Doporučujeme

Které bylinky vám i teď v zimě dodají sílu a zdraví?

Ze všech stran na nás útočí řada nepříjemných onemocnění. Nechcete polykat pilulky? Sáhněte do přírodních zdrojů.

Pod sněhem toho zdravého najdete velmi málo (snad jen některé druhy hub či jmelí, o jehož léčivých účincích se poslední dobou dost spekuluje), ale stále ještě máte šanci hledat pomoc v bylinkách či sušených plodech. Svou účinnost většinou vůbec neztrácejí a seženete je nejen ve specializovaných prodejnách, ale také ve většině lékáren. Které tedy jsou jako stvořené na obvyklé zimní neduhy? 




Třezalka


Je skvělá proti chmurám a melancholiím, kterým kvůli nedostatku světla v zimě snadno podlehneme. Obsahuje totiž látky, které působí jako přírodní antidepresivum. Užívat ji v zimě se navíc doporučuje, protože se nedobře snáší se sluníčkem (je fotosyntetická). Sice je potřeba ji užívat dlouhodoběji, tj. alespoň dva měsíce, ale zase dokáže skvěle ‚nakopnout‘ organismus a navodit optimistickou náladu třeba na celý rok.

Použití: 2 lžičky zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10 minut louhovat, poté sceďte a pijte 2 až 3 takové šálky denně.





Šípky


Šípkový čaj máme mnozí spojený právě s dětstvím, když nás ho nutily pít naše babičky. Ony ale zkrátka ještě věděly, že šípky jsou skvělým přírodním zdrojem vitaminu C, který zlepšuje naši imunitu, a tak zahání chřipku či nachlazení.

Použití: Seženete šípky už mleté, z těch pak připravte buď čaj klasickým způsobem, tedy zalijte šípky horkou vodou (množství dle chuti), nebo když chcete zachovat co nejvíc zdraví prospěšných látek, rozdrcené šípky zalijte vodou studenou a nechte louhovat přes noc a pak přecezené pijte dle potřeby.






Bezinky


Přisuzovaly se jim odjakživa až magické účinky. Říkalo se, že bezový keř chrání dům od všeho zlého a že do něj například nikdy neuhodí blesk, proto se často vedle chalup černý bez vysazoval. Co se týče jeho užitečnosti ‚vnitřní‘, jeho květy i plody obsahují velkou spoustu vitaminů, minerálů a antioxidantů, skvěle tak posilují imunitu a působí proti širokému spektru virů a bakterií.

Použití: V současné době kromě například bezinkového sirupu, džemu či vína asi spíše seženete sušené bezinkové květy: 2 nebo 3 lžičky zalijte půl litrem vody a nechte asi 10 minut vylouhovat. Za jeden den můžete vypít 2 až 3 šálky tohoto čaje.





Meduňka


Má široké spektrum účinků. Pomůže vám lépe spát, sníží zvýšený tlak a zmírňuje migrénu i menstruační bolesti. Používá se též při závratích, na posílení zraku, při mozkové mrtvici, melancholii, bolestivé menstruaci, odřeninách kůže, revmatických otocích, vředech (zevně ve formě obkladů) a na kloktání při zánětu mandlí nebo dásní.

Použití: Lžičku meduňky zalijte 250 ml vroucí vody a nechte krátce vylouhovat. Pijte 1 až 2 šálky denně.





Máta


Snědli jste něco, co vám nesedlo? Uvařte si mátový čaj. Ten totiž pozitivně ovlivňuje zažívání, uvolňuje případné křeče, uklidňuje žaludek a činnost střev. Krom toho je také vhodný při chřipkách i nachlazení, zvláště při bolestech v krku.

Použití: 2 čajové lžičky zalijte 250 ml horké vody a pak nechte 5 až 10 minut louhovat. Pijte podle potřeby.




  • Vybrali jsme pro Vás