Metallica - James Hetfield

Metallica - James Hetfield | foto: GETTY IMAGES

Stadion Slavie provětrá rockový stroj Metallica

  • 22
Kolos Metallica, který se přivalí do Česka už popáté, je pro mnohé fanoušky symbolem dunivé lidové zábavy. Kapela kolem zpěváka Jamese Hetfielda a bubeníka Larse Ulricha má takové renomé, že bezpochyby zaplní nový stadion pražské Slavie, kam se vejde dvacet tisíc lidí.

Ostatně některé kategorie vstupenek, a to včetně stání pod pódiem, jsou již vyprodané. Podobnou návštěvnost měla rocková legenda, založená v říjnu 1981 v Kalifornii, při své poslední návštěvě 1. července 2004.

MetallicaTehdy se na ploše T-Mobile Parku shromáždilo zhruba dvacet tisíc posluchačů a James Hetfield konstatoval, že skupina nalezla v Česku velmi přátelské prostředí. Bylo tomu tak i 25. května 1999 na atletickém stadionu pražské Slavie, vlastně nedaleko od nynější fotbalové novostavby, již Metallica rasantně prověří.

Kapela se stamilionovým prodejem desek
Fandové samozřejmě dostanou 3. června hity včetně Nothing Else Matters nebo Master Of Puppets. Vedle nich kapela asi nabídne skladby z nového alba, které dokončuje s věhlasným producentem Rickem Rubinem.

Deska, která má být souhrnem nejlepších postupů Metalliky, by mohla vyjít v červenci nebo srpnu 2008. Členové se nechali slyšet, že album v sobě soustředí silnou dynamiku i výraznou melodičnost.

Metallica - One

Metallica, která prodala na sto milionů desek, dělá vlastně totéž co jiné velké skupiny, na jejichž tituly publikum i konkurence čekají. Dává si načas, ostatně v tomto desetiletí vyjdou patrně jenom dvě alba s novými skladbami – včetně titulu St. Anger z roku 2003 a chystané novinky.

Metallice se podařilo to, o čem sní stovky předchůdkyň a následovnic. Stala se zosobněním tvrdé kytarové hudby, k němuž patří mohutné vlny energie, strojový rytmus a často také zuřivost. V jádru metalického soukolí však pulzuje muzika, která umožňuje, aby se publikum přidalo i ve zpěvu. Bylo to patrné od první desky Kill ’Em All.

Metalové proměny
Metallica - Lars UlrichKapelu založil Američan dánského původu Lars Ulrich v říjnu 1981, jejím sídlem se stalo San Francisco, kde se Ulrich potkal s Jamesem Hetfieldem. "Oba tu káru společně táhneme. James a já děláme desky, James a já skládáme písničky. Jeden bývalý spoluhráč nám řekl: ‚Vy nezníte na žádný desce jako kapela, ale vždycky jako Hetfield s Ulrichem.‘ No, možná měl pravdu," dodal Ulrich.

V kapele se vystřídalo několik lidí, například Dave Mustaine, pozdější šéf formace Megadeth, byl vyloučen kvůli problémům s alkoholem. Místo něho nastoupil kytarista Kirk Hammett, který je dodnes členem Ulrichovy čtveřice.

Služebně nejmladším mužem Metalliky je baskytarista Robert Trujillo, jenž v roce 2001 vystřídal Jasona Newsteda. Již od roku 1983, kdy vydala první album, byla Metallica pojmem a nabalovala další fanoušky.

Metallica - Enter Sandman
(Wembley 2007)

Trvalo tři roky, než se stala celonárodní atrakcí s deskou Master Of Puppets, jež se vyhoupla na 29. pozici v americké hitparádě. V Americe se jí dodnes prodalo šest milionů nosičů. Následující titul … And Justice For All z roku 1988 měl již osmimilionový náklad.

A pak přišla deska Metallica (1991), nazývaná Černé album, jež se ve Spojených státech dostala na samý vrchol žebříčku a dosáhla šestnáctimilionového prodeje.

Metallica"Byla to naše zlomová deska. Především proto, že jsme se rozhodli všechno zjednodušit," řekl Ulrich. "Dříve jsme se snažili dokázat, jak jsme se naučili hrát a skládat složité věci, takže jsme v některých písních prostřídali až deset riffů. Na Černém albu jsou skladby postavené třeba jen na jednom. Natočili jsme i pár balad. Chtěli jsme dokázat, že pomalá metalová písnička nemusí být kýč.
Kromě toho se James konečně představil jako výborný a zatím dost podceňovaný zpěvák. Hodně lidí překvapil."

Česko mělo tehdy štěstí, že mohlo vidět Metalliku vůbec poprvé 24. května 1993 na stadionu FC Boby v Brně. Po celá 90. léta se kapela držela v pozornosti metalových fanoušků a snažila se oslovit širší publikum. Jako by Metallica zkoušela, co všechno se vejde do jejího robustního stylu.

"Nebáli jsme se ukázat hudební zralost. Samozřejmě nejjednodušší by bylo zopakovat model, který se
osvědčil na Černém albu. Ale to by byla strašná otrava jak pro nás, tak pro posluchače," řekl kytarista Kirk Hammett.

Metallica - James HetfieldMetallica natočila i pár písniček, ovlivněných blues. "Posloucháme různou muziku a přijímáme, co se
dá. Jedna skladba je dokonce do jisté míry ovlivněna country, kterou má rád James Hetfield. Vzájemně se snažíme být hudebně co možná nejpestřejší," dodal Hammett.

Metallica přežila Metalliku
Nebyly to zbrklé experimenty ani lov v popových vodách na deskách Load a Reload, které vyšly koncem 90. let. Lars Ulrich si přál, aby kapela "stárla s hrdostí", což se jí podařilo, i když si muzikanti nechali ostříhat vlasy – obě desky zasáhly první pozice v Americké hitparádě.

Koncerty se symfonickým orchestrem ze San Franciska, zachycené na dvojalbu S&M, mohly být labutí
písní Metalliky. "Jak se z Metalliky stával čím dál větší stroj, pomalu jsme zapomínali na přátelství a starali se každý sám o sebe," vzpomínal Hetfield.

Metallica - Nothing Else Matters
(se symfonickým orchestrem)

Nešlo jen o formální chod kapely. Vyřízený Hetfield musel v červenci 2001 odejít do protialkoholní léčebny. "Musel jsem si dát do pořádku život a bylo mi jedno, co se stane s Metallikou," řekl.

Ostatní si mysleli, že kapela končí, neboť kytarista s nimi půl roku nekomunikoval. "Víceméně jsme s tím počítali," dodal Lars Ulrich. Tyto trýznivé okamžiky Metalliky jsou zachyceny ve výborném filmu Some Kind Of Monster, natočeném mezi lety 2001 až 2003, který se promítal i v Česku.

Metallica - Kirk Hammett"Když se James vrátil, chtěl začít rychle skládat a my jsme byli tak šťastní, že je zpátky, že jsme se do toho hned vrhli," vzpomíná Kirk Hammett. Vyléčená Metallica, mocná rocková mašina, která přežila sama sebe, se rozjela dál. Na Slavii na ni půjdeme jako na rockovou klasiku.