Doporučujeme

Šílené svatební zvyky ve světě

Naše svorné krájení dortu a zametání střepů je slabá káva proti ztřeštěnostem, které patří ke svatbám ve světě.

Pokud na dovolené ve Francii na noční ulici narazíte na bandu lidí mlátících lžícemi do prázdných hrnců nebo ve Skotsku potkáte ženu od hlavy k patě politou černou břečkou, vězte, že jste se právě stala svědkyní staré svatební tradice. Vdavky na celém světě provází spousta šokujících a ztřeštěných zvyků, které se v nezměněné podobě provozují už stovky let. Původně měly od novomanželů odhánět zlé duchy a zajišťovat jim nekonečné štěstí, ale dnes už se dodržují hlavně pro zábavu. Čtěte, čím vás na cestách můžou domorodí svatebčané překvapit.


Skotsko - Černění nevěsty

Před svatbou si na nevěstu počíhají její známí a vychrstnou jí na hlavu kbelík nechutné tmavé směsi, sestávající z melasy, vajec, peří a čehokoli dalšího, co dotyční zrovna měli doma. Olepená nevěsta se pak chodí ukazovat po okolních hospodách.


Švédsko - Líbání novomanželů

Kdybyste se vdávala ve Švédsku, na svatební hostině by vás směl políbit každý z hostů. Jakmile byste odešla třeba na toaletu, všechny přítomné ženy by se postavily do fronty a důkladně by vám olíbaly ženicha.


Irsko - Pozor na zlé víly

Irská nevěsta si na vlastní svatbě moc nezatrsá, protože musí mít pořád obě nohy na zemi. Traduje se, že kdyby jednu zvedla, unesly by ji zlé víly. Pozor! Pokud byste v Irsku přišla na svatbu v něčem zeleném, platila byste za zlou sudičku. Zelená barva totiž novomanželům přináší smůlu.


Indie - Žádné doteky!

Na žhavý svatební polibek tu budete čekat marně. Při obřadu se ženich smí dotknout nevěsty jedině ve chvíli, kdy jí navléká prsten. Nevěsta většinou bývá oblečená v červeném, protože bílá se v Indii považuje za barvu smrti.



Čína - Rachejtle a dělobuchy

Na pořádné čínské svatbě nemůže chybět obří ohňostroj, který má zaplašit zlé duchy. Světelná show bývá dlouhá a čím víc rámusu se nadělá, tím lépe!


Karibské ostrovy - Jste zvána!

Na horkých ostrovech se písemné pozvání na svatbu posílá jenom úplně nejbližším příbuzným. Zváni jsou ale všichni, kdo se k obřadu nachomýtnou, a to i na hostinu. Typický svatební oběd: kozí maso na kari, smažené banány a grilované škeble.


Venezuela - Hodina zpěvu

Ženich a nevěsta si často musí slib věrnosti a oddanosti zazpívat. Obzvlášť zábavné to bývá v případě, kdy oba zúčastnění postrádají hudební sluch.


Francie - Svatební hluk

Na vášnivou svatební noc můžou zapomenout venkovské Francouzky. Večer po svatbě se totiž novomanželům pod okna postaví všichni jejich kamarádi a příbuzní, kteří tlučou lžícemi a naběračkami do prázdných hrnců, zvoní na zvonky a pískají na píšťalky. Nepřestanou, dokud je nevěsta nepozve dál, a neodejdou, dokud nesnědí a nevypijí všechno, co najdou.


Finsko - Přispějte nevěstě

Pokud ve Finsku potkáte ženu, která chodí od domu k domu s povlakem od polštáře, do kterého jí lidé házejí peníze a různé věci, vězte, že nejde o žebračku, ale o nevěstu, která sbírá svatební dary. Často ji doprovází starší ženatý známý, který nad ní nese deštník jako symbol ochrany – a to i když neprší! Můžete také nevěstě přihodit pár zlaťáků.


Korea - Švestková palba

Na nevěstu se po obřadu metají ořechy a švestky. Čím víc jich žena chytí, tím víc bude mít s manželem dětí.


Turecko - Věštění z lodiček

Když se Turkyně vdává, její kamarádky napíšou svá jména dovnitř do jejích bot. Která po obřadu najde své jméno rozmazané, ta se vdá další v pořadí.



  • Vybrali jsme pro Vás