George Clooney ve filmu Michael Clayton

George Clooney ve filmu Michael Clayton | foto: SPI

Oscary budou, doufají nominované hvězdy

Čím víc se blíží předávání filmových Oscarů, tím vášnivěji se debatuje o tom, zda se slavnostní ceremonie vůbec uskuteční - v Hollywoodu totiž stále stávkují scenáristé.

Herecké hvězdy nominované na letošní Oscary však hýří optimismem. A to nejen proto, že doufají ve svůj úspěch, ale také proto, že jsou přesvědčeny, že stávka včas skončí.

"Jsem pozitivní člověk. Myslím si, že zítra vyjde slunce," řekl například herec Viggo Mortensen, který se uchází o Oscara za výkon ve filmu Východní přísliby.

Herec patří k 120 nominovaným na Oscara, kteří se v pondělí sešli na tradičním obědě. "Myslím si, že budou opravdoví Oscaři, a myslím si, že Východní přísliby mají dobrou šanci vyhrát cenu," dodal.

Stávkující scenáristé, kteří se domáhají vyšších zisků z internetové distribuce, sice už několikrát prohlásili, že Oscarům ve svém bojkotu výjimku neudělí, poslední zprávy ale hovoří jinak.

Podle agentury AP totiž vyjednávání scenáristů a producentů značně pokročila a směřují k uzavření nové smlouvy, která by stávku ukončila. Zdroje od filmařů pak tvrdí, že zlom v jednáních nastal koncem minulého týdne.

"Nemyslím si už, že ještě něco hrozí," řekl Brad Bird, scenárista nominovaný za snímek Ratatouille. To, že dohoda mezi znesvářenými stranami má naději na úspěch, potvrdil i herec George Clooney.

Ozářit účinkující
Herec, nominovaný za výkon v hlavní roli v dramatu Michael Clayton, se nechal slyšet, že na Oscary nepůjde v případě, že by se musel prodírat řadami demonstrantů. Teď ale hovoří o "skvělých znameních".

Filmoví tvůrci si v pondělí sice pochutnali na menu se salátem s kozím sýrem a vlašskými ořechy, lososovém filetu a čokoládovou pěnou jako dezertem, jednohlasně ale přiznali, že by byli nadšení, kdyby se slavnost uskutečnila.

Podmínili to ovšem tím, že chtějí, aby se urovnal spor, kvůli kterému je nyní bez práce spousta řadových filmových pracovníků.

Tony Gilroy, který bojuje o ocenění pro nejlepšího režiséra také za film Michael Clayton, řekl, že nejvíc doufá, že na slavnost půjde. Jedním dechem ale dodal, že je to méně důležité než vyřešení stávky, která "způsobila pohromu v tolika lidských životech".

Organizátoři galavečera přitom ujišťují, že slavnost se uskuteční za každou cenu. Předseda americké Akademie filmových umění a věd Sid Ganis řekl nominovaným, že Oscar existuje proto, aby "ozářil účinkující a jejich práci".

"Byla by strašná ostuda, kdyby, ne vaší vinou, nám současné podmínky zabránily vysílat to nejjasnější možné světlo," řekl Ganis.

Jordan filmových hvězd
Kromě přetřásání současné situace na americkém filmovém a televizním kolbišti se během slavnostního oběda našel prostor i na vzájemné špičkování mezi nominovanými.

Gilroy přirovnal Clooneyho k jednomu z největších basketbalových hráčů všech dob Michaelu Jordanovi - přímo ho označil za "Michaela Jordana filmových hvězd". Clooney pak na oplátku řekl, že Gilroy bezkonkurenčně hraje opilého spisovatele.

Mladičká Ellen Pageová, nominovaná na nejlepší herečku za roli nezletilé těhotné dívky v komedii Juno, zavtipkovala ohledně svého černobílého oděvu, že vytáhla starou vězeňskou uniformu.

Amy Ryanová, doufající v ocenění za vedlejší roli v dramatu Gone Baby Gone, ještě není rozhodnuta, co si vezme na sebe. "Méně je více, přemýšlím o princezně Grace, Grace Kellyové. Chci se podívat do fotek starých 20 let, chci být nadčasová," řekla.

Oscarové televizní přenosy bývají ve Spojených státech druhým nejsledovanějším pořadem za finále ligy amerického fotbalu Super Bowl, které se hrálo včera.

Loni si oscarovou show pustilo více než čtyřicet milionů diváků jen v Americe, filmový svátek si nenechala ujít ani řada dalších po celém světe. Letos by show naplánovanou na 24. února měl opět moderovat komik Jon Stewart.

,