Čtvrtek 24. září 2020, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. září 2020 Jaromír

V Ledči zrušili řidičský rébus, zmatečná křižovatka je teď přehlednější

  8:49
Řidičům, kteří projíždějí přes západní část Husova náměstí v Ledči nad Sázavou, se ulevilo. Město dokončilo úpravu křižovatky, která měla pověst jedné z nejvíce matoucích na Vysočině. Po úpravě už je řidičům jasnější, kam si najet a jak nezvyklé křížení překonat.

Křižovatka v Ledči nad Sázavou dávala řidičům roky zabrat. Po úpravách je nyní její průjezd jednodušší. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

„Křižovatka je pěkná, všechny vozy se tam vejdou a vytočí, řidiči vědí, jak mají jet. Je tam nový rovnější povrch, netvoří se tam díky kanalizaci po deštích louže,“ pochvaluje si investici za dvanáct milionů korun ledečský starosta Zdeněk Tůma.

V nové podobě má křižovatka za sebou zhruba tři týdny provozu. Otevřela se počátkem listopadu. „Od té doby jsme tu neregistrovali ani jeden dopravní problém,“ podotkl Tůma.

Právě nejistota řidičů, z nichž mnozí raději křížením ulice Hrnčíře, Husova náměstí a Tyršova nábřeží projížděli krokem, byla důvodem přeměny křižovatky. Oříškem byla zejména pro přespolní, kteří to v Ledči až tolik neznali.

„Teď je to mnohem lepší. Ona ta křižovatka vlastně vypadá stejně, ale stačilo vylepšit nájezdy a zúžit ji,“ říkal v pondělí dopoledne řidič Jaroslav Brendl.

„Nevadila mi ani předtím. Ale je fakt, že takhle vypadá líp a je přehlednější. Pomáhá i vodorovné značení, takže řidič ví, kde má zastavit a dát přednost,“ doplnil ho šofér Pavel Kučera.

Kruhový objezd nechtěla většina obyvatel ani radnice

Nepříjemná je křižovatka díky svému neobvyklému tvaru. Vypadá jako křížení uprostřed osmičky, hlavní silnice se v ní klikatí. Před úpravou mnoho řidičů, ačkoliv se mohli orientovat podle dodatkové tabulky před křižovatkou, tápalo. Je to jedna čtyřramenná křižovatka? Nebo dvě křižovatky ve tvaru písmene „T“ těsně vedle sebe?

Fotogalerie

„Křižovatka nebyla nebezpečná. Nikdy se na ní nestala vážná nehoda, maximálně pár drobných ťukanců, nebo někdo odřel zaparkovaná auta,“ tvrdí ledečský starosta Zdeněk Tůma. „Řidiči nevěděli, kam se na křižovatce řadit a jak si najíždět,“ dodal.

„No, podle mě je to skoro stejné. Měli tady udělat kruhový objezd, ten by byl naprosto bez problémů. Každý ho zná. I když je to mnohem lepší, je křižovatka i nadále trochu zvláštní,“ poznamenal další z řidičů parkujících v pondělí ráno před Billou.

Vybudovat zde kruhový objezd bylo před třemi roky ve hře. Jenže většina řidičů při hlasování volila křížení klasické. A proti objezdu se postavila i radnice.

„Okružní křižovatky jsou sice bezpečnější a přehlednější, ale ne vždy se do nich vejdou větší nákladní automobily a autobusy. Najíždějí na obrubníky a ničí je,“ obával se starosta Tůma. Právě nákladní auta i autobusy tudy jezdí na přilehlé autobusové nádraží a do průmyslové zóny velmi často.

Na městských parkovištích v centru města platí jedna karta

Během rekonstrukce křižovatky byly opraveny chodníky a komunikace, vybudována byla nová dešťová kanalizace, provedena rekonstrukce stávající splaškové kanalizace a také rekonstrukce veřejného osvětlení.

Zároveň s tím nechala radnice upravit přilehlý parčík i parkovací místa. „Do konce roku chceme osadit nový mobiliář včetně pítka. Sadové úpravy parku a okolí jsou plánovány na jaro příštího roku,“ vzkázal Zdeněk Tůma.

S otevřením parkovacích míst poblíž nově upravené křižovatky začal zároveň městský úřad přijímat žádosti o vydání parkovacích karet na příští rok. Pokud tam řidiči budou stát pravidelně a nechtějí do automatu pokaždé házet drobné, mohou získat celoroční povolení k parkování. Stojí tři tisíce korun.

Od ledna bude tato parkovací karta poprvé platit i na jiných parkovištích ve městě. Využít ji bude možné nejen za bývalým domem dětí, ale na celém Husově náměstí a také na parkovišti v Nádražní ulici.

„Dále je parkovací lístek zakoupený v parkovacím automatu na Husově náměstí platný i na placeném parkovišti v ulici Nádražní a parkovací lístek zakoupený v parkovacím automatu v ulici Nádražní bude platný i na placeném parkovišti na Husově náměstí,“ uvádí městské webové stránky.

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

  • Nejčtenější

Žďárská gilotina nad řekou Sázavou se stala postrachem místních vodáků

Třicet metrů dlouhý most ve Žďáře nad Sázavou se příliš nepovedl a čeká ho oprava. Zábradlí na něm totiž bylo...

Za vjezd do centra se v budce vybere 2,5 milionu, rarita však brzy skončí

Ve větru, dešti a sněhu, ale i za horkých dnů. Marie Štěpánková vybírá za každého počasí desetikoruny za vjezd na...

Krize by přišla i bez covidu, bude trvat i příští rok, tvrdí šéf Žďasu

To nejhorší teprve přijde. Myslí si to generální ředitel jedné z největších a tradičních firem na Vysočině, žďárského...

Soud opět prověřuje tragické zřícení mostu. Projektant změnil výpověď

Kauza pádu vilémovského mostu, pod jehož troskami před šesti lety zahynuli čtyři dělníci, pokračuje před okresním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z D1 vyletěl osobní vůz s přívěsem, provoz dálnice na Vysočině stál

Provoz na D1 na Vysočině byl ve čtvrtek dopoledne na hodinu a půl zastaven. Potíže způsobila nehoda v zúžení na 156....

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Kůrovec už silně ohrožuje i Žďárské vrchy, zasažena je polovina katastrů

Ačkoli letošní srážkově příznivé léto lesům pustošeným kůrovcem pomohlo, kalamitu postupující Vysočinou nezažehnalo....

Covid uzavřel na Vysočině záchytku, v Pelhřimově se nakazili místostarostové

Radnice v Pelhřimově má dva nakažené koronavirem a sedm dalších zaměstnanců, kteří kvůli tomu následně skončili v...

Zastupitelé Chotěboře protesty nevyslyšeli, louku u vilek chtějí zastavět

Výstavba bytových domů v lokalitě Koubek se o něco málo přiblížila. Zastupitelé Chotěboře na rušném a emotivním jednání...

Proti úložišti radioaktivních odpadů na Hrádku se postavila i Jihlava

Jasné ne zvažovanému úložišti vyhořelého jaderného odpadu v lokalitě Hrádek vyslovili jihlavští zastupitelé. Nelíbí se...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

V Česku zemřelo s covidem dvě stě lidí, to je katastrofa? zlobí se Basiková

Bára Basiková (57) se na sociálních sítích rozhořčila nad opatřeními týkajícími se šíření koronaviru a vyzvala své...