Pátek 16. dubna 2021, svátek má Irena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 16. dubna 2021 Irena

Přijíždí svatý Martin na bílém koni, připravte si lampiony

  10:21
Svátek svatého Martina náleží 11. listopadu. Na Vysočině však první oslavy patrona české země odstartují už v pátek. Od pátku až do neděle se pak v kraji odehraje řada představení a půjde se několik průvodů.

Tradiční svatomartinský průvod začne v Jihlavě u Brány Matky Boží. Svou krátkou trasu tady dokončí na Masarykově náměstí. Nebude chybět komponovaný ohňostroj. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

První oslavy svatého Martina odstartují v pátek v prostorách kolbiště pod zámkem v Přibyslavi. Od šestnácti hodin se zde uskuteční tradiční posvícení, pořádá ho místní klub maminek a dětí Harmonie.

Martin na bílém koni na Vysočině

Vilémov
Martinská slavnost, Rodinné centrum Vilémov, pátek 16:30

Havlíčkův Brod
Svatomartinský průvod s lampiony, park Budoucnost, sobota 17:00

Býšovec
Martinské mini hody, kulturní dům, sobota 19:30

Jihlava
Svatý Martin v Jihlavě, Masarykovo náměstí, neděle 17:00

Třešť
Svatomartinská pouť Selská a ulice a Na Kanále, neděle 15:30

V ten samý den se můžou malí příznivci dobových akcí těšit na Martinskou slavnost. Určena je zejména dětem od dvou do pěti let. Začne v 16 hodin v Dětském lesním centru na Sychrově ve Vilémově u Golčova Jeníkova. Jejím mottem bude rčení Na svatého Martina kouří se nám z komína.

Vilémovští budou oslavovat i v sobotu. Lampionový průvod vyrazí v 16:30 od hasičárny. "Děti zazpívají písničku vysvětlující legendu. Tou přivolají Martina, který za nimi na bílém koni přijede a přiveze v lucerně oheň, od nějž si budou všichni moci zapálit lampiony. Na náměstí bude čekat království světel," uvedla organizátorka Pavla Sedláčková.

Rozdávat se budou rohlíčky

V sobotu jsou na programu kulturního domu v Býšovci na Žďársku Martinské mini hody. Zahájení je naplánováno na půl osmou večer.

Slavit se v sobotu bude i v parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě. "Začneme svatomartinskou legendou, kterou zahrají děti z dramatického kroužku. Účastníci svatomartinského lampionového průvodu se tak dozvědí, o čem pojednává. A samozřejmě tudy pojede svatý Martin na bílém koni. Jeho družina přinese svatomartinské rohlíčky, které se budou rozdávat," uvedla pořadatelka akce a koordinátorka mateřského centra Zvoneček Anna Doležalová.

Začátek této akce je přesně v sedmnáct hodin. Letošní novinkou prý bude to, že průvod půjde jinými místy než obvykle. "Běžně chodíme kolem rybníka Hastrman. Ale ten se letos upravuje, tak výjimečně zvolíme jinou trasu," dodala Doležalová.

Tradiční Martinské hody se chystají rovněž ve Víru. Tady bude pro zájemce v sobotu od 13:30 připraven průvod po obci a kázání u máje od 14:15. Akci pořádá Sbor dobrovolných hasičů Vír.

Bubeníci a ohňová show

Svatý Martin se na svém koni v den svého svátku, tedy v neděli, spolu se svými dvořany projede také Jihlavou. Jeho kůň přijede až z pražské stáje, filmaři ho používají i při natáčení filmů.

Bílá klisna je filmovou hvězdou

V Jihlavě se ukáže slavná klisna Sýrie. Pojede na ní v neděli svatý Martin, který povede svatomartinský průvod.

Desetiletá klisna je filmovou hvězdou, hrála v nejednom filmu. "Třeba loni chodila v šestispřeží pro německý film o Ludvíku II. Bavorském. V Deníku Angeliky, který se letos natáčí, vozí krále. V zimě účinkovala ve filmu o cirkuse s Gérardem Depardieuem, který vznikal na Barrandově," uvedl Tomáš Barták, majitel stáje, odkud klisna pochází.

Sýrie bude mít napilno i den před svým příjezdem do Jihlavy. "Bude filmovat Tři mušketýry s Rusy ve Valticích. Příští týden pak budeme dotáčet Angeliku v Točníku, tam pro nás natáčení tohoto snímku skončí," říká Barták.

Sýrie si zahrála i v reklamě. "Dělali jsme reklamu pro klenotníky, tam chodili v ruské trojce. To jsou tři koně vedle sebe v zápřeží," vysvětlil majitel stáje.

Klisna boduje i ve sportu. Loni a předloni se stala spolu se svojí sestrou nejlepším dvojspřežím v republice. Výcvik koně na filmování trvá dva roky až pět let. "Ve třech letech začínají dělat a nejdřív v pěti letech pak nastupují před kameru," dodal majitel stáje z Benešovska.

"Jednou se nám stalo, že se na dálnici s koněm zdrželi skoro hodinu. Ale letos věřím, že se nic podobného konat nebude," řekl pořadatel akce Milan Kolář.

Tradičně průvod začne u Brány Matky Boží. Svou krátkou trasu tady dokončí na Masarykově náměstí. Nebude chybět komponovaný ohňostroj.

V tematickém duchu se ponese také atmosféra v areálu žirovnického zámku. Tady v neděli od 17 hodin připravili průvod městem s lampiony, na který účastníci vyrazí spolu s opěvovaným chlebodárcem od tamní základní školy. Dojít by se mělo k zámku, kde budou připraveny stánky se svatomartinským vínem, opékání špekáčků, svařené víno a dobová hudba.

V Třešti plánují v neděli Svatomartinskou pouť. Tematické atrakce a stánky najdete v Selské ulici a Na Kanále. Mše svatá v kostele svatého Martina se bude konat v 10 a v 18 hodin.

Průvod svatého Martina Třeští vyrazí v 15:30 od fary kostela sv. Martina. Pokračovat bude ulicemi Na Hrázi, Rooseveltova, K. H. Máchy, Barvířská, Nerudova a Jungmannova až na zimní stadion, kde bude připraven program. Ten zahrnuje vystoupení svatého Martina a žebráka, rozdávání perníku, rozhazování zlaťáků nebo vystoupení členů třešťského Klubu Agility se svými pejsky.

"Nebude chybět vystoupení bubenického souboru Wild Sticks a ohňová show v podání místního sdružení historického šermu Hebrix," slibují pořadatelé. Celým projektem účastníky provede herec jihlavského Horáckého divadla Jakub Škrdla.

  • Nejčtenější

Pomník uprostřed pole je záhadou. Neví se, kdo, kdy a proč ho tu postavil

Premium U Přibyslavi na Havlíčkobrodsku stojí záhadný pomník. Je ukrytý v údolí mezi poli, málokdo o něm ví. A badatelé si s...

Blíží se Den D pro jihlavský Aventin. Obchodní centrum otevře 3. června

Ve složité době nuceného uzavření mnoha obchodů kvůli pandemii se v Jihlavě dokončuje miliardové nákupní centrum...

Kladno proti Jihlavě ve finále první ligy. S nejasnostmi kolem Jágra

Tak ještě závěrečný krok. Kladenští hokejisté jsou už jen kousek od vytouženého návratu do extraligy. V prvoligovém...

Vysočina je zřejmě za vrcholem epidemie, uvolňují se některé nemocnice

Na mapě původního protiepidemického systému PES vychází Kraj Vysočina stále jako území s nejvyšším skóre v Česku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Otřes ve Fóru Jihlava. Po dalším rozkolu oznámila odchod jeho hlavní tvář

Miroslav Tomanec, nejvýraznější zastupitel uskupení Fórum Jihlava, které spoluvládne na radnici krajského města...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Na Náměstí v Meziříčí konečně ubyla auta, pomohla změna systému parkování

Náměstí, které není zacpané auty a kde je i během pracovních dní dost volných parkovacích míst. O takovém obrázku si...

Pomník uprostřed pole je záhadou. Neví se, kdo, kdy a proč ho tu postavil

Premium U Přibyslavi na Havlíčkobrodsku stojí záhadný pomník. Je ukrytý v údolí mezi poli, málokdo o něm ví. A badatelé si s...

Surikaty se vyskládaly jako vojáci, jihlavská zoo opět vítá návštěvníky

Po dlouhých 115 dnech se díky uvolnění protiepidemických opatření v pondělí návštěvníkům otevřela také jihlavská...

Poškozenou stoletou lípu zachránila od okamžitého pokácení rychlá petice

Stoletá lípa na žďárském sídlišti Libušín se dočkala podrobného dendrologického průzkumu. Přitom původně měla jít už...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...

Emma Smetana je dvojnásobnou maminkou. Dítě dostalo neobvyklé jméno

Emma Smetana (33) a její partner Jordan Haj (33) přivítali na svět svého druhého potomka. Novinkou se rodiče pochlubili...