Doporučujeme

„Promiň, dneska to musím zrušit.“

| foto: Shutterstock, Bauer Media

„Promiň, dneska to musím zrušit.“

Domluvená setkání občas pomocí textovky odpískáte? Víme, jak to ale udělat, aby se s vámi lidi chtěli znovu vidět.

Celý týden se tetelíte představou, jak v pátek večer zaplujete s kamarádkou do baru, ale jakmile se akce přiblíží, nemáte zájem nikam chodit. Řešení? Vyťukáte esemesku, že na tah nedorazíte. Takhle lehkovážně se chová díky moderním technologiím stále víc lidí. Navíc třiačtyřicet procent uživatelů serveru lastminute.com přiznalo, že akci odřeklo, protože se naskytla lepší příležitost, jak strávit čas. A celých 65 % si důvod absence z fleku vymyslelo. Patříte mezi podobné hříšníky? Pozor! Jestli odmítáte setkání na poslední chvíli, ztrácíte důvěru. Naštěstí víme, jak zařídit, aby vám kontakty nemizely ze života stejně rychle jako zmáčknutí tlačítka odeslat!



Předem si situaci promyslete

U lidí, kteří patří mezi notorické rušiče závazků, pochopení většinou najdete. Jenže člověk, který si zakládá na spolehlivosti nebo je citlivý, si vaše odmítnutí bude brát automaticky osobně. Když už tedy nějakou sešlost domlouváte, předem si rozmyslete, jaké může mít její případné odpískání důsledky. Vyčkáváte, jestli se neobjeví lákavější možnost, jak prožít večer? Odkládejte potvrzení účasti do chvíle, dokud si nebudete skutečně stoprocentně jistá, že vám do setkání nic nevleze. Anebo se prostě zdráháte vyslovit obyčejné ne? Potřebujete získat čas? Nadhoďte, že musíte ještě s přítelem nebo rodinou probrat další plány. Pak oznamte konkrétní termín, kdy protějšku akci potvrdíte.


Zavolejte a omluvte se

Textovka představuje nejjednodušší způsob, jak se vyvléct z událostí, do nichž se vám nechce. Pokud jste zbrkle odkývala, že na domluvené místo přijdete, a teď toho litujete, setkání zrušte, ale včas! Zvedněte sluchátko a trpělivě druhé straně vysvětlete, proč se dnes neuvidíte. Má to mnohem lepší účinek než pouhé sesmolení esemesky! Ukážete totiž blízkému, že si ho ceníte. Prostě zacházejte s okolím tak, jak byste si přála, aby komunikovalo ono s vámi. Kariérový tip: Zvlášť zodpovědně byste měla fungovat, pokud se jedná o setkání se šéfem či obchodními partnery. Schůzky s nimi odvolávejte jen v akutních případech. Nepleťte si ale situace, kdy se před pracovním jednáním necítíte dobře (pokouší se o vás chřipka), s tím, že nemáte náladu.


Vysvětlete změnu

Pokud opakovaně organizujete akce a potom se od nich na poslední chvíli distancujete, možná byste měla zjistit, co za vaším nespolehlivým jednáním stojí. Normální je, že vývojem ztrácíte zájem o činnosti, které jste dřív milovala. Jako třeba hromadné obrážení zakouřených hospod. Tohle vás nejspíš bavilo během studentských let, jenže poslední dobou dáváte přednost klidnějším a čistším místům a teď se bojíte přiznat pravdu. Jestli o dlouholeté kamarády stojíte, prohoďte: „Od té doby, co mě v práci povýšili, jsem v pátek večer tak hotová, že nemám už na nic sílu. Co ale zajít ve středu na oběd do té pěkné restaurace v centru?“ Pokud však máte pocit, že nastal čas se od dávných společníků odstřihnout, protože vám už nic nepřinášejí, je třeba se místo nekonečného rozesílání omluvných esemesek definitivně vyjádřit. 



  • Vybrali jsme pro Vás