V Ledči zrušili řidičský rébus, zmatečná křižovatka je teď přehlednější

  8:49aktualizováno  8:49
Řidičům, kteří projíždějí přes západní část Husova náměstí v Ledči nad Sázavou, se ulevilo. Město dokončilo úpravu křižovatky, která měla pověst jedné z nejvíce matoucích na Vysočině. Po úpravě už je řidičům jasnější, kam si najet a jak nezvyklé křížení překonat.

Křižovatka v Ledči nad Sázavou dávala řidičům roky zabrat. Po úpravách je nyní její průjezd jednodušší. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

„Křižovatka je pěkná, všechny vozy se tam vejdou a vytočí, řidiči vědí, jak mají jet. Je tam nový rovnější povrch, netvoří se tam díky kanalizaci po deštích louže,“ pochvaluje si investici za dvanáct milionů korun ledečský starosta Zdeněk Tůma.

V nové podobě má křižovatka za sebou zhruba tři týdny provozu. Otevřela se počátkem listopadu. „Od té doby jsme tu neregistrovali ani jeden dopravní problém,“ podotkl Tůma.

Právě nejistota řidičů, z nichž mnozí raději křížením ulice Hrnčíře, Husova náměstí a Tyršova nábřeží projížděli krokem, byla důvodem přeměny křižovatky. Oříškem byla zejména pro přespolní, kteří to v Ledči až tolik neznali.

„Teď je to mnohem lepší. Ona ta křižovatka vlastně vypadá stejně, ale stačilo vylepšit nájezdy a zúžit ji,“ říkal v pondělí dopoledne řidič Jaroslav Brendl.

„Nevadila mi ani předtím. Ale je fakt, že takhle vypadá líp a je přehlednější. Pomáhá i vodorovné značení, takže řidič ví, kde má zastavit a dát přednost,“ doplnil ho šofér Pavel Kučera.

Kruhový objezd nechtěla většina obyvatel ani radnice

Nepříjemná je křižovatka díky svému neobvyklému tvaru. Vypadá jako křížení uprostřed osmičky, hlavní silnice se v ní klikatí. Před úpravou mnoho řidičů, ačkoliv se mohli orientovat podle dodatkové tabulky před křižovatkou, tápalo. Je to jedna čtyřramenná křižovatka? Nebo dvě křižovatky ve tvaru písmene „T“ těsně vedle sebe?

Fotogalerie

„Křižovatka nebyla nebezpečná. Nikdy se na ní nestala vážná nehoda, maximálně pár drobných ťukanců, nebo někdo odřel zaparkovaná auta,“ tvrdí ledečský starosta Zdeněk Tůma. „Řidiči nevěděli, kam se na křižovatce řadit a jak si najíždět,“ dodal.

„No, podle mě je to skoro stejné. Měli tady udělat kruhový objezd, ten by byl naprosto bez problémů. Každý ho zná. I když je to mnohem lepší, je křižovatka i nadále trochu zvláštní,“ poznamenal další z řidičů parkujících v pondělí ráno před Billou.

Vybudovat zde kruhový objezd bylo před třemi roky ve hře. Jenže většina řidičů při hlasování volila křížení klasické. A proti objezdu se postavila i radnice.

„Okružní křižovatky jsou sice bezpečnější a přehlednější, ale ne vždy se do nich vejdou větší nákladní automobily a autobusy. Najíždějí na obrubníky a ničí je,“ obával se starosta Tůma. Právě nákladní auta i autobusy tudy jezdí na přilehlé autobusové nádraží a do průmyslové zóny velmi často.

Na městských parkovištích v centru města platí jedna karta

Během rekonstrukce křižovatky byly opraveny chodníky a komunikace, vybudována byla nová dešťová kanalizace, provedena rekonstrukce stávající splaškové kanalizace a také rekonstrukce veřejného osvětlení.

Zároveň s tím nechala radnice upravit přilehlý parčík i parkovací místa. „Do konce roku chceme osadit nový mobiliář včetně pítka. Sadové úpravy parku a okolí jsou plánovány na jaro příštího roku,“ vzkázal Zdeněk Tůma.

S otevřením parkovacích míst poblíž nově upravené křižovatky začal zároveň městský úřad přijímat žádosti o vydání parkovacích karet na příští rok. Pokud tam řidiči budou stát pravidelně a nechtějí do automatu pokaždé házet drobné, mohou získat celoroční povolení k parkování. Stojí tři tisíce korun.

Od ledna bude tato parkovací karta poprvé platit i na jiných parkovištích ve městě. Využít ji bude možné nejen za bývalým domem dětí, ale na celém Husově náměstí a také na parkovišti v Nádražní ulici.

„Dále je parkovací lístek zakoupený v parkovacím automatu na Husově náměstí platný i na placeném parkovišti v ulici Nádražní a parkovací lístek zakoupený v parkovacím automatu v ulici Nádražní bude platný i na placeném parkovišti na Husově náměstí,“ uvádí městské webové stránky.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

V Jihlavě zemřel muž, který žil nejdéle s transplantovaným srdcem

Rudolf Sekava podstoupil transplantaci srdce na podzim 1984 a byl nejdéle...

Ve věku nedožitých 83 let zemřel v jihlavské nemocnici nejdéle žijící muž s transplantovaným srdcem. Rudolf Sekava v tu...

Sucho mění zvyklosti, města nechávají trávu růst a pěstují luční kvítí

Tak jako vykvetlá tráva na Dolním hřbitově ve Žďáře nad Sázavou, mohou postupně...

Ve městech na Vysočině se začíná čím dál častěji prosazovat nový trend v údržbě zeleně. Radnice reagují na klimatické...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Jedna z největších poutí v Česku začíná, do Žďáru láká obří ruské kolo

„Vždycky se snažíme přivézt něco nového,“ říká majitelka 35 metrů vysokého...

Čtyři stupně, studený vítr, déšť. I přes takové psí počasí světští finišují s přípravou svých atrakcí. Půlka května...

Další z rubriky

VIDEO: Při rekordní salvě burácely v Jihlavě hákovnice i lodní dělo

Střelcům z jihlavského Spolku přátel dělostřelby se podařilo vystřelit postupně...

Lidé na jihlavském náměstí si zacpávali uši a očekávali hlasitou salvu. Ten den už poněkolikáté. Postupně zazněly...

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Vísku Budeč stíhají pohromy, po rybníku a lese přišla i o kulturní dům

Kulturní dům v Budči začal hořet v sobotu 11. května před osmou hodinou ráno....

Vesnice Budeč se vzpamatovává z třetí těžké rány v krátké době. Požár tam vážně poničil kulturní dům. Hašení navíc...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz