Alžbětiny lázně v Karlových Varech.

Alžbětiny lázně v Karlových Varech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Karlovy Vary hledají úspory v Alžbětiných lázních, zkusí sehnat i investora

  • 0
Ztrátovost je největším problémem provozu karlovarských Alžbětiných lázní. Město jej každoročně dotuje 20 miliony korun. Pokud by je mělo dále provozovat, neobejde se to podle náměstka Miroslava Vaňka bez úspor. Vizi toho, jak budou lázně fungovat do budoucna, chce zastupitelům předložit do konce června příštího roku.

Prodej objektu není podle Vaňka na pořadu dne. „Spíš budeme hledat silného investora,“ naznačil možný směr náměstek. „Ovšem ne za předpokladu, že by mu město ručilo,“ upozornila primátorka Andrea Pfeffer Ferklová.

Tato varianta byla v nedávné minulosti jednou z možností, jak získat peníze na investice do areálu. Tehdy šlo o půl miliardy korun.

„Kdybychom jako město tuto záruku převzali, mohlo to dopadnout špatně,“ podotkla primátorka s poukazem na vývoj návštěvnosti Karlových Varů, kdy lázeňských hostů ubývá.

Prokletím Alžbětiných lázní je fakt, že v době svého vzniku sloužily jako letní zařízení. Tomu odpovídá i jejich koncepce, respektive jejich energetická náročnost. Tu se nyní město snaží snížit například montáží nových oken. V plánu je i nová střecha, která má rovněž přinést úspory nákladů na vytápění.

Do tohoto procesu je jako partner projektového řízení a ekonomiky zapojená i Fakulta mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. „Cílem společného projektu je dosažení zásadních energetických úspor. Zapadá do celkové koncepce obnovy posledního městského lázeňského objektu,“ řekl o spolupráci lázní a školy Václav Benedikt, předseda představenstva společnosti Alžbětiny lázně.

Chybí vlastní možnost ubytování

Dalším minusem je, že Alžbětiny lázně nemají vlastní ubytovací kapacitu. Ubytování mají nasmlouvané v různých hotelech a penzionech po celém městě. V minulosti město zvažovalo možnost, že by jako ubytovací zázemí mohlo posloužit někdejší sanatorium Trocnov. Na ministerstvu zdravotnictví ovšem neprošla žádost radnice zařadit Trocnov do sítě nestátních zdravotnických zařízení.

„Naše registrace nebyla kladně vyřízena z důvodu omezených kapacit přidělovaných kvót lůžek v rámci nestátních zdravotnických zařízení,“ popsal v době, kdy se radnice pokoušela Trocnov prodat, ministerskou anabázi náměstek primátorky Tomáš Trtek.

Alžbětiny lázně jsou posledním lázeňským zařízením, které provozuje přímo město. To má ale v majetku i Zámecké lázně. Podle primátorky Andrey Pfeffer Ferklové je reálné, že se do správy města vrátí i toto zařízení. To má pronajaté hotel Carlsbad Plaza. Ročně do městské kasy odvádí milion korun.

„Se změnou skladby návštěvníků přišel nájemce s myšlenkou přebudovat Zámecké lázně na wellness zařízení. To ovšem nepovolil architekt,“ konstatovala primátorka.

Za současného stavu, kdy ubývá klasických lázeňských hostů, a řada návštěvníků upřednostňuje krátkodobější pobyty zaměřené právě na wellness, jsou podle primátorky lázně pro jejich nájemce neprovozovatelné. „Navíc po jejich uzavření kvůli covidu nejsou ve stavu, kdy je možné je jednoduše otevřít a dál provozovat,“ doplnila primátorka.