Doporučujeme

Máte vyvěsit lásku na Facebook

Nastal čas říct o něm lidem na síti? Anebo ne? Pokud zaujmete správný přístup, hodně se o své lásce dozvíte!

Dilema, zda sdílet, či nesdílet štěstí v lásce s virtuálními přáteli, se momentálně snaží vyřešit i moje osmatřicetiletá kamarádka Petra, která situaci rozebírá ze všech úhlů. „Když si stav změním dřív než on nebo navrhnu, abychom to udělali oba současně, bude mu připadat, že na něj spěchám,“ pochybuje nahlas a pokračuje: „Ale pokud si na profilu nechám, že jsem svobodná, mohl by si myslet, že o něj nestojím.“ Názor většiny? Celých šedesát procent uživatelů Facebooku informuje okolí, jestli s někým randí. Očekává se od vás, že tohle uděláte i vy?



„Proč mě tajíš?“

Jestli vás zajímá, jak vlastně Facebook i jeho mocná vztahová kolonka vznikly, vyplatí se vidět film The Social Network. V něm se kamarád ptá budoucího zakladatele téhle sítě Zuckerberga, jestli spolužačka, kterou Mark potkává na přednáškách z dějin umění, s někým randí, nebo ne. Zuckerberg na to odpoví: „Lidi nemají na čele napsáno: ,Jsem –‘“


A najednou dostane geniální nápad… Brzy potom už Mark vysvětluje obchodnímu partnerovi: „Studentský život je celý jenom o tomhle. Máte sex, nebo nemáte? Proto se lidi hlásí na určité přednášky, sedají si tam, kam si sedají, a dělají to, co dělají… a o tom bude taky celý Facebook.“


Vyplnění milostného statusu tak mělo lidem usnadňovat seznamování. Jenže tahle informace jim současně přidělala problémy, protože každý má trochu jiné představy o tom, jak by se měla používat. „Dřív jsem tuhle kolonku prostě nechávala prázdnou,“ tvrdí osmadvacetiletá Irena.


„Jenže Martin se mě po dvou měsících chození dotčeně zeptal, proč náš vztah tajím. Myslela jsem, že muži tyhle věci neřeší.“ Jestli razíte podobný názor, pak byste měla vědět, že z facebookového průzkumu vyplynulo, že mužské protějšky berou novinky publikované na síti mnohem vážněji než vy. S výrokem


Když je to vážné, změním si status“ totiž souhlasilo třiačtyřicet procent mužů, ale jen šestadvacet procent žen. Mimochodem, důvody, proč lásku vytroubit do světa, se také liší. Zatímco většina z vás se chce jen pochlubit a sdělit ostatním, že si našla přítele, vaše polovičky pohání spíš obava z nevěry: „Doufám, že když si status změním, přítelkyně udělá automaticky to samé. Chci, aby vyslala jasný signál, že už není k mání, a tím pádem aby s ní už nikdo na síti neflirtoval.“


Sotva jste se políbili, už váš nový drahý vyhlásil, že má přítelkyni? Neděste se, jeho zbrklost nemusí znamenat, že jste narazila na majetnického muže. Podle americké studie publikované v časopise Personality and Social Psychology tohle jednání spíš ukazuje, že váš objev netuší, jak si u vás vede. „Ve dnech, kdy lidé pochybují o partnerových citech, zveřejňují na Facebooku víc informací o svém vztahu,“ tvrdí autoři zahraniční studie. A sdílnější bývají také lidé, kteří neoplývají vysokým sebevědomím.



Cesta do duše

Univerzální pravidlo, po kolika schůzkách nebo v jaké fázi vztahu byste měla změnit milostný status (ale po prvním rande rozhodně ne!), nikde nenajdete. Každý člověk své city prožívá jinak, jednotlivé vztahy se odvíjejí odlišným tempem. Vyplatí se nadhled. „Vztah, ve kterém oba partneři o sebe navzájem skutečně stojí, by měl být odolný jakýmkoli akcím na sociální síti,“ uklidňuje psycholožka Alex Doležalová z pražského My Life Studia, mylifestudio.cz.


„V nadějném vztahu spolu partneři totiž otevřeně komunikují, takže si většinou předem sdělí, zda si dají na sociální síť oba dva zároveň, že jsou zadaní, a stojí si za tím, nebo se oba dohodnou, že svůj vztah na sociální síť dávat nebudou, a jsou s tím v souladu. Takovému páru je pak jedno, co si o jejich statusech druzí myslí. Sociální síť může rozhodit jen nestabilní páry, v nichž partneři nestojí při sobě a jeden to například nemyslí se vztahem vážně.“



Možná vám připadá jako geniální řešení kolonku o vztahu úplně ignorovat. Jenže tím se připravujete o luxusní příležitost k cestě do hlubin duše svého partnera! „Je důležité probrat společně obavy, nadšení, nedůvěru nebo motivaci, proč ano, proč ne a také jak,“ vysvětluje soukromý pražský psycholog Boris Štepanovič, achtyvztahy.cz. A nemá na mysli zdaleka rozhovor jen o sociálních sítích. „Otevřou se vám například témata jako důvěra, věrnost, přání trávit společně volný čas, vztah k přátelům a okolí… Můžete si na rovinu vysvětlit, jak moc jsou pro vás sociální sítě důležité. Vlastně je to další zkouška, při které můžete dokázat, že toho druhého dokážete akceptovat v režimu off-line i on-line.“


Svrbí vás prsty potřebou napsat na internet, že máte po boku nového muže? Zamyslete se, proč jste tak nedočkavá. Věříte třeba, že ohlášením vztah upevníte? Nejspíš by neuškodilo, kdybyste se na vztah podívala z jiného aspektu. Sama sebe se zeptejte: Jak se s ním cítím, když jsme spolu o samotě – bez společnosti moderních technologií? I v dnešní době totiž v mezilidských vztazích slouží jako stmelovač zážitky, které získáváte společně v reálném světě. Psycholog Boris Štepanovič zkušenost potvrzuje následujícími slovy: „Moje známá má úžasně hezký vztah. Dávno jsem ale od ní neviděl zamilovaný příspěvek. Na moji otázku proč mi odpověděla: ,Nic na Facebooku znamená, že vše důležité se děje jinde.‘“ 


13 %

Jen tolik párů se poté, co se dalo dohromady, vykašlalo na změnu vztahového statusu.

Zdroj: průzkum Facebooku


49 %

Tohle číslo značí, kolik nevěst si změní status na „vdaná“ ještě dřív, než se přesunou ze svatebního obřadu na oběd.

Zdroj: Wakefield Research


  • Vybrali jsme pro Vás