Doporučujeme

Bez čeho se v těhotenství neobejdete

| foto: Shutterstock, Bauer Media

Bez čeho se v těhotenství neobejdete

Vyvážená a pestrá strava bohatá na vitamíny a minerální látky základ. Co dalšího přidat?

Na některé látky má organismus v období těhotenství zvýšené nároky, a pokud mu je nedoplníme, mohou vzniknout jistá zdravotní omezení. Nejdůležitější látkou pro budoucí maminky je bezpochyby kyselina listová, která snižuje riziko vývojových vad miminka, předčasného porodu, nízké porodní váhy či potratu a je významná hlavně pro tkáně a orgány, ve kterých probíhá rychlé buněčné dělení. Těhotné ženy, především v prvním trimestru, ji proto potřebují ve zvýšené míře. ?Týká se to i žen, které těhotenství teprve plánují, vždyť většina z nich v prvních týdnech o svém těhotenství vůbec neví...

Velké množství žen také užívá hormonální antikoncepci, při které dochází ke snížení hladiny kyseliny listové v krvi. V poslední době se proto stále více doporučuje užívat kyselinu listovou společně s antikoncepcí, aby po jejím vysazení došlo k nastavení dostatečné koncentrace kyseliny listové v krvi.
„Prevence se týká i žen, které v minulosti opakovaně potrácely. V důsledku bohaté stravy a zlepšených stravovacích návyků oproti minulosti je počet těchto žen minimální. Nicméně preventivní podávání kyseliny listové je vědecky doloženo ve velkém počtu studií,“ říká primář porodnice v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí MUDr. Hynek Heřman, Ph.D., MHA. „Na našem pracovišti doporučujeme všem maminkám pro prevenci vrozených vývojových vad kyselinu listovou ve formě doplňků stravy kombinovanou s vyváženou stravou,“ dodává.

Prostou kyselinu listovou najdete v zelenině, jako je špenát, brokolice, růžičková kapusta nebo chřest. Vařením, pečením nebo dušením však můžete zničit až 90 % vitamínu.
V době před početím a v průběhu těhotenství by ženy měly příjem kyseliny listové zdvoj až ztrojnásobit, což odpovídá dennímu příjmu v podobě 5 hlávek zelí nebo 20 pomerančů... Jak je vidět, polknout tabletku je přece jen jednodušší. Lékaři doporučují například GS Mamavit, který byl vyvinut spolu se specialisty Ústavu pro matku a dítě (ÚPMD) v Praze Podolí. Obsahuje 23 vitamínů včetně 150 mg hořčíku pro pokrytí deficitu u těhotných žen.


  • Vybrali jsme pro Vás