Doporučujeme

Dovolená pro tátu aneb Muži na mateřské

Máte dítě? Dvě? Tři? Pravděpodobně jste to byla právě vy, kdo zůstal doma na mateřské. Představte si, že žezlo předáte muži...

Záludná otázka na začátek: Jak je možné charakterizovat opravdového otce? Jako vysokého, statečného muže, který domů dokáže přinést patřičný obnos, aby uživil rodinu? A nebo je to ten, jenž se postaví k životu čelem a je-li zapotřebí, zůstane doma s dítětem bez ohledu na budování kariéry? Ne na jedno odpoledne, na plný úvazek!



Počet českých mužů, kteří jsou regulérně na rodičovské dovolené, se pohybuje mezi jedním a dvěma procenty. Ta představují něco kolem pěti a půl tisíce otců. Ačkoli je situace příznivější než před deseti lety, oproti severským zemím máme stále co dohánět.



Možná ale není nic ztraceno a brzy budeme vídat na dětských hřištích více tatínků… Podle průzkumu, který si zadala Liga otevřených mužů (LOM), uvažuje o rodičovské dovolené devět z deseti českých mužů a každý desátý otec na rodičovskou chce.


Zapomeňte na minulost

I když se naše společnost, včetně přístupu politiků, snaží bořit mýty a předsudky, které s sebou táta na plný úvazek nese, stále je co překonávat. Podle psycholgů jsou vzorce, kdy muž je hlavou a živitelem rodiny a žena tím, kdo pečuje o dítě, zakořeněny příliš hluboko. Situace se navíc liší podle místa, kde pár žije. Zatímco velká města nabízí větší anonymitu i svobodomyslnější přístup, na malých městech nebo vesnicích jsou muži na mateřské středem pozornosti. Musí bojovat nejen s výchovou dítěte, ale i s přístupem okolí.



Největší překážkou v nástupu většího počtu mužů na rodičovskou dovolenou jsou určitě finanční důvody. Většina mužů je bohužel stále ještě lépe ohodnocena než ženy. Rozdíl leckdy dělá i několik desítek procent z platu. Co na to, že vykonávají stejnou práci? A tak, i když se tomu bráníme, až na výjimky je muž zásadním zdrojem příjmů rodiny. Pro rodiče je pak „výhodnější“, jestliže se platu vzdá žena.  



„Tyto vesměs ekonomické důvody jsou v naší společnosti dobře pochopitelné. LOM proto v rámci projektu Táta na plný úvazek pomáhá mužům situaci řešit například podporou rozjezdu podnikání,“ říká Lukáš Talpa, manažer projektu z Ligy otevřených mužů s tím, že spustili např. specializované webové stránky Tatanaplnyuvazek.cz, které mají otcům pomoci v nástupu na rodičovskou a se všemi s tím spojenými problémy.



Model otců na rodičovské dovolené pochází ze Skandinávie. Tady rovnost mužů a žen v péči o dítě dokonce upravuje zákon. Část rodičovské, nebo chcete-li otcovské dovolené, nejde převést na matku. Pokud si ji muž nevybere, propadá, a rodina tím přijde nejen o společný čas, ale také o znatelnou část sociálních dávek. Právě tento zákon způsobil, že ve skandinávských zemích nastupuje na rodičovskou až devadesát procent otců. 



Láska je více než velké peníze

Jedna věc jsou pro rodinu tolik potřebné příjmy, druhou je šance vytvořit si s potomkem během péče o něj potřebné pouto. Průzkumy jasně dokazují, že muži, kteří si nenechali ujít rodičovskou dovolenou, mají s dítětem užší vztah. V takové rodině je navíc vyšší pravděpodobnost, že otec zůstane u dítěte minimálně do patnácti let jeho věku. Nejde jen o společně prožitý čas. Otcové, kteří využili příležitosti starat se o své dítě, k němu získávají potřebnou empatii. Vědí, co chce říci v okamžiku, kdy se ještě neumí dobře vyjadřovat. Nebojí se s ním zacházet, manipulovat...



Pro vývoj dítěte je zásadní role obou rodičů. Najdeme nekonečné množství případů, kdy muž v honbě za výdělkem a kariérou tráví většinu dne v práci a své dítě vidí až večer, často už spící. Není se co divit, že takové vztahy pokulhávají nejen mezi partnery, ale také mezi rodičem a potomkem. Podle jednoho z průzkumů polovina dětí předškolního věku přiznala, že by volný čas trávila raději u televize než s otcem. Každé desáté dítě dokonce uvedlo, že osoba, které se nejvíce bojí, je právě jeho táta.   


Zásadní vliv má otcovská dovolená také na partnerský vztah jako takový. Kdo se nikdy nestaral o malé dítě, nepochopí, že výraz dovolená musel vymyslet kdosi s velmi jízlivým smyslem pro humor. Péče o dítě rovná se čtyřiadvacetihodinový zápřah bez přestávky. Obzvláště, vezme-li muž na sebe také komplexní péči o domácnost, což už je ale velký nadstandard... I když otec rodiny stráví na rodičovské dovolené pouhý měsíc nebo dva, získá jasnější představu, v čem spočívá a jak náročná je výchova dítěte. Samozřejmě, je-li jeho úkolem pouze dítě na několik hodin denně pohlídat, mine se terapie účinkem. Určitě by si měl otestovat také přípravu jídla, praní, úklid… Vše, co mateřská dovolená obnáší. Proto také většina mužů, kteří si rodičovskou dovolenou prošli nebo právě prochází, přiznává, že to prohloubilo nejen jejich vztah k dítěti, ale také k partnerce. Měli totiž možnost na vlastní kůži ochutnat, jak náročnou „dovolenou“ žena s dítětem absolvuje.



Stále více mužů také přestává upřednostňovat svou kariéru před prací své partnerky. Výjimkou jsou ale stále  zaměstnavetelé. Pro většinu z nich je žena nestabilní pracovní síla, která dříve nebo později otěhotní, zůstane na mateřské a pokud se rozhodne vrátit, bude stejně každou chvíli doma s nemocným dítětem.  Zatímco u nás může být na rodičovské pouze jeden z partnerů, některé zahraniční země, např. Německo, dovolují, aby si rodiče vybrali určitou část společně. Tato varianta je ideální třeba po návratu z porodnice, kdy se unavená matka nemusí spoléhat pouze na své síly, ale může část péče naložit i na bedra otce. Svou placenou otcovskou dovolenou si před nedávnem vybral také britský princ William. Poté co se mu narodilo první dítě, využil možnost strávit s ním a svou ženou Kate čtrnáct dní hrazených státem. 



VE SVĚTĚ

Dlouhá léta byla mateřská dovolená v Česku vyhrazena ženám. V 90. letech minulého století byl mateřský příspěvek přejmenován na rodičovský a až roku 2001 byla další mateřská dovolená nahrazena rodičovskou dovolenou.


V NORSKU

Mateřská dovolená trvá devět týdnů. Rodičovská dovolená pak probíhá po dobu čtyřiceti tří týdnů a může být prodloužena o dalších šest týdnů. Rodičovská dávka je potom redukována úměrně délce pobírání. Rodičovskou dovolenou můžete v Norsku čerpat přerušovaně až do dvou let věku dítěte v kombinaci s částečným pracovním úvazkem.


V BELGII 

Mateřská dovolená trvá patnáct týdnů. Rodičovská dovolená tři měsíce a může být čerpána až do čtyř let věku dítěte, a to buď po dobu tří měsíců v plném rozsahu, nebo po dobu půl roku v kombinaci s prací na poloviční úvazek, nebo po dobu patnácti měsíců v kombinaci s 4/5 pracovním úvazkem (tedy rodičovská dovolená cca jeden den týdně). 


VE FRANCII

Mateřská dovolená trvá u prvního dítěte minimálně osm týdnů, u druhého šestnáct týdnů a u třetího dvacet šest týdnů. Rodičovská dovolená pak trvá pro první dvě děti maximálně tři roky (vždy na jeden rok s možností dalšího prodloužení), pro třetí dítě jsou to pak dva roky. V tomto případě je rodičovská dávka vyplácena ve zvýšené výměře.


V RAKOUSKU

Mateřská dovolená u našich sousedů trvá šestnáct, příp. dvacet týdnů. Rodičovská dovolená pak do tří let věku nejmladšího dítěte, pokud druhý rodič pobírá rodičovský příspěvek minimálně šest měsíců. Příjem rodiče pobírajícího dávku je omezen částkou 1216 EUR měsíčně. Výše rodičovského příspěvku činila v roce 2009 v přepočtu 12 205?Kč.


Příběh skutečného MUŽE

? Proč jste se rozhodl nastoupit na rodičovskou dovolenou? „Pracoval jsem jako realitní makléř a trh s nemovitostmi začal stagnovat, takže jsem na rozdíl od manželky nemohl zaručit pravidelný příjem. Proto jsem se rozhodl hlídat na plný úvazek naše děti.“


? Jak se k tomu stavělo okolí? „Většina lidí si ťukala na čelo, že takovou nálož nemůžu zvládnout. Myslím, že jsem je ve výsledku hodně překvapil.“


? Která období považujete za nejhorší? „Slabé chvilky občas přicházely, obzvlášť když jsem trávil několik dní doma s dětmi sám, když byla manželka na nějaké pracovní cestě v zahraničí.“


? Co bude, až na rodičovské skončíte? „Nejmladšímu synovi byly tři, takže se pomalu začínám vracet k realitám a také jsem začal podnikat. Nicméně starost o děti, rozvoz na kroužky, vyzvedávání ze školy a ze školky, vaření a péče o domácnost zůstává na mně.“


? Byla nějaká úskalí ze strany státu? „Řekl bych, že v tomhle mají otcové na mateřské naopak výhodu. Úřednice nebo lékařky jsou shovívavější. Nad ukřičeným dítětem, které je s matkou, se pohoršují, když je s dítětem otec, říkají si chudák chlap. A tím spíš, když většinou všude chodím se třemi dětmi.“


? Jak se na vás dívají jiné matky? „Radí se se mnou, co uvařit k večeři, a občas s nimi po telefonu konzultuji nemoci jejich dětí.“



  • Vybrali jsme pro Vás