Doporučujeme

Strach a mýty: Rakovina prsu!

Tuhle diagnózu v budoucnu uslyší každá osmá žena. Prognózy zní děsivě. Vy však nepropadejte panice.

Mýtus č. 1: Rakovina prsu postihuje stále mladší a mladší ženy

Za posledních pětadvacet let zůstala věková hranice této nemoci stejná. Úmrtnost žen do 50 let každý rok dokonce klesá o 3 procenta. Diagnóza u dvacetiletých a třicetiletých žen je poměrně vzácná, dvě třetiny nových případů se týkají žen po pětapadesátém roce věku.


Oficiální světová statistika říká: s rakovinou bude bojovat každá osmá žena – myšleno během celého života od narození do, řekněme, osmdesáti let. Američtí vědci vyzkoumali, že pravděpodobnost onemocnění u ženy od třiceti do čtyřiceti je 1:200. Vedle toho pravděpodobnost, že žena do pětačtyřiceti let zemře při autonehodě, je dvanáctkrát vyšší.



Mýtus č. 2: prevence Neexistuje

Omezte alkohol na minimum, nekuřte, jezte co nejmíň průmyslově zpracovaného jídla, dávejte přednost biopotravinám, omezte uzeniny, salámy a červené maso, cvičte každý den aspoň půl hodiny – a to nejlépe ta cvičení, která energeticky harmonizují (jóga,  taiči, bojová umění, pohyb v přírodě). Pokud máte děti a je to možné, kojte co nejdéle. Zjistěte si výskyt této nemoci ve vašem rodě. Byla vaše sestra nebo maminka diagnostikována před padesátkou? Máte z matčiny nebo otcovy strany dva nebo více případů rakoviny? Pakliže ano, je dobré probrat to s lékařem a zpřísnit životní styl a sebepozorování.


Další důležitou prevencí, která sice není vědecky podložená, je naše myšlení. Naše obavy. Máme-li přílišný strach z určitých věcí, často se nám právě ony stanou. Poslední výzkumy kvantové fyziky a jemnohmotných částic a vln zjišťují, že i naše myšlenky jsou formami hmoty, jen subtilnějšími, takže když máme z něčeho intenzivní obavy, nebo na to hodně myslíme, „navibrujeme“ se na stejnou frekvenci, která se může časem zhmotnit. V kvantové fyzice platí, že podobné přitahuje podobné. Proto i s obavami a panikou a myšlenkami na tuhle nemoc buďte opatrná. Nic nezanedbejte, ale zkuste si aspoň každou chvíli nepředstavovat, že to budete stoprocentně vy, kdo se bude s touto nemocí potýkat.



Mýtus č. 3.: Rakovina prsu = chemoterapie a neplodnost

Možná máte ošklivé zkušenosti z vašeho okolí – vitální teta, která najednou po chemoterapii neměla sílu vzít do ruky lžičku, o dvacet kilo a vlasy lehčí kamarádka, která musela chemoterapii podstoupit. Ano, to se může stát, ale nemusí. Když se rakovina prsu zachytí včas a nádor je ještě malý a nerozšířený do celého systému, není potřeba tak agresivní léčby. Chemoterapeutické léky se navíc stále zdokonalují, takže vedlejší účinky jsou čím dál mírnější. Dnes sice mnoho lidí přijde během chemoterapie o vlasy a zhubne, ale většina z nich může během léčby nebo záhy po ní chodit do práce a normálně žít, což je  pokrok.


Chemoterapie může poškodit plodnost, ale také nemusí, záleží na vašem těle a interakci s léky. Existuje také možnost zmrazení vajíček. Když je rakovina zachycena v raném stádiu a vám se nechce do klasické léčby, můžete zkusit tradiční čínskou medicínu. Podle ní je každá nemoc jen určitá disharmonie v našem těle. Vzniká především naším způsobem myšlení, stravování a je dána také naším vztahem ke světu a životu. Podle čínské medicíny je rakovina pouhé vyprázdnění a kolaps některého meridiánu, který se může různými technikami (jehličky, horké pelyňkové cigarety, shiatsu a následná změna životního stylu a mentálních vzorců) dát do pořádku. Systém se dostane znovu do harmonického stavu a léčba pomocí léků už není nutná. V každém případě je dobré o tomto alternativním způsobu léčby mluvit s opravdovými odborníky.



Mýtus č. 4.: Rakovina prsu = okamžitý ortel smrti

Pro většinu pacientek není tato diagnóza v žádném případě konečná stanice života. Z 89 procent se pacientky dožijí dalších pěti let, v případě, že se rakovina nerozšířila mimo prsa, je to dokonce 98 procent. Šokující jsou však americké studie, které ukazují, že čím dál více žen, které podstoupily genetické testy dědičnosti rakoviny prsu, mají strach z této nemoci tak velký, že si preventivně nechávají chirurgicky odstranit mléčné žlázy, což je velmi invazivní, pro tělo náročný a často zbytečný zákrok. Většina z nich jsou přitom vzdělané a velmi mladé ženy. Genetici vyzkoumali, že exisitují dva geny, BRCA1 a BRCA2, jejichž nositelky mají vysokou pravděpodobnost, že se u nich rakovina prsu dříve či později objeví.


Test je  lehce dostupný a každý si ho může nechat udělat u lékaře, nebo si ho provést sám (ve vybraných lékárnách ho seženete za 500 až 1000 Kč). Na jednu stranu by se toto mohlo zdát jako dobré řešení – člověk se může v mladém věku dozvědět, jaká má rizika, a být ostražitější. Na straně druhé si představte, co to udělá s psychikou a kolik strachu to může vyvolat, když se ve dvaceti mladá žena dozví, že je „BRCA pozitivní“. Přihlédneme-li k výsledkům kvantových výzkumů o negativním myšlení, není to úplně dokonalé řešení. Ovšem i tak patří vědcům za BRCA velké díky – pozitivní ženy opravdu mohou nemoci lépe předejít dodržováním výše zmíněných preventivních pravidel a kontrolami, nebo hlubokou změnou přístupu k životu.


I když je rakovina prsu velmi vážné onemocnění, není třeba nechat si naše rozhodování ohledně zdraví diktovat přehnaným strachem. Věda i alternativní medicína dělají v poznatcích o této nemoci a v prevenci velké pokroky, informovanost je také vyšší, než tomu bylo v generaci před námi. Podle toho všeho se můžeme rozumně a citlivě zařídit, abychom zůstaly rakovinou prsu nedotčené. 



  • Vybrali jsme pro Vás