Doporučujeme

Řezat, nebo neřezat? (Jak moc doopravdy bolí plastika)

Pohráváte si s nápadem nechat si udělat lepší nos, zvětšit vlastním tukem prsa nebo si obstarat plnější rty? Nejdřív dobře zvažte pro a proti, radí Michaela Klevisová.

Vyhladit vrásky? Zúžit nos? Zvednout víčka? Možná vám připadá, že vlastně nejde o nic závažného. Vždyť se necháváte řezat a šít proto, abyste byla krásnější, ne z důvodu nemoci. „Zvedlo mi to sebevědomí. Dřív mi všichni zírali na obrovský orlí nos, teď se mi konečně dívají do očí. Cítím se fakt o moc líp,“ prohlašuje třicetiletá Alice, která dostala od rodičů k promoci peníze na nový nos. Jenže s každou operací jsou spojena i některá závažná rizika jako například plicní embolie, při níž dojde k ucpání plicnice krevní sraženinou neboli vmetkem nejčastěji z nohy.


V roce 2009 na ni zemřela na pražské klinice jedenatřicetiletá pacientka, která podstoupila zvětšení poprsí, krátce poté jí podlehla další žena, která si nechala chirurgicky upravit převislou kůži na břiše. I kolagenové injekce do rtů nebo třeba vyhlazení vrásek botoxem představují zásah do organismu a výsledek nemusí odpovídat vašim představám, jako se to stalo třiatřicetileté Ditě, která si nechala upravit oční víčka: „Vadilo mi, že se mi kůže nad horním víčkem ohýbá. Tlačila mi na oči a působila jsem pořád unaveně. Když jsem si nalíčila oči, stíny ani nebyly vidět, schovaly se v záhybech kůže. A pod očima se mi dělaly váčky. Jenže po zákroku mám pro změnu oči vytřeštěné a vypadám, jako bych se pořád něčemu divila. Můj výraz a vzhled se změnil. Předtím jsem sice působila starším dojem, ale byla jsem to já.“


Přesné statistiky počtu plastických operací ministerstvo zdravotnictví nemá, protože si je většinou lidé platí sami, ale odhaduje se, že za různé zákroky plastických chirurgů Češi utratí dvě miliardy korun ročně. Podle průzkumu Institutu klinické a experimentální medicíny až 80 % Češek není spokojeno se svým tělem a z průzkumu společnosti Sanep vyplynulo, že přes 60 % českých žen se za své nahé tělo vyloženě stydí. Taky vám připadá, že pár tahů skalpelem by vám podstatně zvedlo sebevědomí? Pak je ale dobré vědět, do čeho vlastně jdete.



Předtím a potom

Abyste snížila riziko, že budete zkrášlujícího zákroku litovat, vyberte si kvalitního odborníka a při jeho hledání se neohlížejte jen na cenu. I když nejde o náročný zákrok, do parády by si vás měl vzít specializovaný lékař – plastický chirurg. A samozřejmě platí, že čím zkušenější, tím lépe. Mrkněte třeba na stránky Společnosti estetické chirurgie (aps.cls.cz), kde v sekci Informace pro veřejnost najdete seznam certifikovaných lékařů. Pozor, v některých estetických studiích třeba aplikaci botulotoxinu nebo kyseliny hyaluronové provádějí neodborně zdravotní sestry! Chtějte proto předem vědět, kdo se vás ujme. Zákroku by měla vždy předcházet konzultace s odborníkem, který zjistí, co vlastně očekáváte a jestli je vaše přání splnitelné. Na většině klinik za ni zaplatíte 500 až 1000 korun a pak vám částku odečtou od ceny operace.



„Občas se stává, že někteří lidé mívají nereálné představy a očekávání,“ vysvětluje plastický chirurg Ján Pilka z pražské kliniky Asklepion. „Pooperačnímu rozčarování dokážeme předcházet pomocí speciálního 3D softwaru, jenž dokáže realisticky simulovat chirurgické i nechirurgické zákroky přímo na naskenovaném těle klienta. Ten je tak se svým budoucím vzhledem předem seznámen a z kliniky odchází spokojen.“ Čemu se ale nevyhnete, je hojení jizev, bolest a fyzická nepohoda. Po náročnějších zákrocích nejspíš strávíte nějaký čas na neschopence. „Doba hojení je u konkrétních zákroků obecně daná, nicméně každé tělo je jedinečné, a tak se různí i doba hojení,“ vysvětluje Ján Pilka.


„Pacientka by proto měla být trpělivá a pečlivě dodržovat pooperační doporučení, aby minimalizovala intenzitu bolesti, zkrátila délku hojení a zlepšila jeho kvalitu.“ Berte v úvahu, že i když třeba vaší kamarádce zůstaly po operaci skoro neviditelné jizvy, vaše tělo může reagovat úplně jinak. Někteří lidé mají sklon k tvorbě takzvaných keloidních jizev, což znamená, že v místě zranění začne jizva přerůstat ve zbytnělý plastický útvar. „Myslela jsem si, že když si nechám odstranit mateřská znaménka laserem, nebude nic vidět, ale místo pih teď mám v dekoltu obrovské vystouplé růžové jizvy, které vypadají ještě hůř,“ stěžuje si pětadvacetiletá Šárka.


Sklon k takovému jizvení se většinou dědí a poznáte ho podle toho, že se vám po říznutí nebo třeba i očkování tvoří široké a vystouplé jizvy. Ty se sice postupně vstřebávají a blednou, ale trvá jim to i pět let. Dobrou prevencí vzniku keloidní jizvy jsou speciální masti a tlaková terapie: Přitisknete na jizvu bříško palce a asi dvacet sekund tlačíte, aby se jizva odkrvila. Zvedněte palec, chvíli počkejte a zatlačte znovu. Opakujte asi pětkrát denně. Starší jizvy už tímhle způsobem nevyhladíte, ale když je začnete zpracovávat krátce po zákroku, měla by kůže zůstat hladká. Památky na tah skalpelem se dají celkem spolehlivě odstranit laserem, počítejte však s tím, že to ve většině případů není úplně bezbolestná záležitost a jedno ošetření (pohybuje se od 300 korun výš) určitě nebude stačit. Jizvy nejsou to jediné, s čím byste měla předem počítat. Než se objednáte na kliniku, zvažte následující fakta: 



Operace nosu

Doba hojení: 14 dní (den v nemocnici)

Průměrná cena: 19 000 Kč

Co vám udělají: Pokud chcete tvarovat i tvrdou část nosu, dlátem a paličkou se sesekne kost. Odseknuté kosti se pak ještě tvarují rašplí a pilníkem.

Rizika: Po operaci se většinou krvácí, pomůžou tampony i léky. K dalšímu krvácení z nosu zřídka dojde za týden až dva, třeba při menstruaci nebo viróze. Hrozí velký otok kořene nebo jiné části nosu, infekce, pooperační deformace nosu. Tu v těžších případech napraví jedině další operace, při které se do hřbetu nosu doplní chrupavka nebo umělá hmota. Nekvalitně provedený zákrok může způsobit zdravotní problémy na zbytek života, hledejte proto zkušeného operatéra.

Zkušenost: „Když jsem se poprvé uviděla v zrcadle, vyhrkly mi slzy. Vypadala jsem úplně jinak než dřív. Nenapadlo mě, jak moc mi tvar nosu změní celý obličej. Dlouho jsem si na sebe zvykala. Dva roky po zákroku jsem ale úplně spokojená.“ – Klára, 30 let


Tumescentní liposukce

Doba hojení: 4 dny

Kolik vydáte: 20 000 Kč

O co jde: Nejdřív se do tukové tkáně aplikuje speciální roztok a pak se spolu s ním odsaje i přebytečný tuk. Po operaci si budete pár dní měnit na rankách tampony – prosakuje jimi tuk.

Rizika: Tumescentní liposukce se provádí ambulantně jen při místním znecitlivění, odpadají tedy rizika spojená s narkózou. Zákrok nebolí, ale může dojít k porušení některých nervů a snížení citlivosti odsátých míst. Ta by se měla vrátit do půl roku. Na kůži můžou zůstat nerovnosti, někdy se špatně hojí jizvy. Jestli máte hodně povolenou kůži, po zákroku se nesmrskne a zůstane povislá. To by ale lékař měl odhadnout předem a případně vám liposukci rozmluvit.

Zkusila to: „Po liposukci břicha jsem měla pár dní hrozné bolesti a nadávala jsem si, že jsem do toho vůbec šla. Měsíc po zákroku už nebolí nic, ale když delší dobu sedím, udělají se mi na břiše hrbolky.“ – Eva, 34 let


LipoGrafting

Doba hojení: 3 dny (dva týdny byste se neměla namáhat)

Kolik to stojí: 96 000 Kč

Čemu se podrobíte: Při jednom zákroku je vám odsát tuk z problematických partií a pak se vpichuje do prsou. Výsledkem jsou přirozeně vypadající větší a plnější ňadra bez hmatatelné výplně.

Rizika: Zákrok trvá hodinu až dvě a někdy je potřeba celková anestezie, odpadají ale rizika po chirurgickém výkonu a negativní reakce organismu na implantát. U hodně štíhlých žen výkon ale téměř nelze provést, protože není materiál na výplně, a metoda se pro vás také nehodí, pokud chcete zvětšit ňadra o víc než jedno číslo.

Zkusila to: „Bála jsem se velké operace, navíc kamarádka mě strašila, že po zavedení implantátu ji jeden prs pořád bolí, proto jsem se rozhodla pro dražší lipografting. Asi tři týdny mi zůstaly modřiny, ale bolesti nebyly.“ – Dáša, 29 let



Operace očních víček

Doba hojení: 14 dní

Připravte si: 9000 Kč

Co podstoupíte: Chirurg odřízne z víček přebytečnou kůži a odstraní tukové váčky.

Rizika: Nezkušený chirurg může odstranit příliš mnoho kůže, takže pak nebudete moct zavřít oči nebo se dolní víčko odchlípne od bulvy, ale při správném postupu je tohle riziko téměř nulové. Nejčastější komplikací jsou jizvy a nemizící otoky, vzácnou pak krvácení, zánět.

Zkušenost: „Přepadlá horní víčka už mi lezla do očí. Po zákroku mě kromě modřin, které vydržely dva týdny, netrápilo nic. Kolegyně ale byla na stejném zákroku na jiné klinice a skončila s každým okem jiným.“ – Táňa, 27 let


Botoxové injekce

Doba hojení: 4 až 5 hodin byste se neměla předklánět ani ležet a v následujících dnech namáhat.

Kolik zaplatíte: Celé čelo 4500 Kč

Co vás čeká: Do čela, zevních očních koutků nebo nad kořen nosu se injekcí vpraví botox, klobásový jed, který zabrání přenosu impulsů mezi nervem a svalovou tkání, a tím omezí mimiku.

Rizika: Při nesprávné nebo přehnané aplikaci botoxu hrozí strnutí tváře či nesouměrná mimika. Špatně provedený zákrok může způsobit ošklivé podlitiny, hrozí alergická reakce, bolesti hlavy, záškuby v očích, nevolnost, dvojité vidění, dočasný pokles horního víčka.

Zkusila to: „Cítila jsem trochu nepříjemný tlak a štípnutí, asi jako když vám zubař píchá injekci do dásně. Je to nepříjemné, ale snesitelné. Další dávku jsem dostala za další tři měsíce a další pak za půl roku. Botox se mi vstřebává poměrně rychle, takže na aplikaci teď docházím tak jednou za tři čtvrtě roku, ale výsledek stojí za to. Můj obličej viditelně omládl a navíc jsem se naučila vypozorovat situace, kdy krabatím čelo. Díky botoxu jsem si uvědomila, které mimické svaly podvědomě napínám, a zlozvyk jsem se odnaučila.“ – Darja, 35 let



  • Vybrali jsme pro Vás