Přehlídka Křehká krása v Jablonci nad Nisou (10. srpna 2023).

Přehlídka Křehká krása v Jablonci nad Nisou (10. srpna 2023). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Japonci jezdí, sousedi ne. Jablonec láká na sklo a bižuterii příhraniční cizince

  • 0
Přestože z polské i německé hranice trvá cesta autem do Jablonce nad Nisou přibližně čtyřicet minut, městu se příliš nedaří přivábit odtud turisty. Pociťují to zejména zdejší tradiční řemesla. Radnice ve spolupráci se Svazem výrobců skla a bižuterie a okresní hospodářskou komorou to chce zvrátit.

Cestou má být daleko větší spolupráce s partnerskými městy nebo prezentace umu podnikatelů z Trojzemí ve všech třech regionech.

Předseda svazu Pavel Kopáček říká, že zájem německých Sasů a polských Dolnoslezanů o „zlaté jablonecké ručičky“ je tristní. „Návštěvnost z těchto regionů je velmi špatná. Nedá se sice spočítat na prstech jedné ruky, ale je hrozně malá. Bylo tady rozhodně více Němců z Berlína nebo Stuttgartu než ze Žitavy a dalšího příhraničí. Z polské strany pak skoro vůbec nikdo,“ komentuje předseda. „V minulém roce nás dokonce navštívili hosté z Japonska, USA, Kanady, Velké Británie, Nového Zélandu nebo Austrálie.“

Ten vychází z půldruhého roku provozu Křišťálového ráje, reprezentativní prodejny svazu v centru města, a také z dvou tradičních nejen módních přehlídek v druhém nejlidnatějším městě kraje — Made in Jablonec a Křehká krása.

„Zatímco do polské Karpacze přijedou nějaké dva miliony turistů ročně, sem nedorazí, protože o nás neví. Tvrdá data sice nemáme, ale myslím, že přicházíme minimálně o nějakých dva a půl milionu návštěv ročně,“ domnívá se Kopáček.

Jablonec pozval Poláky a Němce

V Jablonci se tak chystají daný stav změnit. Už ve čtvrtek 11. ledna pořádá městská organizace Kultura Jablonec s bižuterním svazem a okresní hospodářskou komorou diskuzní setkání nad tématem přeshraniční spolupráce. Na radnici jsou pozváni zejména zástupci informačních center z Polska a Německa.

„Naším cílem je zlepšit vzájemnou komunikaci a zajistit, aby se naši zahraniční partneři prezentovali například na akcích svazu nebo těch našich a opačně. Dále chceme lépe propagovat v příhraničí velké akce, které se v Jablonci konají. Určitě budeme připravovat žádost i o čerpání dotací z programů Evropské unie,“ popisuje Iva Linderová, ředitelka Okresní hospodářské komory v Jablonci nad Nisou a dodává.

„V minulosti jsme vydali třeba brožuru Deník objevitele, kde zveme k nám návštěvníky z polského příhraničí, aby zažili tradiční řemesla na vlastní kůži. V příštím období bychom se chtěli obdobně zaměřit na saské návštěvníky.“

Velký den pro české sklo. UNESCO přidalo na seznam tradici ruční výroby skla

Vedení radnice by rádo více využilo potenciál svých partnerských měst. Těmi jsou třeba německý Budyšín či Cvikov nebo polská Jelení Hora.

„Kontakty mezi námi a jimi bohužel částečně přerušil covid a pak také do všeho zasáhl fakt, že se vyměnili lidé, se kterými jsme v Polsku a Německu spolupracovali. Kontakty se spíše jen formálně udržovaly a fungovaly převážně mezi školami, my je chceme více nastartovat. Paradoxně tak stojíme na začátku nové spolupráce,“ říká náměstkyně primátora Jana Hamplová s tím, že představitelé města již měli nedávno schůzky ve Cvikově, Budyšíně a Jelení Hoře.

Náměstkyně dodává, že ideálem je, aby se v budoucnu zahraniční partneři prezentovali také na jabloneckých akcích. Zmínila například Dny evropského dědictví nebo velikonoční a vánoční slavnosti.

10. srpna 2023