ke zkušenostem s programováním pod operačním systémem Windows to nebylo až tak komplikované, i když dokumentace k Windows CE bylo (a stále je) zoufale málo. Dnes již vývoj programů pro Windows CE zabírá minimálně 50% mých programátorských kapacit, portfolio programů O.K.SOFT se stále rozšiřuje a s rozmachem "malých počítačů" mezi uživateli se začínají objevovat i požadavky na typicky zákaznické aplikace.


Jaké máte další plány s ContactViewerem ?

ContactViewer se samozrejmě bude dále rozšiřovat o nové funkce a požadavky ze strany uživatelů. Vzhledem k potěšitelnému faktu, že se tento program dost úspěšně prodává po celém světě, je to pro mne zajímavý produkt a budou určitě následovat nové verze. Mojí snahou je, aby byl pro platformu PocketPC jednoho dne stejně populární a komplexní aplikací jako je O.K.SOFT PocketOrganizer2000 pro platformu HandheldPC. České uživatele snad potěším zprávou, že všechny verze budou i nadále dostupné také v české jazykové mutaci.


Který PDA používáte a proč ?

Možná vás trochu překvapím - pro vývoj programů pro HPC a komplexnější záležitosti používám HP Jornada 680 (v jistých případech je pro mne kvalitní klávesnice skutečně nenahraditelná) a osobně si myslím, že dodnes nebyl tento handheld překonán - svědčí o tom i to, že i pozdější modely 690/720 stejného výrobce jsou pouze variací na původní šestsetosmdesátku. Jako osobní diář pro denní potřebu používám Palm IIIe, který mi vyhovuje propracovaností aplikací pro PalmOS, výdrží baterií, hardwarovou koncepcí a skladností. Aplikace pro PocketPC vyvíjím převážně s využitím emulátoru firmy Microsoft.


Váš osobní sofware TOP 5?

Kvalitní programové aplikace existují a nově se objevují jak houby po dešti, opravdu bych těžko vybíral těch 5 "nej".

 

Autor:
  • Nejčtenější

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Apple představil nové hodinky a tablety. Známe české ceny

Okolo termínu tradiční zářijové premiéry Applu panovala kvůli koronaviru dlouho nejistota. Společnost nicméně před...

Xiaomi zlevnilo špičkový model o 7 000 korun. V Česku jeho prodej končí

Letošní vrcholné verze Xiaomi řady Mi 10 jsou skvěle vybavené telefony. Jenže poněkud dražší, než u značky bývalo...

Letitý výhodný tarif T-Mobilu má novou podobu. Datově náročné zklame

T-Mobile představil nový časově omezený tarif. Poprvé má jinou podobu než ten z června 2017, který operátor opakovaně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nové hodinky od Applu jsou osobním lékařem na zápěstí, změří vše možné

Apple odhalil novou generaci hodinek Watch, které nabízejí rozšířené možnosti sledování tělesné aktivity. Nejsou však...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

Skvělá navigace zdarma pro každého se už schovává v českém Google Play

Google s velkou pravděpodobností připravuje uvedení funkce Android Auto na český trh. Aplikace, která zatím není...

Aplikace má pomoci s pořízením nového bydlení

Aplikace s názvem MP Home nabídne kompletní přehled o tom, co se děje s úvěry zákazníků, a pomůže jim s výběrem nového...

Američanům se nelíbí aplikace, která pobláznila internet

Ruská aplikace FaceApp, která umožňuje grafickou manipulaci s portréty uživatelů sociálních sítí, dělá starost...

Aplikace eRouška startuje. Řekne hygienikům, s kým se nakažený setkal

S vyhledáváním lidí, kteří byli v kontaktu s člověkem nakaženým koronavirem, pomůže hygienikům nová aplikace eRouška....

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...

Je to jen blbá chřipka, která se dá přežít, popisuje Bílá nákazu covid-19

Lucie Bílá (54) se počátkem září fanouškům na sociálních sítích svěřila, že kvůli koronaviru musí být v povinné...