Doporučujeme

Čím více spánku, tím méně kil?

Ano, tušíte správně. Špatný spánkový režim může způsobit, že vám bude polovina vašich oblíbených šatů za chvíli těsná...

Markéta si do svých třiatřiceti let vystačila s pár hodinami spánku – jako marketingové ředitelce se jí hodila každá minuta bdění. Jenže jakýkoli deficit se dříve nebo později někde objeví. Když nabrala devět kilo, začala tušit, že něco není v pořádku. „Neměla jsem energii na cvičení a pořád jsem měla chuť na těstoviny a pečivo z bílé mouky. Když jsem se konečně rozhoupala a zašla se poradit s odborníkem na výživu, první, co navrhl, byl lepší spánkový režim.“



Jak je to možné? Neměli bychom spálit víc kalorií, když jsme vzhůru, tedy aktivní a tělo „pracuje”?


Spánek je velice dynamickým aspektem dne. Systém „nevypne“. Metabolismus „frčí“ a mozek a žlázy produkují hormony a neuropeptidy, které hrají velkou roli při regulaci naší váhy. Když nemáte pravidelně sedm až devět hodin spánku, dochází k jejich kumulování. A když spánek „šidíme“ delší dobu, tyto neuropeptidy a neurotransmitery nemůžou plnit svoji přirozenou funkci. Když se dostatečně nevyspíte, vaše hladina ghrelinu (hormon odpovědný za stavy, kdy vás honí mlsná) vzrůstá. A zároveň hladina leptinu (hormon kontrolující vaši chuť k jídlu a pomáhající v procesu metabolismu karbohydrátů) klesá. A když leptin klesá, stoupá naše chuť k jídlu, a to především chuť na karbohydráty...



Co když si dám pozor a nepodlehnu nástrahám křupavých bagetek a domácích těstovin a budu jíst nízkokalorická jídla – přiberu při nedostatku spánku i tehdy?


Pravděpodobně ano. Nepravidelnost či nedostatek spánku rozhodí celý endokrinní systém včetně hormonů, které řídí metabolismus. Hladiny inzulinu budou ve vašem těle kolísat, kvůli čemuž budete mít chutě na všechno možné. V extrémních případech to může vést až k hypoglykemii nebo cukrovce. Nadledvinky „zazmatkují“ a vyprodukují více kortizolu, tělo bude špatně vstřebávat tuky, ty se budou ukládat – obvykle ve středních partiích těla.




Kdo má v dnešní době čas praktikovat „medvědí” manýry a dlouho vyspávat?


Čas si prostě udělejte. Jděte do postele o hodinu dřív a o půl hodinky si přispěte – ono se to bez vás večer u televize a ráno v práci už nějak obejde. Nejde jen o kvantitu spánku, ale také o kvalitu – spánek na rohypnolu vás moc nezregeneruje. Také když půjdete spát s „opičkou“ nebo s plným žaludkem, systém si moc neodpočine. Když tělo chce spát, tak chce opravdu spát, a ne vydávat energii na trávení. Dobré je nejíst aspoň tři hodiny před usnutím.



Co když trpím nespavostí?


Nespavostí trpí skoro čtvrtina populace, ženy třikrát více než muži. Zkuste před spaním horkou sprchu či jednoduchou jógovou pozici, kterou používali i jihoameričtí šamané ke vstupu do stavů bdělého snění. V poloze na zádech pokrčte nohy v kolenou, spojte chodidla, jako když jimi tleskáte, a přitáhněte paty co nejblíž do rozkroku. Ruce si dejte do vzpažení, z ukazováku a palce levé ruky udělejte „náramek“ a obejměte pravé zápěstí. Dýchejte hluboce, ale volně do břicha. Po deseti až patnácti minutách se obraťte na bok a budete spát jako miminko.



Opravdu zhubnu, když budu dobře spát?


Určitě. Budete mít dokonale vyrovnaný hormonální systém, méně chuti na karbohydráty a více energie na cvičení. Vaše tělo bude v pohodě a nebude mít důvod ukládat si tuky. Dobrou noc! 



  • Vybrali jsme pro Vás