Klasické prohlídky už nestačí, zámek Bečov chystá videoprojekce

  • 0
Státní hrad a zámek Bečov na Karlovarsku už má jasno, na co chce lákat turisty. Nepůjde jen o nové uložení relikviáře svatého Maura, pro který se právě vyrábí speciální vitrína. Ve sklepích Pluhovského paláce začínají práce na oživení prostor formou videoprojekcí, díky kterým získá na atraktivitě další z pokladů zámku – ojedinělá sbírka vín a koňaků z konce 19. století.

Unikátní expozice takzvaného tekutého pokladu oživí lahve zatím uložené v trezorech tak, že budou za pomoci skleněných ploch a vitrín prostupovat z kamenných zdí a před očima návštěvníků doslova ožívat.

Společně s průvodcovským výkladem tak divák získá autentický dojem dobových vinných sklepů povýšený o barvitý estetický zážitek. 

Relikviář sv. Maura. Prvořadá památka ze 13. století čekala 46 let na objevení pod podlahou kaple hradu Bečov. Dnes je tam vystavena.

Autorem projektu je Jan Morávek, vedoucí ateliéru Multimédií na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara. Právě se Západočeskou univerzitou v Plzni začal Státní hrad a zámek Bečov nově spolupracovat.

Jan Morávek vystudoval sochařství a vlastně u ní svým způsobem i zůstal. „Díky světlům totiž můžete modelovat, co jen chcete, v tomto případě vinné sklepy, ve kterých budou z kamenných zdí vzácné lahve jakoby vystupovat,“ řekl. 

Technologie, které audiovizuální expozici uvedou do života, ale v tuto chvíli existují jen na papíře. „Jednotlivé komponenty k celému zařízení jsou z většiny originály a firmy, které jsme oslovili, je budou vyrábět na míru třeba i dva měsíce,“ vysvětlil Morávek.

Celkové náklady pak odhaduje na pět milionů korun a doufá zároveň, že do roka bude expozice kompletně zpřístupněna.

Jedna návštěva to nespasí

Kastelán hradu a zámku Bečov Tomáš Wizovský právě podepsané memorandum o spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara jen uvítal. 

„Abychom se mohli ekonomicky udržet, potřebujeme návštěvníky. A ti zase potřebují, aby byly expozice, které nabízíme, atraktivní a přitažlivé,“ vysvětlil. 

Podle děkana fakulty Josefa Mištery se právě o toto budou pedagogové a studenti snažit. „Učíme je dělat život a svět kolem sebe krásnější a zajímavější. Teď by měli tady na hradě a zámku nabízet zážitky, pro které se sem lidé budou vracet. Nestačí totiž tuhle nebo jinou památku navštívit jen jednou za generaci a příště se sem vrátit třeba až s vnoučetem. A tohle my, doufám, budeme umět zařídit,“ dodal Mištera. 

Pro designéry z plzeňské fakulty bude expozice tekutého pokladu nalezeného společně s relikviářem sv. Maura velkou výzvou. Že by mohla mít úspěch, ale dokazuje obdobný projekt na Státním zámku Valeč.

Se svými studenty tu Jan Morávek oživil lapidárium Braunových soch a návštěvnost zámku ihned stoupla. Letos tu studenti multimédií z fakulty designu a umění chystají další podobnou expozici nazvanou Amadeus.

Bečovští se bojí, že zkrachují

Přestavba Pluhovských domů v areálu hradu a zámku Bečov měla být do konce letošní jara hotová, původní termíny se ale nejspíš nepodaří dodržet. I když Národní památkový ústav, který je investorem akce, již upřesňuje finální zadání nejslavnější zdejší expozice - relikviáře svatého Maura, v podhradí to vře. 

„Budeme iniciovat jednání s památkáři, aby umožnili alespoň venkovní prostory hradu a zámku s nadcházející turistickou sezonou otevřít,“ potvrdil místostarosta Bečova Petr Kužvart. 

Jinak podle něj řada místních podnikatelů, kteří jsou na cestovním ruchu závislí, nepřežije. 

„Jsme přesvědčeni, že možnosti tu jsou a že je to jen o organizaci personálu. Ten navíc připouští, že by byl schopen to zvládnout, pokud dostane od svých nadřízených zelenou. S památkáři se proto budeme snažit dohodnout,“ uzavřel místostarosta.