Doporučujeme

10 podzimních superpotravin, které vás zahřejí

Přichází podzim, venku se začne brzy ochlazovat, a proto je načase zařadit do jídelníčku potraviny, které zahřejí, ale zároveň nezaútočí na vaši linii. Které to jsou?

 

Ačkoli je v dnešní době jednoduché naložit si na talíř i v zimě typicky letní potraviny, vhodnější je uzpůsobit jídelníček nadcházejícímu podzimu. „V zimě je lepší vyhnout se studeným zeleninovým salátům, zeleninu raději tepelně upravit a dopřávat si, co nejvíce lokálních a sezónních potravin. A to i přestože díky konzervačním metodám si v dnešní době můžeme dopřát prakticky cokoli,“ radí Monika Bartolomějová, hlavní nutriční specialistka Světa zdraví, a dodává, že na podzim nastává čas na dušení, pečení nebo přípravu teplých polévek. „Zůstat u ryze letního jídelníčku by mohlo mít za následek, že si tělo začne teplo a energii hledat jinde. Třeba v nezdravých a sladkých jídlech.“
Odpoutání se od tradic a přírodních zákonů s sebou nese také velké množství problémů a civilizačních chorob. „Do jídelníčku raději zařaďte potraviny teplejší a výživnější, např. houby, oříšky, semínka, nebo vejce, dále koření jako je skořice, hřebíček, zázvor, chilli, apod. Chcete-li sportovat, je nutné mít dostatek energie pro hubnutí a tvoření svalů,“ doplňuje hlavní trenérka fitness center pro ženy Contours Kateřina Hollerová.

Které potraviny byste tedy měli na podzim zařadit do jídelníčku?


1. Ovesné vločky


Obsahují spoustu vlákniny, rostlinných bílkovin a dalších významných živin. „Mezi ně patří např. beta-glukany, což jsou sacharidy, které dokážou snížit hladinu špatného cholesterolu až o 10 %,“ vysvětluje Monika Bartolomějová. Ideální jsou proto například obilné kaše z ovesných vloček. „Když už zmiňujeme obilné kaše, možné je připravovat také kaše z jáhel, špaldy, rýže, pohanky nebo quinoy. Hodí se zvláště na snídani, protože zasytí, zahřejí a obsahují spoustu živin,“ dodává Bartolomějová.

NÁŠ TIP: 10 dobrých pomocníků při hubnutí


2. Růžičková kapusta


Její hlavní výhodou je posílení imunitního systému, což je v chladných dnech k nezaplacení. Kromě toho patří mezi účinné antioxidanty. Obsahuje totiž vysoké množství vitaminu C. „Kromě vitaminů a minerálních látek je i výtečným zdrojem vlákniny. Jejím problémem je však nadýmavost,“ varuje odbornice a dodává, že proto není doporučována lidem po operacích, kojícím ženám nebo lidem se zažívacími potížemi. „Nadýmavost lze ale snížit dušením kapusty a kombinací s vhodným kořením, například s kmínem, koriandrem nebo zázvorem.“

3. Chilli papričky


„Obsahují látku kapsaicin, který zrychluje metabolismus, pomáhá spalovat tuky,“ vysvětluje trenérka Hollerová.

4. Dýně


http://gty.im/155142261

Jakákoli dýně je doslova zásobníkem betakarotenu a zároveň i skvělým zdrojem důležitých vitaminů skupiny B, které jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu. Přesto se stále spousta lidí této typicky podzimní zelenině stále vyhýbá. „Lze ji připravovat naslano i nasladko, vařit, péct nebo restovat, je dobře stavitelná v polévkách, jako pyré, ale přidávat ji můžete třeba i do rizota nebo kuskusu,“ říká Bartolomějová. Nehledě nato, že obsahuje důležitou vlákninu, která pomáhá správnému zažívání.

Čtěte také: Nejlepší podzimní recepty z dýně


5. Červená řepa


Velmi typická podzimní potravina, která při správném skladování vydrží hned několik týdnů. „Z červené řepy můžete připravit klasický boršč, který je bohatý na vitaminy a minerální látky, můžete i vařit, péct, odšťavnit, připravit placky, ideální je kombinace naložené červené řepy, medu a kozího sýru nebo ji můžete společně s další kořenovou zeleninou použít jako přílohu k pečenému masu,“ radí Monika Bartolomějová. Je bohatým zdrojem draslíku a vitaminu C. Bulva červené řepy zároveň také obsahuje velké množství vlákniny, ale pozor také nezanedbatelné množství sacharidů. „Zvláště diabetici by si tak na konzumaci většího množství řepy měli dát pozor,“ varuje nutriční specialistka.

6. Batáty


Sladké brambory jsou bohaté na betakaroten. „Středně velká brambora obsahuje skoro 50 % z jeho doporučené denní dávky. Navíc je také bohatá na vlákninu a vitamin C,“ říká nutriční specialistka.

7. Jablka


http://gty.im/155441868

„Jablka jsou na podzim ideální, mají nízký obsah energie a vysoký obsah vlákniny, zvlášť když je budete konzumovat i se slupkou. Obsahují pektin, rozpustnou vlákninu, která se podílí na snižování cholesterolu.,“ vyjmenovává klady jablek Ing. Bartolomějová. V opravdu chladných dnech se nemusíte vyhýbat ani pečeným jablkům – zahřejete se a zároveň budete mít pocit, že si dopřáváte něco pořádně sladkého.

Bude vás zajímat: Krásu a zdraví vám dodá obyčejné jablko



8. Švestky


http://gty.im/182836534

Jsou zásobárnou vitaminů skupiny B, vitaminu E, draslíku, fosforu, vápníku, železa, mědi, zinku, a vlákniny. „Ne nadarmo jsou švestky považovány za účinného pomocníka při problémech se zácpou. Užitečné jsou na podporu činnosti střev, hubnutí a při boji proti stresu,“ vyjmenovává další vlastnosti nutriční specialistka.

9. Fazole a další luštěniny


Jde o dobrý zdroj draslíku, zinku a dalších nejen na podzim důležitých minerálních látek. Obsahují také hodně vitaminu B a bílkovin důležitých k tvorbě „lidských bílkovin“. „Jedna porce fazolí každý den dokáže snížit hladinu cholesterolu, stabilizovat hladinu krevního cukru a také snížit krevní tlak,“ říká odbornice s tím, že také aktivují v pozitivním slova smyslu zažívací trakt.

10. Kapusta


Jde o potravinu s vysokým obsahem různých živin. „Jde o silný antioxidant, obsahuje draslík a vitamin C. Právě kombinace všech důležitých vitaminů a minerálních látek oddaluje pravidelné pojídání kapusty proces stárnutí, bojuje proti rakovinovému bujení, snižuje cholesterol a podporuje imunitní systém,“ vysvětluje závěrem Ing. Bartolomějová.


  • Vybrali jsme pro Vás