Doporučujeme

Ženské trable podle věku

Zdravotní neduhy si nevybírají. Potrápit nás dokážou v mládí i ve zralém věku. S čím se ženy nejčastěji potýkají a kdy?

15+ Gynekologické problémy

Jakmile začne být žena sexuálně aktivní, hrozí jí infekční onemocnění – pánevní zánětlivá nemoc. Postihnout může dělohu, vejcovody, někdy také vaječníky a pánevní pobřišnici. Jak vzniká? Největším rizikovým faktorem je promiskuita a nechráněný pohlavní styk. Právě při něm se totiž bakterie nejčastěji dostávají do pochvy. K jejich přenosu nicméně může dojít i při porodu, v období menstruace, při zavádění nitroděložního tělíska a v období ovulace. Tehdy totiž dochází k hormonálním výkyvům a tělo je tak před infekcí méně chráněné.


20+ Celulitida

Pomerančová kůže se může objevit už u pubertálních dívek, ale spíše se s ní ženy setkávají až po dvacítce, zvláště pak při užívání hormonální antikoncepce a v těhotenství. Jde v podstatě o ochabování vazivové tkáně, k čemuž může dojít například při nevyvážené stravě, nedostatku pohybu nebo při malém příjmu tekutin. Je prokázané, že nepěkné dolíčky v kůži mohou být dědičné, ale bez ostatních rizikových faktorů se projevit nemusí. Chybné je spojování celulitidy s obe-zitou, protože se velmi často objevuje i u štíhlých dívek. Čím můžete podpořit prevenci? Vyhněte se váhovým výkyvům, omezte alkohol, kofein a kouření, které jsou pro celulitidu plodnou půdou, stejně jako dlouhé stání a příliš upnuté oblečení.


30+ Vlasy

Po třicítce si mnoho žen všímá, že jim vypadává daleko víc vlasů, než tomu bylo dřív. Často se s tímto problé-mem setkávají ženy po porodu. Příčinou jsou hormonální změny. Nadměrné vypadávání vlasů ale mohou způsobovat i antikon-cepční pilulky. Hormonální nerovnováhu však vždy lze upravit. Uškodit si můžeme i používáním nevhodné vlasové kosmetiky. Dědičné vypadávání vlasů se projevuje spíše zhoršením jejich kvality nebo tím, že začnou celkově řídnout. Ani to ale nemusí být pravidlem.



40+ Inkontinence

Tento choulostivý problém může úplně stejně trápit ženy mladé i starší, nicméně podle zdravotních statistik se s ním setkávají častěji ženy po čtyřicítce. Problémy se samovolným únikem moči se však mohou přihlásit již po prvním porodu. Většinou je příčinou ochabnutí svalů pánevního dna a močové trubice. Ženy by proto neměly zanedbávat posilování těchto svalů už před porodem a také po něm. Existuje ale celá řada dalších rizikových faktorů – jedním je i věk. Další už jsou ovlivnitelné a souvisí s naším životním stylem. Patří sem například kouření, obezita nebo způsob, jakým žena rodila. Na vině ale může být i chronický kašel nebo zácpa.


45+ Rakovina prsu

V Česku bohužel patří k nejčastějším zhoubným nádorům u žen a udržuje si čestné místo vedle rakoviny plic. Ročně rakovinou prsu onemocní až stovka Češek. Přestože je preventivní vyšetření pro ženy povinné až od pětačtyřicátého roku, každá by si měla samovyšetření provádět doma mnohem dříve. Přesný návod, jak na to, se dozvíte od svého gynekologa nebo praktického lékaře.



  • Vybrali jsme pro Vás