V chebských ulicích se objevily zelené nádoby na odevzdání oleje a tuků z...

V chebských ulicích se objevily zelené nádoby na odevzdání oleje a tuků z domácností. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Vysoké ceny za odpady nutí radnice hledat úspory a motivovat lidi k třídění

  • 1
Stále rostoucí ceny za ukládání komunálního odpadu nutí města a obce hledat co možná nejefektivnější cesty k nakládání s ním. V Hroznětíně na Karlovarsku chystají spustit projekt systému třídění „door to door“. Spočívá v tom, že u každého domu budou nádoby na tříděný odpad včetně těch na ten biologický.

„Bioodpad často zbytečně končí v popelnicích na komunální. Tím se prodražují nejenom náklady na odvoz, ale i skládkování. Dochází totiž k překračování váhového limitu na občana,“ řekl starosta Martin Maleček. S dalšími starosty v rámci Sdružení Krušné hory západ usiluje o dotaci na zmíněné separačních nádob.

Pokud uspějí, mají v plánu nabídnout je zdarma obyvatelům svých obcí a k tomu přidat ještě motivující prvek. Pokud totiž lidé přijmou i nádobu na bioodpad a budou ho třídit, nebudou muset třeba v Hroznětíně platit za odvoz a skládkování komunálního odpadu.

Ideální stav je daleko

„Máme spočítáno, že v momentě, kdy lidé začnou poctivě třídit bioodpad, se obci vyplatí uhradit náklady na likvidaci komunálního odpadu z vlastního rozpočtu, neboť jeho objem výrazně klesne,“ konstatoval hroznětínský starosta.

Podle Lady Baranek Lapinové, místostarostky Jáchymova, je odpadové hospodářství vnímané jako ztrátové. „Když se ale vezme za správný konec, mohou na něm nakonec obce i vydělat,“ uvedla. V případě Jáchymova je tento ideální stav ještě daleko. Ceny za odpadové hospodářství zde naopak stále stoupají

Napovědět má analýza

„V roce 2022 přibližně o 380 tisíc korun,“ konstatovala místostarostka. Navíc poměr mezi směsným a separovaným odpadem, který je už za dva roky šedesátiprocentní ve prospěch separovaného, zatím v Jáchymově dosahuje pouze 28 procent.

Návod, jak tento stav zvrátit, má dát analýza odpadového hospodářství města. Tu pro jáchymovskou radnici zpracují odborníci projektu Obce jinak.cz. Hotová bude do konce srpna. Pro Baranek Lapinovou je ovšem největším přínosem analýzy fakt, že nabídne i návrh opatření.

Důležitá je motivace

„Těch se budeme držet. Už jenom proto, že okolní obce jsou na tom v ohledu odpadového hospodářství lépe než my,“ podotkla místostarostka. Zdůraznila, že Jáchymov má v této problematice svá určitá specifika daná mimo jiné i jeho složitým výškovým členěním.

Za analýzu zaplatí Jáchymov 49 tisíc korun bez DPH. Její tvůrci čerpají z dostupných dat z minulých let. Řešení, která nabídne, by podle Lady Baranek Lapinové měla obyvatele města motivovat k separaci odpadů. Totéž si od svého projektu slibuje i starosta Hroznětína Martin Maleček. Už jen proto, že lidé nebudou muset chodit ke kontejnerům.

Umí to i jinde pod horami

Jako jediné město nad pět tisíc obyvatel v Karlovarském kraji vyprodukuje Ostrov na hlavu a rok méně než 150 kilogramů směsných komunálních odpadů. Už potřetí tak Ostrov získal Odpadového Oskara, ocenění, které každoročně uděluje česká nezisková organizace Arnika.

Ostrov však není sám, s odpadem to umí i jinde v Podkrušnohoří. V soutěži O Křišťálovou popelnici, kterou v roce 2022 už pošestnácté pořádala pro změnu společnost EKO-KOM, zabodovaly Potůčky, které zvítězily v kategorii obcí do 500 obyvatel.