Doporučujeme

Malé letní nemocenské SOS! Úžeh, úpal, rýma... Jak z toho rychle ven

Venku žhne slunce, ale vy jste doma s rýmou, případně průjmem. Jak se letním nemocem vyhnout a co dělat, když už vás postihnou?

Nachlazení

Co se stalo: Trávíte dva týdny na Orlíku v chatce, ale jako na potvoru se ochladí tak, že musíte rozdělávat stará kamínka na uhlí. A pod lehkým spacákem, který je do +20 stupňů, na sebe zima nenechá dlouho čekat. A tak druhý den hledáte v batůžku kapesníky…

? První pomoc: Nos si důkladně prostříkněte mořskou vodou ve spreji. Před ulehnutím si vezměte jeden paralen a vypijte opravdu horký zázvorový čaj, do kterého si vymáčknete jeden celý citron. Zabalte si krk do šátku a okamžitě jděte spát.

? Příště jinak: Chraňte si především nohy, jak říkávaly naše babičky. Kdykoliv vám začne být zima, ujistěte se, že máte nohy v teple.


Dutiny

Co se stalo: Hrála jste si v autě na kabriolet na Route 66 a teď se divíte, že máte pořádně profouknuté dutiny. Bolí a hučí vám v nich jako v úle.

? První pomoc: Inhalujte Vincentku. Jestli ji nemáte k dispozici, nasypte si alespoň sůl do vody a roztok zahřejte. Na dutiny přiložte nahřáté obklady, například váčky naplněné heřmánkem, jehož vonná silice napomáhá k uvolnění dutin.

? Příště jinak: Žádné jinak, ale raději vůbec. Pokud potřebujete v autě vyvětrat, otevřete všechna okénka naráz, vydržte deset vteřin a zase je pořádně zavřete.


Úžeh

Opět jste si k rybníku nevzala klobouk, protože jste si říkala, že sluníčko nemá tak velkou sílu. Jenže ouha, mělo. Navíc jste toho moc nevypila... A tak máte hlavu opravdu přehřátou.

? První pomoc: Pijte, pijte, pijte a chlaďte hlavu. Zůstaňte ve stínu, ideálně v chladné místnosti, vzít si můžete i ibalgin. Pokud se do druhého dne váš stav nezlepší, běžte k lékaři.

? Příště jinak: Nasaďte klobouk nebo kšiltovku, ještě než vyjdete z domu. Zvolte takovou, kterou můžete zevnitř namočit, když si pod kašnou svlažíte vlasy ledovou vodou. I to totiž pomáhá.



Úpal

Opalovala jste se na zahradě pod jabloní jen „pár“ hodin, ale i to se projevilo... A cítíte, jak se váš orga-nismus pomalu vaří. Je vám na zvracení a bolí vás hlava. Objevit se může také zvýšená teplota.

? První pomoc: Hlídejte si, abyste i přes nepříjemné pocity na zvracení vypila dostatek obyčej-né vody, případně lehce mineralizované kvůli zvýšenému pocení. Zůstaňte v chladu, místnost ale důkladně větrejte. Doplňujte vitaminy a hodně odpočívejte.

? Příště jinak: Nepobývejte na slunci v kuse příliš dlouho. Ostřikujte se minerální vodou ve spreji, pijte, chraňte si hlavu, ochlazujte ruce třeba v sudu s vodou...


Průjem a nevolnost

V Egyptě jste sice nepila vodu z kohoutku, i zuby jste si čistila balenou, ale dala si míchaný nápoj s ledem. A ten byl vyrobený z čeho? Právě z tamní vody.

? První pomoc: Na takzvanou faraonovu pomstu platí jediné – místní léky. Rozmáhá se i „kapačkový“ trend. Lékaři nitrožilně aplikují medikamenty natolik silné, že se vám uleví během pár minut a druhý den už můžete na sluníčko. Hlavně tedy na nic nečekejte.

? Příště jinak: Na horké slunce a místní jídlo si zvykejte postupně. Pozor si dejte i na saláty opláchnuté vodou. Panák něčeho tvrdšího po ránu může být také dobrou prevencí.


Bodnutí hmyzem

Užívali jste si grilování, ale pak vám na ruce přistála vosa. Nebo jen komár. Každopádně tam po sobě nechal památku.

? První pomoc: Okamžitě vytáhněte žihadlo (pokud to tedy není od komára). Místo potřete octem nebo na něj dejte cibuli. Pomůže také eukalyptový olej. Pak ho začněte chladit kostkou ledu. V cizině, především v exotických zemích, se ujistěte, co vás štíplo a raději vyhledejte lékaře.

? Příště jinak: Zapalte svíce, které hmyz odpuzují, chraňte se velkým šátkem, používejte repelenty.



Sluneční alergie

Na Krétě jste se slunila déle než obvykle a teď vám naskákaly svědivé červené pupínky nebo rovnou drobné puchýřky.

? První  pomoc: Pokud se nebojíte přírodní medicíny, je řešením obklad z bílého jogurtu. Ten pokožku zchladí a zreguluje. Jestli máte raději lékárnu, nastříkejte na alergii vrstvu pantenolu a vezměte si Zodac (Zyrtec, Xyzal... prostě cokoliv na alergie). A nechoďte na sluníčko. Pokud jsou problémy větší, hned upalujte k lékaři.

? Příště jinak: Platí stará známá pravidla – na sluníčko nechoďte mezi 11. a 15. hodinou, zdržujte se spíše ve stínu, důkladně se mažte…


Nateklé nohy

Seděla jste dlouhé hodiny v autobuse, když jste cestovala k tomu pěknému kostelíku, a pak jste k němu ještě musela vyšlapat tři kilometry do kopce. A tak se nemůžete divit, že máte nohy jako konve.

? První pomoc: Nohy si namažte zeleným gelem Alpa nebo je na několik minut ponořte do chladné vody s francovkou. Nepoužívejte masážní prostředky, které spíše prohřívají. Poté si lehněte na záda, nohy opřete o zeď a hýbejte prsty.

? Příště jinak: Preventivně si nohy namažte bylinným preparátem, jako je třeba Arthrocann s léčivým konopím. Nohy držte co nejvíce vyvýšené, napří-klad když cestujete autobusem nebo v letadle. I v uličce dopravního prostředku se dá trochu procházet, třeba jen vynést odpadky do koše.


Mykózy a infekce

Svědění, pálení, zarudnutí, výtok... Nejen v letních měsících závidíme mužům, že podobné problémy nemají. A to nám stačilo jen mít těsnější šortky. Nebo zůstat o trochu déle

v mokrých plavkách.

? První pomoc: Spěte jen pod lehkou přikrývkou, ideálně prostěradlem. Teplo totiž podobné problémy zhoršuje. Před ulehnutím aplikujte čípek-tabletu, která má silné množství účinných látek. Léčbu doplňte gely a krémy, skvělý je Gyno-Pevaryl.

? Příště jinak: Na koupaliště si vždy berte dvoje plavky a po vykoupání se okamžitě převlékněte do suchých. Nenoste syntetické oblečení, nedělejte si výplachy. Spěte bez spodního prádla, ve dne neoblékejte příliš těsné oblečení a tanga.


Ekzém z voce a zeleniny

Které druhy nevyvolávají alergické reakce?

? Hrušky, třešně, hrozny, švestky, meruňky

? Cukety, okurky, dýně, pastiňák, kedluben, černý kořen, saláty, chřest, špenát


Které jsou často alergenní?

? Citrusové plody, kiwi, jablka, ananas, mango, ostružiny, jahody

? Kyselé zelí, celer, rajčata


Víte, že... na řadu potravin nemusíte být alergičtí, ale v kombinaci například s alkoholem nebo lékem či jinou potravinou mohou reakci vyvolat?


Jak se alergie projevuje?

Kopřivka, afty, zástavy dechu (těžký dech), nateklý jazyk, popraskané koutky


Co dělat?

Nechte si od alergologa udělat testy, které odhalí, jaké potraviny vám způsobují problémy. Pak se jim důsledně vyhýbejte. Pozor si dejte i na skrytých místech - saláty nebo obložené mísy, kde se slupky mohly vzájemně dotýkat. Vynechte i džusy - hlavně ty multivitaminové.



  • Vybrali jsme pro Vás