FebioFest - Fero Fenič, Hana Cielová a Dušan Uhrík

FebioFest - Fero Fenič, Hana Cielová a Dušan Uhrík - prezentace 15. ročníku festivalu FebioFest, Praha (16. ledna 2008) | foto: ČTK

Febiofest zkusil změnu. A divákům se líbí

Dvě změny, dvě překvapení. Tak se dá shrnout 15. Febiofest, jehož pražská část skončila o víkendu a další pouť městy Česka začíná dnes v Liberci. Prvním z nich se stala cena kritiky Kristián pro film Petra Nikolaeva …a bude hůř, druhou obstarala divácká porota.

Nikolaevův hraný film předstihl o jediný hlas Tajnosti od Alice Nellis, odměněné kritiky nedávno na Českém lvu. Mezi dokumenty zvítězil Jan Šikl s projektem Soukromé století o dva hlasy před cyklem Zapomenuté transporty; jen animovaný film Jana Baleje Jedné noci v jednom městě vyhrál s výrazným náskokem.

Vítězka u soudu
K novinkám patřila evropská soutěž a z ní vzešlo druhé překvapení. Divácká porota udělila hlavní cenu náročnému filmu estonské režisérky Kadri Kousaarové Magnus, příběhu o mladíkovi posedlém smrtí, jehož případnou distribuci v Česku podpoří Febiofest pěti tisíci eur.

"Je to můj debut, nejlevnější film v estonské historii a vůbec první, jenž se hrál v Cannes. Spoustě lidí to vadilo – prý přijde mladá blondýna a hned prorazí," líčila režisérka, která prostě poslala DVD se svou prvotinou všem canneským sekcím; zájem měly hned dvě.

Po loňské premiéře v Cannes objel Magnus dvacet festivalů, ale v Estonsku se ještě nepromítal. "Až za dva týdny totiž skončí soud – žaluje nás osoba mylně se domnívající, že jsme použili její osud," říká Kousaarová.

Vítězný film rozhodně není oddechový. "Dokázal, že divák je chytřejší, než si myslíme," míní Hana Cielová, která spolu se Štefanem Uhríkem sestavila program.

popisek Hlavní cena míří do Estonska
Vítězem Febiofestu je snímek Magnus
Jeden z diváckých porotců, poradce pro management Jaroslav Vaněk, filmy shrnul: "Byl to dobrý výběr, i když každý z nás by asi volil jinak." A jeho kolegyně, státní zástupkyně Kateřina Marková, dodala: "Příští rok půjdeme na festival zase společně – založíme si stránku na internetu a budeme působit jako stínová porota."

Soutěž tedy zůstane součástí Febiofestu. "Byl to krok do neznáma, ale povedl se líp, než jsme čekali," říká Cielová. Druhou změnou byl mírný posun dramaturgie od široké až bezbřehé nabídky v duchu někdejšího "festivalu pracujících" k nezávislé alternativní tvorbě, blízké hlavně mladým.

A diváci to přijali, bylo plno i na norských komediích či šestihodinovém izraelském dokumentu. "Celková pražská návštěvnost se tradičně pohybovala kolem 70 tisíc diváků," říká šéf festivalu Fero Fenič. Zhruba stejný počet diváků přibude každý rok v krajích.

Jiný zázrak
Podle Feniče, který tu pokřtil knihu o historii svého studia Fenomén Febio, byl letošní ročník nejpohodovější. Líbil se i hostům. Americký producent Jim Stark říká: "Na Febiofestu jsou skvělé filmy a osmdesát procent z nich už jinde neuvidíte."

Zájem diváků ocenil také režisér Nae Caranfil, jenž líčil rub nové vlny zvané rumunský zázrak. "Sbíráme ceny ve světě, máme konečně dobré filmy – ale nejnižší návštěvnost a nejméně kin na světě, sedmatřicet na 22 milionů lidi. Aby našel diváky, musí v Rumunsku filmař vzít Zlatou palmu z Cannes a objíždět s ní vsi," říká host, jenž v plných sálech Febiofestu viděl jiný zázrak.


Ceny z Febiofestu

Kdo je získal

Hlavní cena poroty
Magnus, Estonsko

Ceny kritiků Kristián
... a bude hůř, český hraný film

Český dokument
Soukromé století

Český animovaný film
Jedné noci v jednom městě