Doporučujeme

Na co se při hubnutí nikdy neptejte

Jsou otázky, u nichž je jedno, jestli je položíte na Facebooku, nebo se na ně zeptáte svého osobního trenéra. Nikdo vám na ně nedokáže dát uspokojivou odpověď. Posbírali jsme nejzbytečnější otázky o hubnutí.


1. „Chci zhubnout, ale nechci, aby se mi zmenšila prsa.“


Bylo by super, kdybychom si mohli vybrat, kde zhubneme nejdřív, které partie až v druhém plánu a co zůstane v původní podobě. Bohužel to tak nefunguje. Smiřte se s tím, že pokud budete hubnout, plný dekolt bude velmi pravděpodobně tím prvním, s čím se budete muset rozloučit. Speciálně prsa jsou totiž na výkyvy váhy (ať už nahoru, nebo dolů) mimořádně citlivá, protože jsou tvořena z velké části tukovou tkání.

Jakmile zhubnete celkově, a snížíte tak množství tuku, počítejte s tím, že si budete kupovat menší číslo podprsenky.

A vůbec celá představa, že se vám podaří zhubnout pouze boky, vnitřní stranu stehen nebo spodní břicho, je zcestná. „Lokální hubnutí neexistuje! Vaše tělo hubne buď celkově, nebo vůbec. Lokálně rostou svaly, ale neredukují se tuky,“ zdůrazňuje Michal Josef Tóth, výživový poradce a správce facebookové skupiny Fitness Motivation CZ, která má víc než třicet tři tisíc členů. Pokud zhubnete celkově, můžete za pomoci správně zvoleného cvičení svou postavu vytvarovat, ale úbytku tuků pouze v určité tělesné partii rozhodně nedosáhnete. Navíc není od věci uvědomit si, že můžete klidně do bezvědomí provádět cviky na břicho či štíhlá stehna, ale

pokud budou svaly kryté tukovými záhyby, nikdo na světě je neuvidí.




2. „Úžasná proměna! Jak jsi to dokázala?!“


Jakmile se kdekoli objeví fotky ‚před‘ a ‚po‘, ilustrující podařenou proměnu beztvaré postavy ve štíhlou kočku, spolehlivě se strhne lavina vzdechů a dotazů typu: „Oooch, to bych taky chtěla! Jak jsi to dokázala?“ Těžko říct, co přesně tazatelé očekávají, že si přečtou či uslyší. Objevení nějaké úžasné kombinace potravin (něco na způsob vlašáku zajídaného čokoládovou tyčinkou), po které se překotně hubne? Nebo zázračné cvičení, které během dvou týdnů zvládne zlikvidovat veškeré tukové zásoby? Smiřte se s tím, že neexistuje žádný jiný způsob dlouhodobě udržitelného hubnutí než zdravý jídelníček a dostatek pohybu. A přesně to je také odpověď na otázku, jak někdo dosáhl tak výrazné proměny.

A mimochodem, pokud chcete sami sebe motivovat a udržet svou vůli po zhubnutí rozpálenou doběla, vykašlete se na fotky modelek nalepené na ledničku. Britský psycholog Richard Wiseman po dobu jednoho roku sledoval, jak se u pěti tisíc lidí mění motivace a zda dokážou svá předsevzetí dodržet. Mimo jiné zjistil, že fotky modelek při hubnutí vůbec nefungují. Nedokážeme se s nimi totiž ztotožnit. Když vidíme, že se ani po čase vychrtlé modelce nepodobáme, začne její fotka působit naopak demotivačně. Máme totiž dojem, že svého cíle nikdy nedosáhneme, a raději hubnutí vzdáme. Podle odborníků je mnohem lepší, pokud se motivujete fotkou někoho, koho dobře znáte a o němž víte, jak svého úspěchu dosáhl a co pro něj musel obětovat.




3. „Dala jsem si čtvereček čokolády. Stane se něco?“


„Pomoc! Tři dny mě honila hrozná mlsná, a tak jsem si dneska dala trochu mléka do kafe. Stane se něco? Mám začít s hubnutím zase od začátku?“ Vezměte to logicky – nakynula vám pneumatika kolem pasu okamžitě po požití jednoho čtverečku čokolády a dvou želatinových medvídků? Ne? Potom nemá cenu řešit ojedinělý prohřešek proti zdravému stravování a bičovat se kvůli němu. Pokud tedy nežebráte o souhlas, že do sebe můžete naládovat obden polovinu nutely...

Samostatnou kapitolou je takzvaný ‚cheat day‘, který je ve fitness skupinách mimořádně oblíbený. Jde vlastně o den, kdy je dovoleno splácat všechno, na co máte momentálně chuť. Údajně by díky němu mělo dojít k uspokojení chutí na velmi dlouhou dobu a povzbuzení metabolismu. Členové hubnoucích skupin se vášnivě přou o to, jak často byste ho měli zařadit a kolik kilo bůčku a sáčků chipsů v něm můžete zkonzumovat. Michal Josef Tóth je však k ‚cheatingu‘ značně skeptický: „Pokud nemáte ustálený a rozjetý metabolismus, měl by být váš cheating jedině ve snu. Je to velmi individuální záležitost. U pár lidí dojde k ukojení chutí na několik týdnů, u dalších vyvolá záchvaty přejídání.“




4. „Cvičím už týden a nic! Co dělám špatně?“


Pokud chcete, aby vás ostatní ukamenovali ironickými poznámkami, vzdychejte nad tím, že už týden půl hodiny denně cvičíte a stále to na vaší postavě není vidět. Otevřete si své fotoalbum a najděte si fotky, kdy jste měla postavu, se kterou jste byla spokojená a které byste aktuálně ráda dosáhla. A teď se podívejte, ze které doby tyto fotky pocházejí? Jsou určitě staré minimálně několik měsíců, pokud ne přímo let. Jestliže tak dlouho trvalo, než jste se dopracovala ke své současné postavě, je poněkud naivní předpokládat, že se vám podaří zlikvidovat tukové zásoby jen během několika dnů.

„Typická situace nastává, když si po několikaleté šňůře parties, kouření, fast foodů, střídání různých diet a provozování dalších neřestí prostě řeknete dost a nastolíte si zdravý životní styl. Je tu ale jeden velký kámen úrazu, drtivá většina lidí po takovém obratu očekává změnu doslova přes noc. Vůbec si neuvědomují, že za posledních XY let na svém těle napáchali různě závažné škody. Ačkoliv je tělo poměrně zázračný ‚stroj‘, který vydrží opravdu hodně, ne vždy mu postačí pouhých pár měsíců k tomu, aby se jeho stav výrazně posunul k lepšímu,“ říká Michal Josef Tóth. Podle odborníků představuje optimální a hlavně udržitelný úbytek váhy půl kilogramu za týden. Boj za štíhlé a pevné tělo je běh na dlouhou trať, pamatujte si to, vyzbrojte se trpělivostí a hlavně se dívejte dál než na nejbližší metry. Tak na to myslete.



  • Vybrali jsme pro Vás