Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. července 2021 Viktor

Čtenáři nejvíce postrádají obchodní dům Ještěd v Liberci

  12:00aktualizováno  13. března 13:07
Strukturalistická budova obchodního domu Ještěd postavená v 70. letech minulého století vyhrála v anketě iDNES.cz o stavbu, která lidem v Libereckém kraji nejvíc chybí. Stavba ustoupila v roce 2009 novému obchodnímu centru Forum.

Obchodní dům Tesco (dříve Ještěd) od slavných architektů Hubáčka a Masáka byl jednou z prvních strukturalistických staveb v Evropě a dostal se do učebnic architektury. V roce 2009 padl kvůli stavbě obchodního centra Forum. | foto: archiv NPÚ ÚOP v Liberci

Čtenáři v anketě iDNES.cz rozdali celkem 1 568 hlasů. Obchodní dům Ještěd hlasování vyhrál se suverénním náskokem, získal 793 hlasů. Druhá v pořadí byla škola v Kokoníně se 222 hlasy. Těsně za ní se umístil secesní most v Chrastavě, který odnesla povodeň (214 hlasů).

Konečné výsledky ankety najdete zde

Památkáři vybrali do ankety z Libereckého kraje sedm památek, které už svému účelu přestaly sloužit. Zde je přehled všech vybraných zmizelých staveb:

Obchodní dům Ještěd

Mezi libereckými stavbami, které už dnes patří do minulosti, je obchodní dům Ještěd postavený v sedmdesátých letech. Budova se dostala do učebnic architektury, přesto v roce 2009 ustoupila stavbě obchodního centra Forum. Autory jedné z prvních strukturalistických staveb v Evropě jsou architekti Miroslav Masák a tvůrce vysílače a hotelu na Ještědu Karel Hubáček.

Obchodní dům Tesco (dříve Ještěd) od slavných architektů Hubáčka a Masáka byl...

Zbourání Ještědu a jeho nahrazení centrem novým rozdělil odbornou i laickou veřejnost. Část obyvatel demolice litovala, druzí stavbu považovali za ošklivou. Za objektem však stály hlasy odborníků. Ti se snažili o to, aby se budova prohlásila za kulturní památku, čímž by se ji podařilo zachránit před zbořením.

To však ministerstvo neučinilo i přesto, že mu to odborná komise doporučila. "Ministerstvo ignorovalo názor odborníků. Zcela jasně tam převážil politický tlak a ekonomické zájmy nad odbornými stanovisky," myslí si Jiří Suchomel z Technické univerzity Liberec (více o kritice zbourání zde).

Textilana

Tovární komplex Textilany v Liberci získal ve 30. letech minulého století cenu

Krajské město zastupuje i továrna Textilany, největšího vlnařského podniku v tehdejším Československu. Počátky Textilany byly spjaty s bratry Liebiegovými, kteří na začátku 19. století skoupili několik textilních manufaktur, spojili je a vybudovali moderní podnik. Největší rozmach Textilany se datuje do období po druhé světové válce, v jejích závodech tehdy pracovalo až osm tisíc lidí.

Po změně režimu však společnost začala ztrácet zakázky a kvůli vysokým nákladům se dostala do ztráty. Podnik ukončil výrobu v roce 2003, továrna definitivně zanikla o dva roky později, kdy padl k zemi tovární komín. Po Textilaně zůstal velký pozemek, o jehož dalším využití zatím není rozhodnuto.

Most v Chrastavě

Secesní most se zdobeným zábradlím a lucernami z roku 1907 v Chrastavě odnesla

Chrastavský secesní most přes řeku Jeřici byl dokončený roku 1907. Nahradil původní krytý dřevěný most, který v roce 1897 zničila povodeň. Státem chráněná technická památka nesla bohatý secesní dekor - na vnějších nosnících měl vytvářet iluzi oblouku, zdobilo ho i zábradlí a kandelábry veřejného osvětlení.

Most prošel velkou opravou v roce 1993, zřítil se však 7. srpna 2010 pod náporem povodňové vlny na Jeřici. Na jeho místě stojí provizorní pontonový most. Obnova původního mostu je v nedohlednu.

Hostinec v Kamenickém Šenově

Hostinec U kulaté báby na náměstí v Kamenickém Šenově vznikl na konci 18. století. Hosté jeho služeb hojně využívali; vedla zde obchodní cesta, přičemž v přilehlé kovárně se přepřahali koně.

Bývalý zájezdní hostinec U kulaté báby s ubytováním, kuželníkem, předzahrádkou

V hostinci byla ubytovna, měl i krytý kuželník a podle pamětníků se zde točilo vyhlášené pivo. Svůj název dostal podle kolébavé chůze někdejší majitelky. Při rozšiřování náměstí se hostinec najednou ocitl přímo uprostřed. To, spolu se špatným technickým stavem domu, se stalo argumentem pro jeho zbourání.

Objekt se sice nacházel v městské památkové zóně, ale nebyl památkově chráněný. Město, jako vlastník hostince, jej nechalo zbourat i přes protesty některých obyvatel v roce 2003. Na místě stojí část domu s pečovatelskou službou.

Kaple v Jílovém

Barokní Kaple Anděla Strážce v Jílovém u Hodkovic nad Mohelkou, jejíž základní kámen byl položen roku 1683, stihl v druhé půli minulého století smutný osud. Stavba spadala do okruhu bavorsky orientované větve našeho stavitelství 17. století, postavil ji Wolfgang Dientzenhofer.

Barokní kaple v Jílovém spadala do okruhu bavorsky orientované větve našeho...

Kaple měla zvláštní zasvěcení - svatého Anděla Strážce. Stavbě totiž předcházela papežská bula, která dávala právo zřídit zde bratrstvo, které mohlo dávat odpustky. Bratrstvo ustanovené ještě před postavením kaple pak bylo josefínskými reformami zrušeno.

Ostatní ankety najdete zde

Nepevná klenba kaple spolu se střechou, okny či omítkou se opravila až ve 20. letech minulého století. Od té doby kaple nezadržitelně chátrala, čemuž napomohlo i to, že svatostánek začal těsně po druhé světové válce sloužit jako skladiště. Definitivní zánik stavby, která byla v ochraně státní památkové péče, přišel v lednu 1988. Tehdy se zřítila trámová konstrukce a tím i celá kaple.

Kulturní centrum v Turnově

Kulturní centrum Střelnice v Turnově postavil na okraji městské památkové zóny v roce 1903 zdejší sbor střelců. Budova podle nich nese i své jméno. Autorem stavby vybudované v historizujícím slohu je architekt Vincenc Šulc.

Kulturní centrum Střelnice z roku 1903 na okraji městské památkové zóny v

"Střelnice po dobu své existence sloužila jako místo konání divadelních představení a zábav, lidé sem chodili na taneční. Do doby, než se ve městě postavil samostatný biograf, fungovalo ve Střelnici i kino," uvádí historik David Marek.

Kulturní centrum svému účelu sloužilo do roku 2000. Radnice rozhodla, že nevyhovující dům půjde kvůli špatnému technickému stavu k zemi a postaví se místo něj nový. Demolice proběhla roku 2002, nový objekt Střelnice se po komplikacích s financováním veřejnosti otevřel o šest let později.

Škola v Kokoníně

Škola v jablonecké části Kokonín byla cennou ukázkou lidové architektury. Postavena byla v roce 1789, jednalo se o klasickou trojdílnou chalupu. Škola ztratila svou funkci po roce 1872, kdy byla v Kokoníně již postavena nová větší škola.

Škola č.p. 148 v jablonecké části Kokonín byla cennou ukázkou lidové

"Stará škola byla zajímavá jak několikerým stěhováním učebny po chalupě, kdy byl neustále hledán ten největší prostor v souvislosti s narůstajícím počtem žáků. Rovněž architektonicky byly hodnotné klasicistní bedněné průčelí s dekorativně vyřezávanou výzdobou," popsal památkář Ivan Peřina.

Budova chátrala vinou nového vlastníka, který se o ní nestaral. Destrukci podlehla roku 2010, památkáři ji těsně před jejím zánikem ještě stihli zadokumentovat.

Autor:
  • Nejčtenější

Rada opět zuřil kvůli tiskovce: Pod mojí úroveň. Uráží mě, že tady mluvím do skříní

Nejdřív v klidu a věcně hodnotil těsné domácí vítězství 1:0 nad Baníkem Ostrava v úvodním kole první ligy, uznal...

V lese na Českolipsku se našel balík peněz, nikdo se k němu nehlásí

Už čtrnáct dní pátrá policie po majiteli peněz, které se našly začátkem července v lese v okolí Cvikova na Českolipsku....

Vedení ligy reaguje na kouče Radu: Nepochopitelné. Opatření měnit nebudeme

Ligová fotbalová asociace (LFA), která v Česku řídí profesionální soutěže, se ohradila proti výrokům jabloneckého...

Liberec - Slovácko 0:1, domácí nevyužili hru v přesile, rozhodl Petržela

Fotbalisté Slovácka si spravili chuť, po pohárové porážce v Plovdivu vstoupili do nového ligového ročníku vítězstvím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Myslivci ve Šluknovském výběžku dostali za lov divočáků už přes dva miliony

Přes osm měsíců funguje ve Šluknovském výběžku intenzivní zóna lovu divokých prasat. Myslivci za tu dobu zastřelili...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

iQlandie se otřepává z krize, Křišťálovou stezkou propaguje sklářství

Loni liberecká iQLandie bojovala kvůli pandemii o přežití, letos otevírá dvě nové expozice. První z nich, Křišťálovou...

Silnici na Ještěd čeká další rekonstrukce. Tentokrát za provozu

Jen co se po roce otevřela silnice z Horního Hanychova na Výpřež, plánuje Liberecký kraj rekonstrukci dalšího úseku...

Pasecké muzeum získalo cenné violy, housle i pošetku slavného houslaře

Vzácný dar získal Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou. Expozice krkonošské houslařské školy se...

Dálnici D10 u Turnova zablokovalo hořící auto, pro zraněného letěl vrtulník

Krátce před 13. hodinou zablokoval v neděli požár osobního automobilu dálnici D10 u Přepeř na Turnovsku. Řidiči čekali...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Herec oznámil, že je transgender žena. Manžel i celebrity ho chválí

Herec Tommy Dorfman (29), který se proslavil rolí v seriálu Proč? 13x proto, oznámil, že je transgender. Celý minulý...