Sedmdesát let stará vražda ochránců hranic. Pachatel nebyl nikdy potrestán

  10:17aktualizováno  10:17
Jen pamětní deska na budově obecního úřadu ve Třech Sekerách připomíná 70 let starou vraždu dvou členů finanční stráže.

Z pohřbu Václava Mareše a Josefa Dleska v lednu 1948 | foto: Archiv Zdeňka Buchteleho

Silvestrovské oslavy v roce 1947 ve Třech Sekerách na Mariánskolázeňsku poznamenala vražda dvou příslušníků finanční stráže. Vrahem byl bývalý voják německé armády, který se chtěl za každou cenu dostat za hranice.

K tragédii se začalo schylovat ve chvíli, kdy dva členové finanční stráže, vrchní respicient Václav Mareš a respicient Josef Dlesk, ozbrojeni puškami, 31. prosince roku 1947 při pochůzce zadrželi poblíž Krásného tři mladíky na lyžích.

Tragédie u výslechu

„Bylo jim divné, proč se právě na Silvestra vydali na lyže. Předběžně je prohledali v Krásném pod světlem domu, jestli nemají zbraně, přivedli je do kanceláře finanční stráže do Tří Seker a začali s výslechem,“ popisuje tragické událostí regionální historik Zdeněk Buchtele.

Všude v té chvíli vládla uvolněná silvestrovská nálada. Mareš s Dleskem navíc původně neměli sloužit, vyměnili si ale službu se svými kolegy, kteří jako muzikanti hráli v nedaleké Velké Hleďsebi. Dlesk při výslechu seděl za stolem, Mareš si pušku opřel o stůl a začal zadržené mladíky prohledávat.

U dvou mladších při prohlídce nic nenašel. Pak přišel na řadu třetí z nich, jak se později ukázalo, šlo o nacistu Wernera Miliána z Rýmařova. „Ten bleskurychle vytáhnul vlastní pistoli a střelou do hlavy zasáhnul Dleska sedícího u stolu,“ uvádí Zdeněk Buchtele.

Fotogalerie

Vystřelil i po Marešovi, který sahal po pušce a zasáhl ho do lokte. Mareš vyběhl ze služebny a snažil se najít pomoc u příslušníků Sboru národní bezpečnosti (SNB). Četa SNB byla ubytována na druhé straně ulice.

Zatímco dva mladší zadržení ve strachu zalezli pod stůl, třetí z nich vzal pušku, vyběhl za Marešem a chladnokrevně ho střelil do zad. Pak se dal na útěk. Příslušníci SNB vyběhli ven, nevěděli ale, zda jde o silvestrovské oslavy nebo skutečnou střelbu. Vrchního respicicenta Mareše našli chroptícího na zemi, ten ale zanedlouho skonal.

Na služebně finanční stráže pak našli mrtvého Dleska a pod stolem strachy se třesoucí mladíky. V širokém okolí se okamžitě rozjela pátrací akce.

Vrah mířil do Německa

„Vrah už byl pryč. Na útěku potkal jednu z místních žen, ptal se jí na cestu do Mariánek,“ dodává Zdeněk Buchtele. Četa třiceti příslušníků SNB, která ve Třech Sekerách sídlila a zajišťovala bezpečnost, se rozvinula do pátrací akce. Služební pes objevil stopu v zahradě u stříbrných smrků. Vrah tady měl chvíli stát a pak se vydat směrem na Malé Krásné a Kamence. Pes šel po stopě a odvedl příslušníky SNB až ke kříži na rozcestí k Jedlové.

„Tady byla opřená puška, vrah si asi myslel, že je to hraniční kámen, odložil ji a pokračoval dál ke skutečné státní hranici,“ líčí Zdeněk Buchtele další události.

Před překročením skutečné státní hranice do Německa vrah ještě odhodil pistoli i s několika náboji a došel až do německého Mähringu. „Později, když byla německá strana požádána, aby pomohla chytit vraha a vrátit ho do Čech, odmítla,“ dodává Buchtele.

Při výslechu dvou zadržených mladíků (18 let), kteří se při vraždě ukryli pod stůl na služebně, se zjistilo, že se jedná o Hugo Ševčíka a Floriána Bartečku z Bohumína. Oba byli dříve členové Hitlerjugend. K jejich pokusu o útěk došlo ještě před únorem 1948, nejspíš tedy neprchali z politických důvodů.

Vrah Werner Milián byl o něco starší než oni (23 let) a na konci války už sloužil v německé armádě. To mohlo ukazovat na motiv k útěku přes hranice i vysvětlovat jeho střelecké schopnosti. „Objevují se však i další úvahy, že doklady byly falešné a skutečným vrahem byl jakýsi Roman Skop,“ poukazuje na případné nesrovnalosti Zdeněk Buchtele. 

Pohřeb zavražděných se konal 5. ledna 1948 za účasti zástupců ministerstva národní obrany, československé armády, ministerstva financí, Okresní celní správy, zástupců ozbrojených sborů, finanční stráže a velkého počtu občanů.

Rakve s oběťmi byly vyneseny z budovy Finanční stráže a v průvodu neseny za hranice obce. Zde byly naloženy do aut a odvezeny do Plzně (V. Mareš) a Protivína (J. Dlesk).

Teprve později byla urna s Václavem Marešem převezena do Mariánských Lázní.

Na domě Obecního úřadu ve Třech Sekerách je pamětní deska, vztahující se k této události: „Dne 31.12.1947 byli zde při výkonu služby zavražděni rukou německého vraha vrch. resp. finanční stráže Václav MAREŠ a resp. finanční stráže Josef DLESK. Čest památce věrných strážců hranic.“

Ochrana státní hranice

Finanční stráž byla podřízena ministerstvu financí a na střežení státní hranice dohlížela od roku 1918 až 1940 a od roku 1945 do roku 1949. Pohraniční stráž byla zřízena v roce 1951.

„Každá doba nese své a tak nelze srovnávat ochranu a ochránce hranic po roce 1945 a poté po roce 1948. Proto veřejnost i rodina zavražděného Václava Mareše a Josefa Dleska vítají jakýkoli pietní akt ze strany občanů, a zároveň žádají Klub českého pohraničí, aby nespojoval účel a činnost tehdejší Finanční stráže s účelem a činností následné Pohraniční stráže, a aby bylo upuštěno od jejich dalších oslav u pamětní desky na budově Obecního úřadu ve Třech Sekerách,“ zdůrazňuje historik Zdeněk Buchtele.

Autor:
  • Nejčtenější

Ostuda Karlových Varů je pryč. Rychlá akce nového majitele vše vyřešila

Dlouholetá ostuda Karlových Varů je zapomenuta. Na jejím místě stojí zbrusu nové, moderní a reprezentativní nádraží...

Žák praštil učitele pěstí do obličeje, ten skončil v nemocnici

Žák sedmé třídy napadl učitele ve škole v Kraslicích na Sokolovsku. Kantor skončil v nemocnici, případ vyšetřuje...

Devět let zneužívali a fotili školačky, viní obžaloba muže a jeho tři syny

Krajský soud v Plzni otevřel netypický případ sexuálního zneužívání, z něhož jsou obviněni čtyři muži najednou....

Otec ubodal syna nožem na chléb, brutální vraždu připomíná smírčí kříž

Brutální vraždu osmiletého chlapce, který v roce 1675 zemřel rukou vlastního otce, připomíná smírčí kříž nedaleko...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na služebnu přiběhl pobodaný muž, soused na něj vzal nůž kvůli ženě

Velké pozdvižení způsobili na chodbě domu v Ostrově na Karlovarsku dva sousedé, kteří se hádali kvůli ženě. Jeden z...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

  • Další z rubriky

Vodárny dostaly pokutu čtvrt milionu za úhyn ohrožených raků a mihulí

Čtvrtmilionovou pokutu dostala od České inspekce životního prostředí chebská vodárenská společnost Chevak za loňskou...

Devět let zneužívali a fotili školačky, viní obžaloba muže a jeho tři syny

Krajský soud v Plzni otevřel netypický případ sexuálního zneužívání, z něhož jsou obviněni čtyři muži najednou....

Cheb marně shání firmu, která by postavila lávku z centra na Švédský vrch

Plánovanou stavbu lávky na chebský Švédský vrch přes areál nádraží provázejí problémy. Městu se nedaří najít firmu,...

Žák praštil učitele pěstí do obličeje, ten skončil v nemocnici

Žák sedmé třídy napadl učitele ve škole v Kraslicích na Sokolovsku. Kantor skončil v nemocnici, případ vyšetřuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz