RECENZE: Trierův Dogville nezklamal ani na divadle

  7:45aktualizováno  7:45
Na scéně Stavovského divadla vyrostlo městečko Dogville. Adaptaci stejnojmenného snímku Larse von Triera tu uvedl hostující režisér Miroslav Krobot. Po Kaurismäkiho Muži bez minulosti je to letos už druhý severský film, který v divadle nazkoušel.

Z inscenace Dogville (Sabina Králová, Taťjána Medvecká a Miluše Šplechtová) | foto: ND - Viktor Kronbauer

Mladá Grace (původně obsazená Nicole Kidmanovou) je na útěku a shodou okolností se dostane do bohem zapomenutého místa, kde se pokouší (pře)žít. Trier zasadil scénář do 30. let minulého století, tedy do období hospodářské krize, a příznačně ho natočil v ateliéru s minimem kulis, přičemž zdi domků či cestu naznačil pouze bílými pruhy na zemi.

Z inscenace Dogville (Jan Hartl a Lucie Žáčková)V otevřeném prostoru příběh působil mimořádně obnaženě a tísnivě zároveň. Divadelní charakter díla byl dán nejen jeho vizuální podobou, ale i herectvím.

Krobot společně se scénografem Janem Štěpánkem sice na jeviště umístili několik budov, přesto je princip srovnatelný. Stavby se nacházejí v pozadí, před nimi stojí ničím neohraničená postel neboli "obydlí" hrdinky, kde se odehrávají mnohé ze situací.

Pozoruhodná Grace chycená do pasti

Dogville ženu často schoulenou na lůžku obklopuje, a i když se jí zpočátku dostane milého přijetí, brzy se ukáže, že se chytila do pasti. Svým příchodem v luxusních zlatých šatech a následnou přítomností narušila zdejší klid, monotónní život a šeď, kterou kromě výpravy zdůrazňují také kostýmy Jany Prekové.

Sousedům nabízí výpomoc, při prvních setkáních se jim téměř vnucuje. Drobné činnosti se však postupně mění v nekončící dřinu. "Nikdo nic nepotřebuje, ale práce je tu spousta," komentuje svůj úděl zneužívaná Grace, pozoruhodně ztvárněná Lucií Žáčkovou. Obohacená o novou zásadní zkušenost sice nakonec zamíří po příjezdové cestě zpátky do civilizace, ale stane se tak až ve chvíli, kdy je její zásluhou protivník jménem Dogville navždy zatracen.

Z inscenace Dogville (Jan Hájek a Lucie Žáčková)

Město v jedné ze dvou hlavních rolí dobře vytváří většina účinkujících (například Alois Švehlík, Taťjana Medvecká či Jan Novotný), kteří představují skupinu starousedlíků s jednotným názorem. V jejím čele stojí tamní intelektuál Tom (Jan Hájek), kterého ani láska k milované osobě nepřiměje se změnit. Inscenátoři rezignovali na filmového vypravěče, takže se z jeho úst navíc dozvídáme řadu informací.

Méně úzkosti než na plátně

Herectví všech je záměrně minimalistické, civilní struna podtrhuje zneklidňující tón dramatu. Důležitý je přesně dávkovaný a trefně mířený humor a také zdařilá hudba Václava Havelky, dokreslující "idylickou" atmosféru v hrůzném zapadákově.

Ačkoli česká jemnější verze Dogvillu není tak šokující a nevzbuzuje tolik úzkosti jako originál, celkové pojetí, a především výkony aktérů z ní činí jeden z nejlepších kusů v repertoáru činohry Národního divadla.

Hodnocení: 80 %

Autor:

Nejčtenější

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

Nejdelší komiks. Tři hodiny trvá, než svou hru dovedou Avengers do konce

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Minule zbyly ze světa jen trosky, takže superhrdinové musí ve finále série nazvaném Avengers: Endgame zavést opět řád....

Další z rubriky

RECENZE: Po Zkáze Přízraky. Dejvičtí udržují diváka v příjemné nejistotě

Záběr z představení Přízraky v Dejvickém divadle

Tradiční činohru postavenou na vycizelovaných výkonech i trochu nadsázky nabízí nejnovější premiéra Přízraky v...

Dojde na mluvící opice i Gandalfa, slibuje Eddie Izzard před pražskou show

Britský komik Eddie Izzard

Úsvit dějin, velký třesk, ale třeba i mluvící opice slibuje v pražské show britský komik Eddie Izzard, o kterém se...

Frankenstein jako rocková opera. V hororové klasice zní metal i techno

Z rockové opery Frankenstein

Frankenstein, román britské spisovatelky Mary Shelleyové, je považován za základní kámen žánru hororu vůbec. Notoricky...

PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít
PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít

Rozhodla jsem se, že přestanu pít. Dnešku budu říkat Den Nula. Den, kdy jsem si načetla spoustu informací o tom, jak na to. Den, kdy jsem zlikvidovala všechny lahve. Ani nevím, kolikátého je, protože takové to: od pondělka, od prvního, od ledna přestanu, nefunguje.

Najdete na iDNES.cz