Doporučujeme

Nový fenomén: Ženy s flaškou

Starají se o děti, pracují, pečují o domácnost a... pijí. Víc, než jsou ochotné přiznat okolí i samy sobě. Alkohol potřebují, aby zvládly každodenní nekonečný kolotoč. Proč jsou pijící ženy epidemií dnešní doby?

Vypadá to, že alkoholičky se staly epidemií 21. století. Odborníci například upozorňují na to, že ženy ve středním věku v současné době pijí mnohem víc než kdykoli ­předtím. Podle výzkumu z roku 2012 je to poprvé v moderní historii, kdy matky „nasávají“ víc než jejich pubertální dcery. V poslední době se počet hospitalizovaných alkoholiček zvýšil pětkrát. V Česku je tři sta tisíc alkoholiků a celou třetinu z toho tvoří ženy. Připadá vám to šílené? Přesně tak to ale je. Stále více žen se v poslední době zamilovalo do flašky.



Piju každý den


Alena má tři malé děti a problém s alkoholem. A moc dobře si uvědomuje, že obě tyto skutečnosti spolu souvisí. Sama sebe nekompromisně nazývá alkoholičkou. Ale hned dodává, že kultivovanou. Nikdy se nezpije do stavu, kdy by se sesunula pod stůl, nebyla schopná ­postarat se o děti nebo měla opilecká okna. Pije ale každý den a prakticky nepřetržitě. Bez problémů přiznává, že potřebuje ráno dvojku vína nebo panáka slivovice (v závislosti na tom, kolikrát ji děti za noc vzbudily) na rozjezd a v průběhu celého dne hladinku plynule udržuje. Ví o tom, že její pití skutečně nelze označit za průměrné, ale zároveň tvrdí, že bez alkoholu by už dávno skončila v Bohnicích. Věří, že až vystoupí z mateřského kolotoče a naskočí zpátky do práce, nebude mít problém s popíjením skončit.



Šťastná idylka


Podle odborníků je Alena typickým příkladem nového fenoménu jednadvacátého století – totiž pijících matek na mateřské dovolené. Nejde o žádné ztroskotané zoufalkyně, které se horkotěžko protloukají životem, ani nenaplňují obecnou představu o alkoholičkách schovávajících láhve do prádelníku a válejících se zpitých do němoty na pohovce, zatímco kolem bezprizorně pobíhají jejich malí potomci. Jsou to ženy, které si přály mít děti a vroucně je milují, udržují domácnost v bezvadném chodu, vytvářejí svému manželovi dokonalé rodinné zázemí a vůbec zvládají všechno, co od matek může tradičně orientovaná společnost očekávat. A k tomu všemu ještě zvládnou vypadat šťastně a idylicky.

Jenže nejsou. Opustily slibně rozjetou kariéru, ze dne na den vyměnily společnost dospělých lidí a řešení intelektuálně náročných problémů za společnost nemluvněte. Jejich intelektuální aktivita se omezuje na rozhodnutí, zda umixovat příkrm z brokolice nebo cukety. Zpočátku jsou rády, že si mohou odpočinout od pracovního stresu, a na potkání všem vykládají, jak jsou šťastné, že nemusí vysedávat na pracovních poradách. Jenže postupem času zjistí, že mají zoufalý deficit „normální“ společnosti. Jediní dospělí, s nimiž se stýkají, jsou jen další matky, jejichž hlavním konverzačním námětem je genialita vlastních potomků. Časem pochopí, že pracovní stres pouze vyměnily za jiný druh psychického vypětí.



Čtěte také: Vy a váš vztah k alkoholu: Jak poznáte, že máte problém?




Zpité matky


Velkým omylem okolí pijících žen je přesvědčení, že alkoholička (v jakémkoli stadiu) nemá své děti dostatečně ráda, protože jinak by přece nemohla pít. Nicméně podle odborníků je to totálně nesmyslná úvaha. Popíjení žen na mateřské nemá nic společného s nedostatkem mateřské lásky, ale jde o způsob, jak se vyrovnat s izolací, která je s mateřskou dovolenou spojena. Kromě toho, dle zkušeností psychologů, alkohol pomáhá vytíženým matkám lépe překonávat únavu i manželskou krizi, která často po narození dítěte nastupuje. Pověstným posledním „hřebíkem do rakve“ je potom absolutní nedostatek pochopení od okolí. Vždyť přece mají všechno – zdravé, krásné děti, zodpovědného manžela, finanční zajištění a žádné vážné starosti, tak na co si stěžují? Zkombinujte si všechny zmíněné faktory a najednou pro vás bude mnohem srozumitelnější skutečnost, že na mateřské začíná pít každá pátá žena.



Náš tip: Jak se pije ve světě



Chtěla bych zapomenout


Matkami na mateřské to ale zdaleka nekončí. Vysoce rizikovou skupinou jsou i ženy po rozvodu. Najednou stojí tváří v tvář zjištění, že svá nejlepší léta, city i naděje věnovaly špatným směrem. Rozpadne se jim rodinné zázemí a často je čekají i materiální těžkosti. Musí se vyrovnat s pocitem, že selhaly, že nedokázaly svým dětem zajistit úplnou rodinu, a s dalšími výčitkami svědomí. Otupení alkoholem se v té chvíli jeví jako vítané řešení. Jenže podle odborníků je právě toto období velmi nebezpečné, protože těch pár hodin, kdy žena v opilosti nemusí myslet na všechny problémy, může být silně návykových. A jen tak mimochodem; podle výzkumu z loňského roku v posledních pěti letech stoupl o sedmdesát procent počet rozvodů, které zapříčinilo právě ženino pití.



Stát se to může skutečně každé z nás. Čtěte dál...




Stát se to může každému


Šťastně jste překonala různé životní eskapády a říkáte si, že váš vztah k alkoholu je v pořádku? Bohužel sklouznout na špatnou cestu můžete i v době, kdy to vůbec nečekáte. Podle odborníků začne s pitím mnoho žen právě v době, kdy v jejich životě nastane relativní klid. Bohužel pro mnohé až moc velký. Hlavním důvodem, proč pijí ženy ve věku pětačtyřicet plus, bývá snaha zapomenout na své nešťastné životy. Kolem padesátky už je zcela zřejmé, že to, co si vysnily ve dvaceti, už se jim velmi pravděpodobně nesplní. Děti se osamostatnily, nepotřebují už tolik péče, rodiče na sebe mají mnohem víc času a najednou s překvapením zjistí, že si vlastně už nemají co říct a za ta léta se značně odcizili. Vztahová krize, ztracené iluze i nenaplněné ­ideály jsou dokonalou živnou půdou pro „léčbu“ alkoholem.



Ztráta iluzí


Měla byste také vědět, že před rizikem alkoholismu vás neuchrání ani vaše vzdělání, ani výše platu, který pobíráte. Popíjejí i mimořádně úspěšné ženy s vysokoškolským titulem. Podle autorů britské studie z loňského roku je na vině nejen obrovský tlak, který společnost na ženy vyvíjí, ale i psychické predispozice. Například deprese a úzkostné poruchy se u žen vyskytují dvakrát častěji než u mužů.

Naprostá většina alkoholiček sama sebe přesvědčuje, že mají situaci pod kontrolou, pijí jen nárazově (protože jsou příliš unavené, mají momentální krizi, potřebují psychicky povzbudit...) a kdykoli se svým pitím mohou skončit, jen čekají na vhodnou příležitost. Jenže v tom tkví, podle psychologů, právě zrádnost jejich závislosti. Děti ­vyrostou, mateřská skončí, rozvod ­přebolí a najednou zjistí, že bez alkoholu nedokážou fungovat tak, jak by si?představovaly. Nebo marně čekají na?onen impulz, který by vrátil do ­jejich života smysl a radost. A začaro­vaný kruh se uzavírá.



  • Vybrali jsme pro Vás