Nové varhany by se v třebíčském kostele měly rozeznít poprvé v roce 2014. První šestina z potřebné částky se podařila získat díky sbírce mezi farníky, další peníze se shánějí.
Varhany byly několikrát opravovány a rozšiřovány, až v roce 1931 došlo k podstatné změně. "Byly tehdy nahrazeny novým nástrojem firmy Rieger z Krnova, který byl v té době technickou novinkou. Varhany mají dva manuály, pedál, 28 rejstříků, kuželkové vzdušnice a pneumatickou trakturu. Tento nástroj stojí na svatomartinském kůru v Komorníkových skříních a v Andrýsově skříni dodnes," řekl farář Jiří Dobeš.
Podepsal se na nich však zub času. Levá varhanní skříň je nakloněná, rozklížená, vzdušnice i dřevěné píšťaly jsou napadené červotočem, poškozené jsou i některé kovové píšťaly, u kterých se ulomily ozvučny.
Největší problémy jsou ovšem s praskajícími měchy. Rozhodně to neznamená, že by dodané varhany z roku 1931 byly nekvalitní, ba naopak. Výrobce tehdy udával předpokládanou životnost 40 až 60 roků, vydržely tedy podstatně déle.
"Varhany jsou zajímavým dokladem úrovně umělecko-řemeslné práce krnovské varhanářské dílny mezi dvěma světovými válkami. Jde o období, v němž tato dílna produkovala nástroje dobrých kvalit, zvláště v oblasti intonace, ale svoje už mají rozhodně za sebou," dodal Dobeš.
Vahrany v TřebíčiVarhany v kostele sv. Martina mají dlouhou a zajímavou historii. Ty původní z roku 1675 nahradily v roce 1796 dvoumanuálové varhany se 16 rejstříky z dílny varhanáře Jana Komorníka, pravděpodobně rodáka z Mohelna. Varhany tehdy vyšly na 780 zlatých, u sv. Martina je z nich používána až do dneška původní varhanní skříň. |
Po zatečení vody při opravě věže byly v roce 1997 varhany opraveny včetně osazení trompety za 113 350 Kč. Poslední rozsáhlejší oprava, z roku 2005, se týkala rekonstrukce varhanního ventilátoru a jeho přesunutí z průchodu do věžní místnosti na kůr.
"Oprava stávajícího nástroje by byla finančně velmi náročná, proto jsme se ve farní radě rozhodli pro nástroj nový. Opravovat nástroj s pneumatickým ovládáním varhan by bylo velmi nákladné, zvolili jsme proto "klasiku", tedy mechanickou trakturu (vedení pomocí mechanických táhel - pozn. red.). Navíc takové řešení s minimální poruchovostí a dlouhou životností prověřila na mnoha nástrojích už staletí," vysvětlil farář.
Zůstanou v původních skříních
V loňském roce vybírali možné dodavatele, zvítězila varhanářská firma Kánský-Brachtl z Krnova. Varhany budou mít tři manuály, pedál a 33 rejstříků. Rejstříková traktura bude dvojitá, mechanická a elektrická. Varhany budou zabudované do původních skříní.
V závěru roku 2011 byly s firmou podepsané smlouvy, rekonstrukce bude postupná podle toho, jak se podaří získat potřebné peníze.
"V roce 2012 začnou přípravné práce, nakoupí se potřebný cínoolověný plech na výrobu píšťal a dubové dřevo, v roce 2013 by mělo dojít k demontáži stávajících varhan, které na dva roky nahradí provizorní elektronický nástroj, a o Vánocích v roce 2014 by mohla být dokončená první etapa, kdy by se zprovoznil nový hlavní stroj. Musíme také vybudovat novou dřevěnou podlahu kůru a zrestaurovat samotné varhanní skříně," sdělil Dobeš.
Loni se podařilo díky sbírkám mezi farníky vybrat 1 637 780 Kč. Další sbírky pokračují nejen v kostele sv. Martina, ale i prostřednictvím veřejné sbírky.
Protože se jedná o historický nástroj, bude se farnost snažit získat prostředky také od Kraje Vysočina a obrátí se i na další možné instituce, firmy a nadace.