Doporučujeme

Překvapení je tady! Pravda o „zdravém“ jídle

Říkáme tomu dietní psychoanalýza. Právě teď vás čeká něco, co ve vašem jídelníčku nenechá kámen na kameni. Těšte se!

Vaším dnešním obědem bylo sushi a vy máte pocit, co velikého jste udělala pro své tělo – jedla jste zdravě a dietně! Ostatně včerejší večerní špenátová tortilka byla taky ok – a ještě navíc obsahovala vitaminy a minerální látky ze špenátu. Obyčejnou colu jste už dávno vyměnila za colu light – abyste se zbytečně nedopovala cukrem... Navíc samozřejmě znáte magickou formuli na udržení sexy linie: „Jezte zdravě a lehce. A cvičte!“



Často jsme však lapeni do falešných představ o tom, co je zdravé a lehké. Posvítíme si tu do detailu na pár oblíbených jídel, která bývají všeobecně považovaná za zdravá a lehká, ale ve skutečnosti tomu tak spíš není. Pohodlně se posaďte, začíná naše dietní psychoanalýza. A ještě něco: Víte, co se dostaví na závěr? Říkejme tomu jednoduše:?Prozření.



Vše o sushi

Syrová ryba, řasa, trošička rýže – to přece není tak špatné! Není. Jenže málokdo zůstane u dvou roliček maki. Většinou si ještě přilepšíme různými rolkami, tempurou, sójovkou atd. Háčkem je však také rýže neboli karbohydráty. Podívejme se na tuhle japonskou dobrotu detailněji.  Řekněme si, že budete celkem umírněná a dáte si kalifornskou rolku s krabem a avokádem. Ta, když se nakrájí, dělá celkem osm kousků. K tomu přidáte rolku kořeněné rolády se smaženým úhořem. Tak, a teď zavřete oči a zapojte představivost. Těchto dvakrát osm kousků leží na sushi prkénku. S nimi trocha zázvoru, kalíšek sójovky a wasabi. Proti porci řízečku s bramborovou kaší zdánlivě nicotné, že? Čemu ale odpovídá porce sushi, kterou jste právě snědla?



Představte si šest krajíců bílého toustového chleba, jednu (většinou) „prefabrikátovou“ krabí tyčinku obarvenou potravinářským barvivem (pravého kraba nikdy neočekávejte v levnějších sushi restauracích a fastfoodech), polévkovou lžíci majonézy, čtvrtinu avokáda, 30 g syrového tuňáka – to se rovná 640 kalorií. Plus sójová omáčka, nakládaný zázvor a wasabi a jsme na cca 750 kaloriích. Jistě, není to příliš, ale že by to bylo dietní? Sacharidy bílé rýže výrazně vytlačují zeleninu a rybu...


Zrádné sushi? Informativní kalorická hodnota některých sushi rolek (info vždy k jednomu kusu): Okurkové maki: 136 kalorií; avokádové maki: 140 kalorií; tuňákové maki: 184 kalorií; lososové maki: 178 kalorií; kaliforská rolka, 225 kalorií; kořeněná tuňáková rolka: 280 kalorií; krevetová tempura: 508 kalorií; tuňákové nigri: 40 kalorií; sashimi z tuňáka: 60 kalorií.


Co místo toho? Na sushi nezanevřete, je skvělé. Jen si správně vybírejte. Rolky bývají nejzrádnější, protože obsahují majonézu plus bílou rýži.  Pozor na tempuru – je to pouze honosný název pro úpravu fritováním, tudíž kalorickou bombu. Vyhýbejte se i rolkám se smaženými rybami a krevetami. Ideální je zařadit co nejvíc sashimi (samotná ryba, čistý protein bez karbohydrátů). Sójová omáčka v běžných restauracích mívá hodně aditiv a soli. Namáčejte proto střízlivě. Kvalitní značkou tradičně vyráběné sójové omáčky bez aditiv je Kikkoman.



Vaše nová „dietnější“ objednávka v sushi restauraci bude znít: Dvě větší kornoutové rolky z řasy, kusu tuňáka nebo lososa, výhonky mladého hrášku, tuňáková maki rolka s hnědou rýží, avokádem a okurkou, malý listový a zeleninový salát s lehkým ponzu dresinkem. Celkem: 400 kalorií. Plus mnohem více vlákniny, proteinů a zdravých tuků.


Špenátová tortila

Wrapy vypadají neškodně, kdybyste však podobně zabalenou pochoutku podrobila analýze, dva malé kousky vydají asi za toto: Představte si talíř a na něm tři porce bílého chleba s „éčky“ obarvené potravinářským barvivem (snad špenátovým práškem...). Jeden lístek zeleného salátu, dva tenoučké plátky rajčete, dvě lžičky dresinku, 120 g orestovaných kuřecích prsou, lžíce majonézy a čtvrtina avokáda. Třetinka šálku sýra. Podtrženo, sečteno: 830 kalorií.

Co k obědu místo toho? Dejte do centra dění místo sacharidů a proteinů zeleninu. Zvolte zeleninovou polévku a obložený celozrnný chléb, 100 g grilovaných kuřecích prsou, 3 plátky rajčete, lžičku guacamole. Tortilám se v dietním režimu vyhněte a zeleným obzvlášť. V nich vitaminy nefrčí, zato kalorie ze sacharidů ano! 



Odpolední svačinka

1 dietní Cola a slané krekry? Mnoho dietářů si myslí, že svačiny jsou jejich úhlavním nepřítelem. Pravda je ale taková, že si je jen stěží můžeme (dlouhodobě) dovolit vynechávat. Když to risknete, brzy zjistíte, že budete mít tendenci se večer přejíst – tělo zkrátka s kaloriemi z oběda až do večera nevydrží.


Jak taková svačinka vypadá rozložená na talíři? Představte si sklenku vody, třetinu šálku sacharidy nadupané vařené bílé rýže, lžíci soli, šálek hnědého barviva a 8 balíčků umělého sladidla (většinou aspartam, který má v tabulce škodlivosti éček nejvyšší skóre – 6).


Co svačit? Svačinu o 150 až 180 kaloriích. Můžete to vyřešit třeba mrkví a humusem nebo pizzou z celozrnného těsta s troškou mozzarelly light, houbami a paprikou. Pijte minerálku nebo zelený čaj. Umělá sladidla v cole light dají vašemu mozku informaci, že do těla přichází sladké, a tudíž energie. Jenže s nulovou kalorickou hodnotou přijde jen voda a barvivo. Tělo se tak snadno oklamat nedá a po pár hodinách se dostaví chuť na něco, co vám rychle dodá energii.



  • Vybrali jsme pro Vás