Doporučujeme

Problémy s otěhotněním? Vyšší věk rodiček a nadváha!

| foto: Shutterstock, Archiv, Bauer Media

Problémy s otěhotněním? Vyšší věk rodiček a nadváha!

České ženy stále častěji odkládají mateřství a založení rodiny. S vyšším věkem se ale pojí problémy s otěhotněním, za mnoho z nich také může nadváha. Pomocníkem může být vyvážená strava a pravidelný přísun vitamínů.

Ačkoli je ideální věk pro první těhotenství mezi 20 až 25 lety, téměř 41 % žen mělo svého prvního potomka až po svých 26. narozeninách.
„Trend dnešní doby udává těhotenství jasný směr – ženy dávají často přednost kariérnímu růstu ?a finančnímu zajištění. Zatímco před dvaceti lety byla prvorodička starší 25 let výjimkou, dnes se běžně ve své praxi setkávám se ženami i o deset let staršími,“ uvádí MUDr. Pavel Turčan, sexuolog a gynekolog.

Proč mateřství neodkládat


Právě vyšší věk přitom ale zásadně ovlivňuje úspěšnost těhotenství. „Biologicky je žena na těhotenství připravena mezi dvacátým a pětadvacátým rokem života. Každý další rok snižuje úspěšnost těhotenství až o 4-5 %, po 38. roce života klesá pravděpodobnost početí ještě rychleji. Dobrá zpráva ale je, že pokud žena nemá žádné vážnější zdravotní komplikace, existují v dnešní době přípravky, které toto procento pomáhají zvýšit,“ uvádí dále MUDr. Turčan.
Jednou z doporučovaných látek je kyselina listová. Ta patří do skupiny vitamínů B a běžně se nachází například v listové zelenině, ve fazolích, hrachu, obsahují ji ale také játra nebo droždí. Často se stává, že se do našeho těla nedostane běžnou potravou dostatečné množství kyseliny listové, jejíž zvýšený příjem se doporučuje právě při plánovaném těhotenství a na jeho začátku, kdy je hraje velmi důležitou roli při správném růstu plodu.
Další látkou, jejíž konzumace zvyšuje šanci na úspěšné otěhotnění, jsou inositoly. Inositoly jsou přírodní látky, patří do skupiny vitamínů B a jsou využívány v řadě medicínských oborů. „Nejdůležitějším z nich je myo-inositol, který je velkým pomocníkem právě při plánovaném těhotenství. Pomáhá normalizovat hormonální profil ženy, upravuje nepravidelnosti cyklu, anovulace a poruchy plodnosti, zlepšuje funkci vaječníků,“ vyjmenovává vlastnosti této látky MUDr. Turčan.

Inositoly se běžně vyskytují například v ovoci, fazolích nebo v ořechách. V období plánovaného těhotenství je třeba zvýšit jejich příjem. Za normálních okolností však nejsme schopni sníst tak velké množství těchto potravin, aby tělo mělo inositolů dostatek. Proto je vhodné užívat při plánovaném těhotenství zejména myo-inositoly ve formě doplňku stravy. V případě zvýšené potřeby inositolu a kyseliny listové v době zvýšené snahy o početí potomka je vhodné užívat Inofolic nebo Inofolic Combi.

Celá tíha zodpovědnosti za úspěšnost početí by ale neměla ležet jen na ženě. Pro zvýšení šance na početí mohou něco udělat i muži. Mužské reprodukční zdraví v období, kdy se pár snaží o potomka, podporuje přípravek Folandrol, který navíc přispívá k ochraně spermií před oxidačním stresem a podporuje přirozenou tvorbu spermií a jejich zrání).

Když nadváha brání početí


Jedním z nejčastějších důvodů, proč žena nemůže otěhotnět, i když je jinak v pořádku, bývá nadváha (BMI větší než 25). Ta výrazně snižuje plodnost ženy, v případě obezity (BMI nad 30) se pak navíc zvyšuje riziko těhotenské cukrovky, preeklampsie a dalších potíží. Řešením je zdravá vyvážená strava a také pravidelný přísun nejen myo-inostiol a kyseliny listové, ale také D-chiro-inositolu. Ten v kombinaci se zmiňovanými dvěma předchozími látkami pomáhá například u žen s diagnostikovaným syndromem polycystických ovárií (PCOS) normalizovat hormonální a metabolický profil.

Co je to syndrom polycystických ovárií?


Syndrom polycystických ovárií je stav, kdy nedochází k uvolnění vajíčka, tedy nedochází k ovulaci, respektive dochází k ní velmi sporadicky. Jedná se o jednu z nejčastějších příčin neplodnosti. „Provedené klinické studie potvrzují, že inositoly, vitamínové faktory skupiny B, podporují zlepšení funkcí vaječníků, příznivě působí na zvýšení počtu kvalitních a zralých vajíček a mají pozitivní vliv na úpravu a regulaci cyklu,“ dodává gynekolog.


  • Vybrali jsme pro Vás