„Je v havarijním stavu. Je uzavřen. Nepřístupný,“ popsal současný stav kulturní památky předseda Spolku pro dokumentaci a obnovu památek Karlovarska Jaroslav Vyčichlo, který se o celou situaci zajímá.
První pokusy o záchranu učinila Armáda České republiky, neboť patřil do Vojenského újezdu Hradiště, v roce 2016 byl ale prostor zmenšen, a kostel tak převzala nově vzniklá obec Doupovské Hradiště. Vojáci ještě před předáním stihli opravit zborcené zdivo a především poskytli kostelu provizorní střechu.
Okolo kostela Nanebevzetí Panny Marie se nyní táhne plot a vstup je pro veřejnost zakázán. „Jeho největší současný problém je propadlá klenba nad presbytářem a narušený triumfální oblouk. Což podle názoru architekta Soukupa z Plzně značí, že do pěti let dojde k celkové destrukci oblouku a kostel spadne,“ upozornil Vyčichlo s tím, že náklady na statické zajištění nejohroženějších částí vychází na tři miliony korun.
Předseda spolku se snaží sehnat dotaci na záchranu kostela společně se starostkou Doupovského Hradiště. „Nemůžu nic konkrétního slíbit. O stavu kostela jsme mluvili na zastupitelstvu. Jaroslav Vyčichlo přinesl první propočet na začátek záchrany ve výši 400 tisíc. Sehnal dotaci s podmínkou, že byla vázaná 30procentní angažovaností obce. Naši zastupitelé ale rozhodli o tom, že to není naše priorita, a proto vše padlo,“ vysvětlila současnou situaci pohledem vedení města starostka Jarmila Bošková.
První statisíce jsou nutné na zpracování projektu, který je podmínkou k získání tolik potřebných milionů na záchranu památky. „Já se nevzdávám, budu se snažit nějakým způsobem přesvědčit kolegy zastupitele. Už jen proto, že je kostel mezi místními velmi oblíbený. Vnímají ho jako velkou kulturní památku,“ uvedla starostka.
O tom, že lidé z bývalého vojenského prostoru mají zájem o udržení památky, svědčí i vánoční akce Živý betlém. „V minulých letech peníze vybrané na akci padly na podporu autistů, SOS vesničku a podobně. Loni jsme to ale změnili a vybírali na kostel ve Svatoboru. Peněz se nám sešlo nejvíc v historii. Proto věřím, že až skončí boom v prodávání městských domů a bytů, že se dostane i na kostel,“ doufá starostka.
Kromě snah o záchranu kostela přemýšlí předseda spolku i nad další budoucností této významné památky. „Jedním z námětů je, že bychom se inspirovali kostelem Sv. Jiří v Lukové, který je na pomezí Karlovarského a Plzeňského kraje. Jejich nápad, kde do lavic usadili postavy připomínající duchy, je slavný nejen u nás, ale i v zahraničí. Svým temným nádechem se stal vyhledávanou turistickou atrakcí. Vybrané vstupné navíc pomohlo zrekonstruovat kostel,“ naznačil jeden z možných scénářů Vyčichlo.