Doporučujeme

Ženy mění svět: Oprah Winfrey

Jestli nějaká Američanka skutečně mění svět, a to posilováním vlivu žen a menšin, tak je to právě Oprah, tvrdí Romana Schützová.

Září 2004, 19. sezona populární Oprah Winfrey Show. V hledišti sedí 276 diváků. Padesátiletá Oprah vyvolá na scénu jedenáct z nich a každému věnuje klíčky od automobilu Pontiac G6 v ceně 28 000 dolarů. Všem zbývajícím divákům pak rozdá po krabičce a oznámí: „V jedné z nich se skrývají klíčky ke dvanáctému autu.“ Překvapení diváci otvírají krabičky, ale klíčky jsou v každé z nich. Sál postupně vybuchuje radostí. „Každý má auto! Každý má auto!“ křičí Oprah a skáče nahoru a dolů ze scény.


Diváci ječí, hulákají a navzájem se objímají. A všichni společně vyrážejí na parkoviště u studia, aby se podívali na své pontiaky. Když se novináři ptají, jak Oprah diváky vybírala, dozvědí se: „Pozvali jsme je na základě dopisů, v nichž se oni nebo jejich rodinní příslušníci svěřovali, že nutně potřebují auto.“ Oprah během vysílání překvapí i dvacetiletou dívku, která už léta žije v útulcích pro bezdomovce, a to čtyřletým stipendiem na vysokou školu a šaty za 10 000 dolarů. Rodině s osmi adoptovanými dětmi zase věnuje 130 000 dolarů na koupi domu. 



Těžké dětství  


„Nevěřím na štěstí. Myslím, že štěstí je příprava na setkání s příležitostí. Cítila jsem, že jsem se celý život k tomu všemu nějak připravovala, a pak se to stalo,“ prohlásila Oprah Winfrey, televizní moderátorka, producentka, herečka a vydavatelka, která vlastní i rozhlasovou a televizní stanici. Přezdívá se jí „královna všech médií“, je nejbohatší Afroameričankou a jednou z nejbohatších žen světa. Vůbec první černoška v historii, která kdy vstoupila do klubu dolarových miliardářů. Několikrát získala cenu Emmy a jednou nominaci na Oscara. Barack Obama se o ní vyjádřil: „Je patrně nejvlivnější ženou ve Spojených státech.“ Magazín Forbes ji považuje za nejvlivnější světovou celebritu vůbec. Mnozí si dokonce přáli, aby kandidovala na prezidentku Spojených států. To sice neudělala, ale otevřeně podporovala Baracka Obamu, čímž mu přinesla přes milion hlasů.



Má takový vliv, že když zrecenzuje knihu ve svém knižním klubu, stane se z ní světový bestseller. Narodila se 29. ledna 1954 jako Orpah svobodné matce, sedmnáctileté Vernitě Lee v jižanském státě Mississippi. Matka a otec spolu nikdy nežili. Ve svém životopise moderátorka napsala: „Byla jsem počata z jediného pohlavního styku.“ Matka ji sice pojmenovala podle biblické Orpy ze starozákonní Knihy Rút, ale jméno všichni komolili a Oprah už jí zůstala. Prvních šest let života strávila u babičky na skromné venkovské farmě. Peněz moc nebylo, a tak malá Oprah chodila v oblečení ušitém z pytlů od brambor. Děti se jí posmívaly, ale babička ji naučila ve třech letech číst, a holčička dokonce předčítala kázání z bible v kostele.



Ve svých pamětech napsala: „Lidé říkali, že mám dar. Nevěděla jsem, co přesně to znamená, ale začala jsem tomu věřit. Kdykoli byla příležitost, recitovala jsem. Když děláte něco opravdu hodně a často, jste v tom lepší a lepší. Tak asi začala moje kariéra.“ V šesti se vrátila k matce, která pracovala jako služka často dlouhé hodiny do noci. Pro malou Oprah to bylo těžké dětství, a když se narodila její nevlastní sestra Patricie, matka už situaci finančně nezvládala, proto poslala Oprah na nějakou dobu k jejímu biologickému otci Vernonovi Winfreymu do Tennessee.


Po návratu však musela holčička čelit násilí. Matka zavírala oči nad jejím bitím ze strany příbuzných a Oprah bylo jen devět, když ji jeden z nich znásilnil. Ve třinácti poprvé utekla z domova a za opakované útěky skončila ve vězení pro mladistvé. Byla nezvladatelná, promiskuitní, matce lhala, kradla peníze. Nakonec ji poslali k otci, kam dorazila těhotná. Porodila syna, ten ale krátce nato zemřel.




První afroamerická moderátorka zpráv 


Přes všemožné výstřelky a těžkou pubertu se jí dařilo ve škole. Otec byl přísný, dceru však povzbuzoval a kladl důraz na její vzdělání. Každý týden musela přečíst alespoň jednu knihu a napsat o ní referát. Při škole si přivydělávala, pracovala v obchodu s potravinami. Když porota vybírala dva studenty, kteří by zastupovali Tennessee na Mezinárodní konferenci mladých v Bílém domě, byla Oprah jasnou volbou. Zaujala natolik, že ji pozvali na rozhovor do místního rozhlasu. O rok později reprezentovala rádio v soutěži krásy.


Později vzpomínala: „Jako jediná černoška v soutěži jsem neměla šanci. Na otázku, kým chci být, jsem nemohla odpovědět, že sestřičkou nebo učitelkou, protože to už použily jiné dívky. Řekla jsem, že zpravodajkou, protože věřím v pravdu. A vyhrála jsem! Když jsem si pak šla do rozhlasu vyzvednout věci, zeptali se mě, jestli si nechci poslechnout svůj hlas na pásce. Ať přečtu pár vět. Tak jsem četla. Vždyť jsem četla od tří let. Nemohli uvěřit, jak dobře čtu, najednou tam stálo několik chlapů a poslouchalo.“ Už v sedmnácti tak dostala práci v rádiu a vítězství v řečnické soutěži jí zajistilo stipendium na vysoké škole. Padly první nabídky z televize. Už v devatenácti se stala nejmladší a první afroamerickou moderátorkou zpráv.




Zákon Oprah 


Na univerzitě v Tennessee Oprah vystudovala obory jazyk a komunikace a dramatické umění. Pro zprávy však byla až příliš emotivní: „Ke spolumoderování talk show jsem se dostala, když jsem selhala ve zprávách. Čekala jsem, že mě vyhodí, ale místo toho mi řekli: ,Dostaneš pět minut v půl šesté ráno.‘ Neměli, kam jinam by mě strčili. Ale když jsem udělala svůj první rozhovor, věděla jsem, že to je přesně pro mě. Bylo to tak přirozené jako dýchat.“ V lednu 1984 začala třicetiletá Oprah moderovat chicagskou talk show AM Chicago, již během jednoho roku proměnila v nejsledovanější pořad ve městě. Časem se začal vysílat po celých USA coby The Oprah Winfrey Show. Stala se první ženou, která rozjela v televizi vlastní talk show, a podařilo se jí oslovit do té doby neoslovený segment – ženy v domácnosti.


Rozebírala vztahy, výchovy a uplatnění žen ve společnosti. Magazín Time napsal: „Jen málo lidí by si vsadilo, že Oprah Winfrey se stane nejsledovanějším pořadem. V oblasti, kde dominují bílí muži, je černá žena neuvěřitelným úkazem.“ Mezitím si ještě Oprah stihla zahrát ve filmu Purpurová barva a za výkon ve vedlejší roli získala nominaci na Oscara. V roce 1991 rozjela masivní lobbing za založení databáze lidí usvědčených ze zneužívání a týrání dětí. Její úsilí vyvrcholilo podpisem prezidenta Billa Clintona pod zákon, který vznik registru pedofilů umožnil. Nazván byl příznačně jako „zákon Oprah“. Založila Oprah’s Angel Network, charitu, která působí po celém světě. Angažuje se i v Africe, kde bojuje s chudobou a AIDS. „Vyrůstala jsem jako chudé černošské děvče. Chci chudým vrátit to, čeho se mi dostalo.“




Jsme si rovni 


Oprah se zapsala naprosto zásadním způsobem do televizní historie. Je totiž přirozená, bezprostřední, zvědavá, inovativní, vtipná a empatická. Diváci ji milují. V její společnosti se všichni cítí bezpečně. Její způsob odkrývání nečekaných osobních tajností v přímém přenosu slavil úspěch, zároveň podle Yaleovy univerzity zlomila tabu okolo lidí s menšinovou sexuální orientací. Hosty dokázala přimět k emocím, a aby se ze svých problémů vypovídali. Sama Oprah šla příkladem, když zmínila své úzkosti a neúspěchy. Nevynechala ani černé můry z dětství, kdy byla příbuznými znásilňována a bita. Ůspěch měly i její osobní rady ohledně hubnutí. Jednou prozradila: „Lidi se mi dokážou otevřít, protože cítí, že jsem jako oni. Neberou mě jako celebritu a ani já se neberu jako hvězda. Jsme si rovni. Většina show končí stejně: ,Oprah, nezajdeme na oběd? Nechceš k nám přijít na návštěvu?‘“


Zpěvák Michael Jackson v její talk show přiznal, že trpí chorobným blednutím kůže, zpěvačka Whitney Houston mluvila o své drogové závislosti a o rok později jí britská vévodkyně Sarah Ferguson odtajnila, že prodá část majetku svému bývalému manželovi, princi Andrewovi, aby získala peníze. Herečka Ellen DeGeneres se u ní veřejně přiznala k homosexualitě. Mezi hosty měla Oprah i dívku, kterou adoptoval pedofil, nebo sedmiletého kluka, který se pokusil zabít matku. V jejím pořadu usedli do křesla pro hosty i prezidenti USA Bill Clinton a Barack Obama. Britský zpěvák James Blunt se stal hvězdou až po návštěvě její show. Pořad Oprah Winfrey Show běžel od roku 1986 do 2011. Když po pětadvaceti letech skončil, měla Oprah na kontě 2,4 miliardy dolarů, vyprávění hostů u televize totiž každý týden hltalo dvacet až padesát milionů diváků. Když vystupoval Michael Jackson, bylo jich 62 milionů! Její show nadchla diváky v USA i v dalších 149 zemích. V roce 2011 spustila Oprah televizní stanici OWN (The Oprah Winfrey Network). Když pozvala do nového pořadu Lance Armstronga, cyklistu a sedminásobného vítěze Tour de France, přiznal se jí k dopingu.




Ženské sítě 


„Život někdy pálí ostrými a zraňuje nás, ale když jsme silní a dokážeme se tomu vzepřít, stáváme se postupem času naopak silnějšími, než jsme byli,“ prohlašuje žena, která svými penězi podporuje vzdělávání žen. „Když je žena vzdělaná, nenechá se od manžela bít ani urážet. Když je žena vzdělaná, může se o sebe postarat sama. Ve vzdělání je klíč k celému životu.“ Za nezměrnou štědrost a charitativní činnost si Oprah vysloužila titul největší afroamerické filantropky. „To nejlepší na mé práci je, že jsem v pozici, kdy můžu lidem změnit život. Beru za to plnou zodpovědnost, a proto se modlím, aby si mé poselství všichni správně vyložili. Nezáleží, jestli show pojednává o sourozenecké rivalitě, nebo o týrání žen, můj záměr je vždy stejný: Aby lidi viděli, že nesou odpovědnost za svůj život. Jen oni ho můžou změnit a vyhrát.“ 



Největší ikona popkultury


Letos jednašedesátiletá Oprah ví, jak motivovat lidi: „Čím více budete chválit a oslavovat svůj život, tím více bude váš život hoden oslavy.“ Nebo: „Jestliže se díváte na to, co v životě máte, budete mít vždy více. Jestli se díváte na to, co v životě nemáte, nikdy nebudete mít dost.“ Jako herečka se Oprah objevila ve filmech Milovaná nebo Dannyho parťáci 3 a nezapomněli na ni ani v seriálech Městečko South Park či Simpsonovi. Jejím partnerem je od roku 1986 marketingový odborník Stedman Graham. Po smrti prvního dítěte už nikdy nebyla těhotná, za dcery však považuje frekventantky své africké akademie Africa’s Oprah Winfrey Leadership Academy for Girls: „Mám 152 dcer.


Řekla jsem jejich babičkám, matkám a dalším členům jejich rodin: ,Vaše dcery jsou teď moje dcery. Slibuji vám, že se o ně budu starat jako o vlastní. Slibuji to.‘“ Vedle této akademie nechala postavit i městečko, kde dívky žijí. Oprah sama plánuje, že až přestane pracovat a půjde do penze, bude tam žít. V roce 2013 dostala od Baracka Obamy Presidential Medal of Freedom. Duke University a Harvard jí zase udělily čestné doktoráty. Oprah je skvělá obchodnice, která ze svého jména dokáže vytěžit maximum. Vydává dva časopisy (O, The Oprah Magazine a O, at Home), je spoluautorkou několika knih. Její web oprah.com navštíví měsíčně šest milionů lidí. Týdně dostává dvacet tisíc e-mailů a na Twitteru ji sleduje 29 milionů lidí. Americká kabelová televize VH1 ji vyhlásila „největší ikonou popkultury“. Hned za ní se umístil komiksový Superman a na třetím místě Elvis Presley. 



  • Vybrali jsme pro Vás