Doporučujeme

Vy dva ve válce! Hádky potřebujete

Kdybyste se občas neocitli ve válečném stavu, bylo by to s vaším vztahem na pováženou, vzkazují psychologové. Jinými slovy – hádky mezi partnery jsou přirozený a prospěšný jev. Když ovšem víte, jak na ně.

Lékaři ‚přes tělo‘ se ke kolegům ‚přes hlavu‘ připojují. Pokud nejdou hádky do extrémů a nejsou u vás na denním pořádku (o násilí ani nemluvě), zlepšují vám zdraví. Neohrožuje vás potom infarkt, mrtvice nebo další choroby kardiovaskulárního systému, které číhají na jedince potlačující vlastní pocity. Za všechny odborníky shrnuje psycholog Keith Sanford z Baylor University, který problematice partnerských hádek věnoval rozsáhlou studii (zkoumání podrobil 3 539 manželských párů, závěry byly zveřejněny v časopisu Psychological Assesment): „Člověk musí být otevřený a umět srozumitelně formulovat své pocity. Jen otevřenost a upřímnost může vést ke vzniku smysluplného vztahu,“ tvrdí doktor Sanford. Sám ale dodává, že vést partnerskou hádku není nic snadného. „Ukazuje se, že téměř v každé hádce se alespoň jeden z partnerů cítí být opomíjený nebo ohrožený.“

Opomíjený partner: Lituje sám sebe a má dojem, že ten druhý není tak oddaný vztahu a neinvestuje do něj tolik jako on. Často reaguje pláčem a výčitkami. Tyto pocity jsou podle statistik typičtější pro ženy.

Ohrožený partner: Cítí se pod tlakem a v pasti, protože je z něčeho obviňován, připadá si hlídaný nebo omezovaný. Bývají to spíše muži a reagují vztekem, negací a podrážděním.

Mějte na paměti, že ve válečné zóně partnerských hádek je plno min. Naučte se mezi nimi kličkovat bezpečněji a využít konflikty ve prospěch kvality vztahu. „Bez nich nedojde k žádnému posunu,“ ubezpečuje doktor Sanford.


Pravidla prospěšné hádky

Rozpoznejte, kdy je zbytečná, a típněte ji

K některý hádkám dochází naprosto zbytečně. Týká se to především sporů, které vzniknou z malicherné příčiny jen proto, že je jeden z vás (nebo oba) přetažený a podrážděný. Server Daily Mail loni zveřejnil zajímavou statistiku, podle které se britské páry hádají 312x za rok, nejčastěji ve čtvrtek v osm hodin večer. Psychologové se domnívají, že drtivé procento těchto hádek je hašteření o nepodstatné věci, způsobené únavou z pracovního týdne. Hitparáda příčin sporů by tomu ostatně odpovídala.



Ženám vadí:

› vousy v umyvadle

› špinavé skvrny na záchodě

› neustálé přepínání TV kanálů 

› nevyměněný dobraný papír na záchodě

› zvednuté prkénko na záchodě

› rozsvícené světlo v prázdné místnosti

› nechávání špinavého nádobí po bytě

› mokrý ručník pohozený na zemi, na posteli, na židli, na zemi v koupelně

› hromadění věcí tam, kam nepatří

› nespláchnutý záchod.


Mužům vadí:

› příliš dlouhé vypravování se ven

› sekýrování kvůli práci

› rozsvícené světlo v prázdné místnosti

› vlasy ucpávající odpad

› hromadění věcí tam, kam nepatří

› přeplňování odpadkového koše

› trousení špinavých kapesníků po domě

› nechávání špinavého nádobí po bytě

› neustále přepínání TV kanálů

› sledování telenovel.



Vypadá to jako prkotiny, ale ruku na srdce... Kdo ještě nikdy nezažil, že se z hádky o nevynesený koš nestal zásadní konflikt, který div neskončil rozchodem? Pokud existuje reálná možnost, že hádka vznikla proto, že jeden z vás je přetažený, jděte zavčas spát nebo se každý věnujte svému koníčku. „Největší chybou je snažit se vyřešit konflikt za každou cenu, dřív než půjdete spát,“ tvrdí psycholog Karel Červinka. „Přísloví Ráno moudřejší večera nevzniklo jen tak náhodou.“ Je dost pravděpodobné, že odpočatí budete důvod večerního sporu vidět v jiném světle nebo si na něj už ani nevzpomenete.



Vyhlašte dočasné příměří

To se ve válce běžně dělá a mnohdy to dost pomůže situaci. Minimálně v tom, že opadnou největší vášně a dostanete příležitost ujasnit si svou strategii. Jakmile zjistíte, že nemáte vlastní emoce pod kontrolou nebo že je nemá naopak pod kontrolou partner, řekněte, že ve sporu pokračovat nebudete. Navrhněte, kdy a za jakých podmínek se společně k tématu vrátíte. Splněny by pak měly být především následující body:


› Jeden druhého nebudete vulgárně urážet (ani fyzicky napadat).

› Je zakázáno útočit na slabá místa, o kterých navzájem víte nejlépe. Nenarážejte na zdravotní stav, fyzický vzhled ani traumata.

› Oba musíte mít zájem najít konkrétní řešení.

› Kolem nebudou žádní svědci, kteří by vystupovali ve prospěch jednoho z vás (například něčí rodiče).

› Je potřeba debatovat věcně a nechat jeden druhého domluvit.


Držte se tématu

„Nesnáším, když hádka začne kvůli tomu, že jsem zase nevynesl koš, a dostaneme se až k tomu, jací jsou moji kamarádi nebo že je má matka protivná,“ stěžuje si pětatřicetiletý programátor Miloš. „Přítelky­ně se pak diví, když řeknu dost a jdu spát. Vždycky se trochu bojím, aby mě ve vzteku neudusila polštářem. Jenže já pak nedokážu ani vstřebat ten vodopád slov, která na mě valí.“ Muži v hádkách bolestně pociťují, že v běžné komunikaci používají o dvě třetiny méně slov a neverbálních znaků než ženy. Velmi rychle se tedy ocitnou v koutě a zvolí prudkou obranu nebo ‚odpojení‘. Jestliže chcete něčeho dosáhnout, formulujte jasně, co vám vadí. Nepoužívejte věty ‚obviňovací‘, mnohem lepší službu vám prokážou věty oznamova­cí, sdělující přesně to, jak vy se sama cítíte. Nečekejte ovšem, že partner nabídne totéž. Pro muže je konfrontace až na výjimky trauma. Co by dali za klid! V obraně se stahují do svých ‚ulit‘, jak tvrdí americký psycholog John Gray. Muži v hádkách volí kličkování, výmluvy a nakonec zlost nebo útěk. Ženy sázejí na slova a vel­mi často i na citovou manipulaci včetně slz. Ty však pro většinu mužů představují něco jako červený hadr.


Nepoužívejte nejtěžší kalibr

V čase míru si domluvte s partnerem, že během konfliktu ani jeden nezapojíte zbraň hromad­ného ničení vztahu – slovo ‚rozchod‘. Nevydírejte partnera tím, že mu budete hrozit koncem vztahu, ani ostentativně nebalte kufry a nepráskejte dveřmi. Už by nemusela být cesta zpátky. O rozchodu mluvte pouze ve chvíli, kdy ho myslíte smrtelně vážně.


3x tabu

Násilí

Jakmile na ně dojde, ukončete vztah co nejrychleji.

Alkohol

Nehádejte se pod vlivem alkoholu. Už vůbec ne v kuchyni, kde je k dispozici příliš mnoho zbraní.

Ložnice

Přesuňte spory do obýváku, v ložnici se pak můžete sladce usmiřovat.



  • Vybrali jsme pro Vás